Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Oblíbenec, jemuž Hitler poslal cyankáli

  17:03
Říkali mu Herr Blitzkrieg a Liška pouště. Možná nebyl tak dobrý, jak o něm praví mýtus. V obrněném transportéru vjel 15. března 1939 do okupované Prahy. O rok později už na vůdcova oblíbence Erwina Rommela čekala západní fronta a vlastní tanková divize.
Erwin Rommel - (c) profimedia.cz/corbis

Erwin Rommel - (c) profimedia.cz/corbis - LIŠKA POUŠTĚ. Erwin Rommel miloval onen druh neformálnosti, který poskytovala poušť. | foto: profimedia.cz/corbis

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Tam se také zrodil mýtus zázračného generála, Hitlerova favorita, jenž však skončil na podzim 1944 rozkousnutím dvou ampulí cyankáli, jež mu poslal právě Hitler.

Ale v roce 1940 byl Rommel na strmé cestě vzhůru. "Je jako jeden z jezdců apokalypsy. Jeho kouzelné slovo je rychlost a jeho zbožím je odvaha... Jeho tanky vyrývají dlouhou, krvavou stopu po celé Evropě jako skalpel chirurga," psali o něm Goebbelsovi propagandisté. A měli pravdu.

Symbol blitzkriegu
Rommel měl cit pro bleskovou válku. "Herr Blitzkrieg" jel nejrychleji a nejdál. Nejdříve ke kanálu La Manch, pak až ke španělským hranicím. Francouzi říkali jeho jednotce "divize přízraků". Když bylo třeba, vsedl Rommel do prvního tanku a vedl útok. Byl viděn, jak po pás ve vodě staví s ženisty most. Když na jeho týl vyrazily britské tanky, osobně řídil dělostřelbu.

Byly to příběhy jako vyšité pro hrdinu nového Německa. Zvlášť když šlo o někdejšího hrdinu z bojišť první světové války. Dokázal na italské frontě s hrstkou vojáků zajmout tisíce Italů, podnikal odvážné akce a velel jednomu z úderných oddílů, jež vzešly ze zoufalství zákopové války a jejichž taktika byla předstupněm blitzkriegu. Jako mladý kapitán dostal Rommel nejvyšší vyznamenání císařského Německa, Pour le Mérite. Když nastoupil Hitler k moci, Rommelovi se zamlouval, přestože sám nebyl přímo nacista. Později však Rommelova oddanost vůdci a nadšení pro nacistické ideály uváděly kolegy v generálské uniformě do rozpaků. Koncem třicátých let se stal Rommel Hitlerovým chráněncem. Možná proto, že Hitler hledal mezi důstojnickým sborem někoho, kdo tam nepatřil. Rommel nebyl z důstojnické kasty, narodil se v roce 1891 v učitelské rodině a důstojníkem se stal náhodou. Vynikal v matematice a chtěl studovat strojírenství, proti tomu však byl otec. Tak se dohodli na kompromisu - stane se důstojníkem dělostřelectva, protože tam se taky hodně počítá.

Pod Hitlerovou ochrannou rukou si toho mohl hodně dovolit. Když v roce 1940 překračoval řeku Másu, jednoduše ukradl pontony sousední divizi, aby mohl jít vpřed rychleji.

Štíhlý, energický důstojník, který bojoval v čele svých mužů, byl ideální pro propagandu. A Rommel sám šel publicitě vstříc - staral se, aby kolem něho byli fotografové a kameramani. Brzy dosáhl svého: kamkoli přišel, předcházely ho legendy. Pro Němce se stal symbolem blitzkriegu.

Ale Rommel nebyl rytíř bez poskvrny, za něhož ho vydávaly filmové týdeníky. Britský historik Len Deighton uvádí, že jeho oblíbeným trikem bylo nechat mávat osádky bílou vlajkou. Jednou prý nechal rozstřílet sanitní kolonu.

Na co opravdu měl?
O rok později uvízl v afrických píscích italský duce Mussolini a požádal Hitlera o pomoc. Ten mu poslal, jak řekl, "svého nejneohroženějšího generála". Rommelův věhlas kupodivu ještě nepřekročil frontové linie, protože britská zpravodajská služba tehdy napsala: "V Africe přistáli Němci vedeni neznámým generálem Rommelem."

"Neznámý" Rommel nechtěl dopustit, aby se stal velitelem odlehlého bojiště. Jeho úkolem bylo uhájit Libyi, ale Rommel rovnou zaútočil. Spěchal a nepřál si poziční válku. Proháněl Brity pouští a zatlačil je daleko na východ. Zrodil se další mýtus - o Lišce pouště, neboť taková byla Rommelova nová přezdívka.

Na podzim roku 1942 stál sto kilometrů od Alexandrie a na dosah ruky měl i Káhiru. Britové tam už pálili dokumenty. Jejich provizorní obranná linie se zastavila u železniční stanice jménem El Alamejn...

Afrika ukázala, co v Rommelovi opravdu je. "Poušť je rájem pro taktika a noční můrou pro zásobovacího důstojníka," řekl Rommel a napsal si tím svůj vlastní posudek. Vymýšlel úžasné operace, skvěle postupoval, obchvacoval, stahoval se a zase vyrážel vpřed. Ale málo se staral o to, co bude pak. Co nalije do motorů svých tanků, čím vojáci naplní zásobníky a čím se nakrmí. Postupoval a nemyslel na mezeru za sebou. Přidejte k tomu fakt, že Spojenci Rommelovi celkem úspěšně blokovali dodávky z Evropy, a už víte, proč někdy prohraje i Liška pouště.

Někteří vojenští historikové tvrdí, že Rommel neměl na to, aby sám řídil celé bojiště. Byl prý ideálním velitelem divize, ale na víc neměl.

Vojákům se musel líbit. Kladl s nimi miny, když bylo třeba, byl v první linii a miloval onen druh neformálnosti, který poušť poskytovala. Vojákům se to možná líbilo, ale fakt je, že to nebyl nejlepší způsob, jak řídit rychlou, moderní bitvu. "Velmi často nemohl v kritickém okamžiku Rommela nikdo najít, protože právě osobně řídil útok nějakého praporu. Tak se zajímal o podružné akce, že mu unikal celkový obraz bitvy," napsal britský generál Brian Horrocks.

Rommel byl téměř geniální improvizátor, podobně jako Hitler jednal instinktivně a přicházel s originálním řešením. Potřeboval by však za sebou jednoho pedanta.

Mafiánská nabídka
Rommel se vrátil do Německa jako nejmladší polní maršál, což jen posílilo nevraživost generálů, kteří mu posměšně říkali "maršál Kluk". Po pár měsících šel do své poslední ztracené bitvy: měl držet hradby "pevnosti Evropa". Dostal za úkol budovat a bránit Atlantický val. Vrhl se do práce s elánem, ale když 6. června přišla invaze, ukázalo se, že neodhadl správně čas ani místo vylodění. Nevěřil, že se Spojenci vylodí v Normandii, ale dál na východě. A těsně před invazí odjel z Francie. Zpětně se ukázalo, že vymyslel dobrou obranu: chtěl rozdrtit protivníka svými tankovými divizemi přímo na pobřeží, ale führer je chtěl nechat v záloze pro rozhodující bitvu, čímž umožnil Spojencům, aby si vytvořili předmostí.

Spojenci sice nepostupovali nijak rychle, ale německé ztráty rostly. Od 17. července mezi ně patřil i Rommel: spojenecké letadlo rozstřílelo jeho auto a on sám byl těžce raněn.

Krátce poté vybuchla von Stauffenbergova bomba v Hitlerově Vlčím doupěti. Při vyšetřování padalo i Rommelovo jméno. Dnes víme, že když spiklenci Rommela oslovili poprvé, odmítl je, podruhé už ne. Přál si však Hitlera jen odstranit, ne zabít.

Když Hitler nabyl přesvědčení, že jej Rommel zradil, vyslal za ním 18. října dva generály se dvěma kapslemi cyankáli a s mafiánskou nabídkou: když vezme okamžitě jed, rodina zůstane ušetřena. Hitler nechtěl, aby se Němci dozvěděli, že zradil i jejich idol a jeho chráněnec.

Rommelův syn Manfred po letech vzpomínal, jak jeho otec naposledy vstoupil do jeho pokoje. "Právě jsem řekl tvé matce, že musím být za čtvrt hodiny mrtvý. Hitler mě obvinil z velezrady."

Za pár minut skutečně zemřel. Hitler mu uspořádal státní pohřeb se všemi poctami.

Autoři: ,

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

Američané si utahují opasky. Brzy se to přežene, jsou si jisti Trumpovi příznivci

Premium

Od naší spolupracovnice v USA Ekonomické zabezpečení Američanů se mírně otřásá. V Česku by se řeklo, že si tady budou muset utáhnout opasky, než bude opravdu lépe. Podle řady zasvěcených to všechno dává smysl, další lidi mají...

6. dubna 2025

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

SWAP spojuje generace. Iniciativa poslala do oběhu už 280 tun oblečení

Kristýna Holubová a Lucie Poubová tvoří sehrané duo Swap Prague už od roku 2016, kdy uspořádaly první swap. Od té doby se tento nástroj cirkulární ekonomiky založený na výměně dostal do povědomí...

6. dubna 2025

Američané jsou tady! Židé se vyhrnuli z transportu, pohotový major vytáhl foťák

Hrůzy holokaustu se v Evropě odehrávaly až do posledních dnů druhé světové války, spojenci při postupu do nitra Německa nacházeli další a další místa nacistických zvěrstev. Jedním ze symbolů jara...

6. dubna 2025

Ceny Anděl 2025

Hudební ceny Anděl za rok 2024 mají skupina Monkey Business, interpreti Kateřina Marie Tichá a Vladimír Mišík, který dostal i cenu za nejlepší album. Objevem roku se stala písničkářka Kvietah, do...

5. dubna 2025  22:54

Video jako důkaz: Izrael masakroval v Gaze zdravotníky jedoucí v blikajících sanitkách

Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy zachycuje, že sanitky a hasičský...

5. dubna 2025  15:12,  aktualizováno  22:30

Mráz přijde i v neděli. Trpět budou meruňky, varují ovocnáře meteorologové

V Česku se během soboty citelně ochladilo, v neděli k ránu teploty klesnou až čtyři stupně pod nulu. Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky....

5. dubna 2025  20:07

Zázračné léky na hubnutí jdou na dračku. Jak fungují a kde získat recept

Premium

Desetitisíce Čechů se snaží hubnout pomocí moderních léků. Jsou drahé, mohou mít vedlejší účinky, ale obvykle pomáhají, proto jejich spotřeba strmě roste. Zvlášť, když se některá celebrita veřejně...

5. dubna 2025

Proč jihokorejští prezidenti tak často končí za mřížemi. Jun Sok-jol není první souzený

Premium

Prezidentské křeslo v Jižní Koreji jako by bylo prokleté. Mnozí, kteří do něj usedli, dopadli špatně. Naposledy Jun Sok-jol, jemuž se těžce vymstilo svévolné vyhlášení stanného práva, opovážlivý...

5. dubna 2025

V Rusku uvedou divadelní sci-fi hru o Elonu Muskovi, bude se i zpívat

V Rusku bude tento měsíc uvedena první divadelní hra o americkém miliardáři Elonu Muskovi. Představení „Elon Musk a Ciolkovskij“ se chystá ve městě Kaluga ležícím asi 200 kilometrů od Moskvy. Stane...

5. dubna 2025  19:57

Španělsko čelí rekordnímu přílivu kokainu. Úřady mluví o „bílé tsunami“

Španělské úřady se s něčím podobným ještě nesetkaly: když prohledaly dům policejního šéfa na madridském předměstí Alcalá de Henares, našli více než 20 milionů eur (asi 500 milionů korun) ukrytých za...

5. dubna 2025  19:13