Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Vzestup vyčouhlého generála

  16:56
Čech Edvard Beneš vstupoval do druhé světové války aspoň jako bývalý prezident. Francouz Charles de Gaulle byl na jejím počátku jen postarším plukovníkem - tedy vlastně ničím. Když válka skončila, stal se legendou - živým ztělesněním nepokořené, bojující Francie.
Charles de Gaulle - (c) profimedia.cz/corbis

Charles de Gaulle - (c) profimedia.cz/corbis - NEVZDAL SE. Zatímco velká část Francouzů porážku své země v létě 1940 přijala a Francie podepsala příměří s Němci, pro de Gaulla to byl jen začátek. "Francie prohrála bitvu, Francie neprohrála válku!" prohlásil pár týdnů po vojenském zhroucení své země. | foto: profimedia.cz/corbis

ZE SERIÁLU
Důležité figury na válečné šachovnici

Začal jako každá pořádná legenda: soud v poražené Francii ho v létě 1940 odsoudil nejdříve ke čtyřem letům vězení a poté k trestu smrti. De Gaulle se totiž postavil proti jiné, starší legendě: proti maršálu Philippu Pétainovi, který získal obrovský kredit u Verdunu a na dalších bojištích první světové války - a pak jej ztratil kolaborací s nacisty v letech 1940-1944.

Pétain a velká část Francouzů porážku své země v létě 1940 přijali a podepsali příměří s Němci. Pro de Gaulla to však byl jen začátek. "Francie prohrála bitvu, Francie neprohrála válku!" prohlásil pár týdnů po vojenském zhroucení své země.

Zpočátku nebylo mezi Francouzi tak rozhodných mužů mnoho. I vojáci, kteří byli v květnu 1940 evakuováni z Belgie do Británie, dávali přednost návratu domů před přechodem na stranu de Gaulla. Ten mohl jen soukromě naříkat, jaké "ovce a zbabělci" se z Francouzů tehdy stali.

Atak když se britský premiérWinston Churchill ptal svého zmocněnce při francouzské vládě, proč dopravil do Británie právě de Gaulla, "toho vyčouhlého, zamračeného generála", dostal působivou odpověď: "Protože nikdo jiný by nešel."

Vůle bojovat
Francie šla domů. Vůli k boji nacházel de Gaulle jen v koloniích. Jedním z prvních, kdo přešel na jeho stranu, byl černošský guvernér Čadu Felix Ebouée. Tak se v létě 1940 začala rodit africká základna odboje. Trvalo však ještě léta, než k odboji přešlo celé africké impérium Francie - a de Gaulle přitom utrpěl řadu nepříjemných neúspěchů. Zpočátku nezískal Alžírsko ani Maroko, ztroskotal jeho první pokus ovládnout Senegal, Sýrie padla až do rukou Svobodné Francie, po zásahu Britů.

Život v datech
* Charles de Gaulle se narodil 22. listopadu 1890 v Lille v rodině profesora; vystudoval důstojnickou Vojenskou školu v Saint-Cyr

* do první světové války vstoupil jako důstojník 33. pěšího pluku, dva roky byl v zajetí, odkud se pětkrát pokusil utéct

* 1921 se oženil s Yvonne Vendrouxovou, s níž měl později tři děti -Philippa, Elisabethu a Anne

* v červnu 1940 se nepodřídil Pétainově kapitulantské vládě a odešel do Londýna, kde stanul v čele francouzského zahraničního odboje a založil hnutí Svobodná Francie (pak Bojující Francie)

* 2. srpna 1940 byl vojenským soudem zbaven občanství a v nepřítomnosti odsouzen k smrti

* 25. srpna 1944 se v čele francouzských osvobozeneckých jednotek vrátil do Paříže
1958 žil v ústraní a několikrát se neúspěšně pokusil o politický návrat

* v červnu 1958 byl po krizi vyvolané pučem generálů v Alžírsku pověřen sestavením vlády; pod jeho vedením vznikla nová francouzská ústava, která nastolila pátou Francouzskou republiku

* od ledna 1959 do dubna 1969 byl prezidentem, odstoupil poté, co nebyla schválena jeho reforma Senátu a územní reorganizace

* přežil 31 pokusů o atentát, v jednom měla údajně prsty i československá civilní rozvědka

* zemřel 9. listopadu 1970 v Colombey-les-Deux-Eglises

Ale Francouzi začali pod de Gaullovým vedením přece jen bojovat. Nejdříve na moři a ve vzduchu, pak v Africe. Toho si všímal tisk a veřejné mínění v Británii i v USA. Generál neměl nikdy mnoho přátel mezi politiky těchto zemí a ty, které měl (jako Churchill), nejednou ztrácel.

Tisk však stál jednoznačně na jeho straně. Politiky to silně iritovalo - dokonce tolik, že Churchill poslal médiím tajný oběžník, v němž de Gaulla nijak nešetřil: "Šíří anglofobii, kam se vydá... Snaží se zvýšit svou prestiž ve Francii projevováním nesmlouvavosti k Angličanům a nyní i k Američanům. Má zjevné sklony k fašismu a diktatuře."

Proti všem
V tom se projevovala Churchillova rostoucí nechuť k vysokému generálovi. Po válce jí dal průchod slovy: "Ze všech křížů, které jsem nesl, byl nejtěžší lotrinský kříž." To byl symbol Svobodné Francie a jejího vůdce.

De Gaulle závisel na Britech ve všem, ale jejich loutkou být nemínil. V jeho očích nestály na prvním místě zájmy Britů či Američanů, nýbrž Francie. Tu uměl tvrdě hájit proti nepříteli i proti Spojencům, což bývá obvykle těžší.

Tím nejednou vyváděl z míry Churchilla, který považoval generála za své politické "dítě". De Gaulle však necouvl ani tehdy, když na něj britský premiér "křičel svou nenapodobitelnou francouzštinou, zuřivě cvakaje umělým chrupem: ,Pane generále, nesmíte překážkovat válku!'"

Když v roce 1943 vrcholily spory o vedení francouzského odboje a de Gaulle odmítl výzvu, aby se podřídil oblíbenci Američanů generálu Henrimu Giraudovi, nechal se rozlícený Churchill slyšet: "Říkáme mu (de Gaullovi) Jana z Arku a hledáme nějaké biskupy, aby ho upálili." Pocity amerických politiků nebyly o nic vřelejší, i když jejich výroky na adresu de Gaulla nebyly tak barvité jako slova literárně nadaného Brita.

Válečná spojenectví si nelze idealizovat. I v nich jde o moc, peníze, prestiž, o územní či o politické zisky. Navíc i za války proti nacismu měli silnější členové koalic pocit, že slabší účastníci boje by se měli bez odmluv podřizovat jejich vedení - (zásadní) rozdíl byl jen v tom, jak si své vůdčí postavení vynucovali.

De Gaulle v citátech
Celý svůj život jsem měl jistou ideu Francie.
(úvodní věta jeho Válečných pamětí)

Meč je osou světa a velikost je nedělitelná.
(z de Gaullovy knihy Vers l'armée de métier - K armádě z povolání)

Je lepší mít špatnou metodu než žádnou metodu.
(z de Gaullovy knihy Fil de l'épée - Ostří meče)

Charakter je ctnost tvrdých časů.
(z de Gaullovy knihy Fil de l'épée - Ostří meče)

Nejsem nemocný. Ale uklidněte se - jednoho dne určitě umřu.
(únor 1965, reakce na pověsti o zdravotních potížích)

Můžete si být jisti, že Američané udělají všechny pitomosti, které si dokážou představit, a navíc několik dalších, které jsou mimo jakoukoli představivost.
(výrok přisuzovaný de Gaullovi)

De Gaulle tak musel odrážet pokusy o podřízení kolonií a pak Francie vojenské správě Spojenců, čelit americkým a britským snahám o dohodu s přívrženci maršála Pétaina a zároveň si zajistit vůdčí místo v odboji, které až do roku 1943 nebylo nijak jisté - i kvůli de Gaullově malé ústupnosti vůči západním Spojencům.

Idea Francie
Kdo ví, jak moc mu pomáhala obstát "jistá idea Francie", onen téměř mystický vztah, který ke své vlasti choval. Když o ní mluvil, připomínal náboženského blouznivce. V pamětech napsal, že vnímá Francii "jako princeznu v pohádkových příbězích nebo jako Madonu na freskách, tolik oddanou vznešené a mimořádné sudbě".

Byl přesvědčen, že "Prozřetelnost vyvolila Francii pro nejvyšší úspěchy nebo pro nejkrutější rány osudu". "Pokud se navzdory tomu projeví v jejích činech průměrnost, je to trapná odchylka... Francie není opravdu sama sebou, nestojí-li v první řadě. Krátce řečeno, podle mne Francie nemůže být Francií, aniž by byla veliká," napsal.

Ve válečných sporech se Spojenci krystalizoval i jeho postoj k anglosaskému světu, který se výrazně projevil po roce 1958, kdy se stal prezidentem Francie. Američtí historikové Felix Gilbert a David Large jej v knize Konec evropské éry popisují takto: "De Gaulle viděl ve spolupráci Spojených států a Velké Británie nebezpečí angloamerické nadvlády nad celou zeměkoulí nebo nad velkou částí zeměkoule - pax Americana; obával se zejména ideologické a institucionální uniformity, kterou by anglosaští zastánci demokracie a světové vlády mohli chtít vnutit ostatním. Cítil, že takový internacionalismus by mohl potlačit osobitou povahu národa."

Jediný vůdce
Souboj s Giraudem, který se táhl téměř rok, byl posledním krokem k zajištění de Gaullovy vůdčí role v odboji. Zpočátku musel šéf svobodné Francie přistoupit na to, že Giraud bude spolu s ním předsedou nového odbojového vedení, tzv. Francouzského výboru národního osvobození. Giraud byl však jen voják bez politického nadání a odpor vůči němu mezi Francouzi postupně sílil - mimo jiné i kvůli málo taktní podpoře USA.

De Gaulle se jej nakonec zbavil elegantní fintou: dal mu podepsat rozhodnutí o zrušení spolupředsednictví. "Běda, nebylo to poprvé, co (Giraud) podepsal nějaký dokument, aniž ho četl," konstatuje francouzský historik Francois Kersaudy v knize De Gaulle a Churchill.

V té době byl už generál nepochybným vůdcem i pro většinu odboje ve Francii. Dokončil také budování své mocenské základny: v létě 1943, po porážce Osy v severní Africe, přesídlilo vedení svobodné Francie do Alžírska - do země považované za jakousi druhou Francii.

De Gaulle zůstával vně úzkého vztahu mezi Londýnem aWashingtonem, větší význam mu nepřisuzoval ani Stalin. Přesto se dokázal stále lépe prosazovat. Spojenci jej opomenuli při vylodění v Normandii, kde zasáhly jen symbolické jednotky Francie. Ale dva měsíce poté už de Gaulle vedl v Paříži vítěznou přehlídku a krátce poté vytvořil první vládu svobodné Francie. Jeho země sice nebyla při konferencích, které rozhodovaly o poválečné Evropě, byla však mezi mocnostmi, které podepsaly kapitulaci Německa, a získala své okupační pásmo. Muž, kterému byla i hodnost generála pouze propůjčena, mohl o něčem takovém v létě 1940 jen snít - ale v roce 1945 se to díky jeho úsilí stalo skutečností.

De Gaullova legenda byla definitivně stvrzena po roce 1958, kdy zabránil občanské válce, stal se tvůrcem páté republiky a jako prezident rázně usiloval o obnovu velmocenského postavení Francie.

Od té doby jeho postava v očích mnoha Francouzů téměř splývá s Francií. Pro celou generaci lidí platilo, že když provolávali "Vive de Gaulle!", automaticky dodávali: "Vive la France!" A zatímco Češi hledají své největší muže hluboko ve středověku, pro Francouze je největší tento vyčouhlý generál, který nepřijal porážku své země, i když byla zdánlivě tak jasná.  

Autoři:

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Dvojník Putina se vymkl kontrole. Odstranili toho pravého, spekulují jestřábi

Tiskové oddělení Kremlu musí odpovídat na nezvyklé otázky. V ruské nacionalistické elitě se množí spekulace o incidentu kolem jednoho z dvojníků prezidenta Vladimira Putina. Podle několika zdrojů z...

Porodila, pak šla brutálně vraždit. Kvůli fetu. Ženu tehdy dostalo 1. oddělení

Premium

Další díl seriálu Případy 1. oddělení připomněl kauzu Martiny Moláčkové, která pro pár tisíc zabila zlatnici. Zabíjela pár dní po porodu a dodnes má své příznivce, kteří věří v její nevinu.

Host v restauraci našel v jídle krysu, druhý švába. Řetězec narychlo uzavírá provozy

Jeden z největších japonských řetězců restaurací Sukiya uzavřel téměř všech svých bezmála 2000 podniků, kde proběhne důkladný několikadenní úklid. Přiměly ho k tomu dva případy, kdy hosté našli v...

Zemřel herec Val Kilmer, zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy

Ve věku 65 let zemřel americký herec Val Kilmer. Zářil ve filmech Top Gun, The Doors nebo Batman navždy. Rodák z Kalifornie si držel pověst hollywoodského drsňáka, které na plátně skvěle ztvárňoval.

Velké peníze za ztrátu důstojnosti. Fekální večírky v Dubaji vyšetřuje policie

Bizarní, sadistické a fekální praktiky ohodnocené hodně penězi jako klíč k luxusnímu životu. Tak by se dal nazvat trend dubajských „Porta potty“ večírků, rozšířený mezi instagramovými influencerkami...

Parkování na letišti v Praze? Nejen přes Velikonoce je dražší než v Německu

Ceny parkování na pražském letišti mohou trumfnout i samotnou cenu letenky. Podle letiště jsou částky srovnatelné s relevantní konkurencí. Na dalších čtyřech českých letištích přitom turisté zaplatí...

6. dubna 2025

Američané si utahují opasky. Brzy se to přežene, jsou si jisti Trumpovi příznivci

Premium

Od naší spolupracovnice v USA Ekonomické zabezpečení Američanů se mírně otřásá. V Česku by se řeklo, že si tady budou muset utáhnout opasky, než bude opravdu lépe. Podle řady zasvěcených to všechno dává smysl, další lidi mají...

6. dubna 2025

Do Sapy už se bát nemusíte, říká podnikatel. Letos tam postaví nemocnici

Premium

Narodil se vietnamským rodičům, do Vietnamu ovšem zamířil až v dospívání. Filantrop a podnikatel Nguyen Manh Tung patří do první generace Vietnamců, kteří se narodili v Česku a pracně si tu museli...

6. dubna 2025

SWAP spojuje generace. Iniciativa poslala do oběhu už 280 tun oblečení

Kristýna Holubová a Lucie Poubová tvoří sehrané duo Swap Prague už od roku 2016, kdy uspořádaly první swap. Od té doby se tento nástroj cirkulární ekonomiky založený na výměně dostal do povědomí...

6. dubna 2025

Američané jsou tady! Židé se vyhrnuli z transportu, pohotový major vytáhl foťák

Hrůzy holokaustu se v Evropě odehrávaly až do posledních dnů druhé světové války, spojenci při postupu do nitra Německa nacházeli další a další místa nacistických zvěrstev. Jedním ze symbolů jara...

6. dubna 2025

Ceny Anděl 2025

Hudební ceny Anděl za rok 2024 mají skupina Monkey Business, interpreti Kateřina Marie Tichá a Vladimír Mišík, který dostal i cenu za nejlepší album. Objevem roku se stala písničkářka Kvietah, do...

5. dubna 2025  22:54

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Video jako důkaz: Izrael masakroval v Gaze zdravotníky jedoucí v blikajících sanitkách

Video nalezené v mobilním telefonu jednoho ze zdravotníků, který byl spolu s dalšími 14 humanitárními pracovníky koncem března nalezen v hromadném hrobě v Pásmu Gazy zachycuje, že sanitky a hasičský...

5. dubna 2025  15:12,  aktualizováno  22:30

Mráz přijde i v neděli. Trpět budou meruňky, varují ovocnáře meteorologové

V Česku se během soboty citelně ochladilo, v neděli k ránu teploty klesnou až čtyři stupně pod nulu. Mrazy mohou v nižších polohách poškodit rozkvetlé stromy, zvláště ohrožené jsou meruňky....

5. dubna 2025  20:07

Zázračné léky na hubnutí jdou na dračku. Jak fungují a kde získat recept

Premium

Desetitisíce Čechů se snaží hubnout pomocí moderních léků. Jsou drahé, mohou mít vedlejší účinky, ale obvykle pomáhají, proto jejich spotřeba strmě roste. Zvlášť, když se některá celebrita veřejně...

5. dubna 2025

Proč jihokorejští prezidenti tak často končí za mřížemi. Jun Sok-jol není první souzený

Premium

Prezidentské křeslo v Jižní Koreji jako by bylo prokleté. Mnozí, kteří do něj usedli, dopadli špatně. Naposledy Jun Sok-jol, jemuž se těžce vymstilo svévolné vyhlášení stanného práva, opovážlivý...

5. dubna 2025

V Rusku uvedou divadelní sci-fi hru o Elonu Muskovi, bude se i zpívat

V Rusku bude tento měsíc uvedena první divadelní hra o americkém miliardáři Elonu Muskovi. Představení „Elon Musk a Ciolkovskij“ se chystá ve městě Kaluga ležícím asi 200 kilometrů od Moskvy. Stane...

5. dubna 2025  19:57

Španělsko čelí rekordnímu přílivu kokainu. Úřady mluví o „bílé tsunami“

Španělské úřady se s něčím podobným ještě nesetkaly: když prohledaly dům policejního šéfa na madridském předměstí Alcalá de Henares, našli více než 20 milionů eur (asi 500 milionů korun) ukrytých za...

5. dubna 2025  19:13