Válečné protesty nabraly na síle

  • 57
Čím více americké veřejné mínění válku schvaluje, tím více lidí vyráží do ulic. Jen v New Yorku se shromáždilo skoro 200 tisíc odpůrců války. Další tisícovky protestovaly v San Francisku. Naopak ve Francii, jejíž představitelé válku odmítají, nesouhlas vyjádřilo jen deset tisíc lidí.

Spojené státy
Podle průzkumu souhlasí s útokem na Irák 70 procent Američanů. Podpora se za poslední týden zvýšila o pětinu. V New Yorku se ale průvod o 200 tisících lidí táhl pět kilometrů.

V obrovském průvodu se objevila známá hesla "Žádnou krev za ropu" nebo "Shoďte Bushe, ne bomby". K průvodu se připojila i majitelka obchodu, která držela reklamní nápis "Dělejte si čaj, ne válku".

Newyorská demonstrace se obešla bez incidentů, pouze v postranních uličkách došlo k potyčkám. Nikdo nebyl zatčen.

I protestní akce v San Franciscu byla klidnější než v předchozích dnech. Jen v pátek policie zatkla více než dva tisíce demonstrantů.

V Chicagu naopak sedm set lidí podporovalo rozhodnutí George Bushe.

Španělsko
Proti podpoře, kterou Spojeným státu poskytuje španělská vláda, demonstrovalo po celém Španělsku více než jeden milion lidí.

V Madridu shromáždění 200 až 250 tisíc demonstrantů rozehnala policie obušky. Zraněno bylo nejméně 50 lidí, z toho 18 policistů.

V Barceloně půl až tři čtvrtě milionu lidí zablokovalo dopravu v centru města. Ve Valenci se podle organizátorů sešlo na 200 tisíc lidí. Policie však uvádí pouze třicet tisíc.

Rozdíly v počtu protestujících jsou ve Španělsku časté. Demonstranti obviňují úřady, že tyto informace naschvál zkreslují.

Francie
Oproti Španělsku, které válku podporuje a do ulic vyšel milion lidí, ve Francii, které s válkou nesouhlasí, protestovalo jen sto tisíc demonstrantů.

Ve Štrasburku skončil protest střetem s policisty, kteří zasáhli obušky a slzným plynem.

Skandinávie
K protiválečným protestům se přidaly deseti tisíce obyvatel celé Skandinávie. Pouze v norském hlavním městě musela policie zasahovat slzným plynem, když po ní padesátka demonstrantů začala házet kameny. 

Rakousko
Klidný průběh měl protest pětadvaceti tisíc Rakušanů ve Vídni.

Austrálie
Více než 30 tisíc Australanů, podle některých odhadů dokonce až 50 tisíc, pochodovalo centrem Sydney.

V hlavním městě Canbeře se asi 5 tisíc protestujících shromáždilo před budovou parlamentu, kde vytvořilo na trávníku z okvětních lístků ohromné symboly míru. Pomocí plakátů též vyzývali řidiče, aby troubili pro mír.

Protesty se uskutečnily též v Melbourne a v Adelaide, kde v čele procesí tisíců lidí centrem města byla vezena napodobenina rakve.

Indonésie
Před americkou ambasádou v hlavním městě Jakartě se sešly stovky lidí a pálili zde figurínu amerického prezidenta George Bushe. Další protest se konal na ostrově Bali a ve dvou městech na ostrově Jáva.

Americké ministerstvo zahraničí oznámilo, že má důvěryhodné informace, podle nichž by teroristé mohli zaútočit na Američany v Indonésii na protest proti válce v Iráku. Vyzvalo proto své občany, aby Indonésii opustili.

Nesouhlas s válkou v Iráku vyhnal do ulic tisíce lidí z celého světa i v minulých dnech. Protiválečné protesty zachvátily celý svět

Kolem tří stovek indonéských muslimů demonstrovalo před americkou ambasádou v Jakartě. Na protest proti válce spálili figurínu amerického prezidenta George Bushe. (23. března 2003)

Jihokorejský pastor si ostříhal vlasy na protest proti válce v Iráku. V Soulu demonstrovaly více než dvě stovky aktivistů. (23. března 2003)

Více než milion Španělů vyrazil do ulic, aby vyjádřil nesouhlas s vládou. Ta podporuje Spojené státy při útoku na Irák. (23. března 2003)

Více než milion Španělů vyrazil do ulic, aby vyjádřil nesouhlas s vládou. Ta podporuje Spojené státy při útoku na Irák. (23. března 2003)

,

Video