Ovládnou jednou opice Zemi? - iDNES.cz
Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Ovládnou jednou opice Zemi?

  12:15
Šimpanzi se oddělili od lidské větve až po gorilách. Rozdělení na lidi a šimpanze nenastalo o mnoho dříve než před deseti, možná dokonce před méně než pěti miliony let. Výzkumy genetiků teď dokazují: libovolný odstavec v lidském a šimpanzím genomu se liší v průměru jen ve dvou písmenech ze sta. Na devadesát osm procent jsme šimpanzi a oni jsou se stejnou spolehlivostí lidmi.

Rozdíly v genové výbavě mezi gorilou a šimpanzem jsou větší než rozdíly mezi šimpanzem a člověkem. Jak je to možné? Šimpanz je přece chlupatější, má jiný tvar hlavy, těla, jiné končetiny, vydává jiné zvuky. Na šimpanzích není nic, co by vypadalo z 98 % jako ten či onen člověk.

Je to přesně naopak: všechno, kromě tvarů, máme společné. Naprosto stejný počet kostí, stejné orgány. "Geny svým digitálním jazykem nějak řeknou chodidlu lidského zárodku, aby vyrostlo do plochého tvaru s patou a palcem, zatímco stejné geny u šimpanze řeknou chodidlu šimpanzího zárodku, aby vyrostlo zahnuté, s méně výraznou patou a delšími chápavými prsty," vysvětluje evoluční biolog Matt Ridley ve své nové knize Genom.

"Je tvrdým oříškem si představit, jak by se to dalo provést," dodává. "Věda má zatím jen matné představy, jak geny vyvolávají růst a tvar - ale o odpovědnosti genů a ničeho jiného za rozdíly mezi lidmi a šimpanzi není pochyb."

Společné prapra...babičky
Kdybyste se chytli za ruku se svou matkou a ona chytla za ruku svou matku a ona svoji, zástup by se táhl pouze z Washingtonu do New Yorku, než byste drželi za ruku společného předka se šimpanzi. Tvrdí biolog Ridley.

Pět milionů let je dlouhá doba, nicméně evoluce nepracuje během let, ale během generací. Od doby, kdy společný předek obou druhů obýval střední Afriku, uplynulo méně než 300 tisíc generací.

Bakterie stihnou nasbírat tolik generací za pouhých 25 let. Před pouhými deseti miliony let žily v Africe pravděpodobně dva druhy bezocasých opic, tvorů s největším mozkem (přepočteno na tělesnou velikost).

Jeden byl předchůdce gorily, druhý společným předkem šimpanze a člověka.Předek gorily se pravděpodobně odebral do horských lesů v pohoří středoafrických sopek, a tak se izoloval od genů ostatních opic.

Někdy v průběhu dalších pěti milionů let dal druhý druh vzniknout dvěma různým následnickým druhům.

Co způsobilo, že se společný předek rozdělil na opice a lidi?
Ať už rozdělení populace způsobil vznik příkopové propadliny či saharské pouště nebo zaplavení tehdejší středozemní pánve obrovskou mořskou peřejí u Gibraltaru - naši předkové byli podle všeho v dávné minulosti malou izolovanou tlupou na středozemním ostrově, zatímco předchůdci šimpanzů byli hlavní rasou.

Dnes to vědci přečtou z genů - lidé prošli mnohem užším genetickým hrdlem, než se to kdy stalo šimpanzům, neboť v lidském genomu je méně variability než v šimpanzím.

Tlupa předchůdců dnešního člověka mezitím prodělala jednu velkou mutaci, jak tvrdí Ridley: dva z jejích chromozomů se spojily v jeden. Od té doby se mohou pářit pouze s vlastním druhem. A to se nezměnilo ani poté, co se ostrov znovu spojil s pevninou. Vývoj se navždy rozdělil.


Kdo převezme žezlo

O primátech se zoologem Pavlem Brandlem
Opice v lidských pověstech a ve skutečnosti. Co tomu říkáte? Třeba ve filmu Planeta opic je orangutan prohnaný zbabělec, gorila zuřivý bojovník, šimpanz chytrý kruťas, ale schopný silné lásky...
I my tady v zoo vytváříme jistou iluzi, tak se filmu neposmívám. I když měl samozřejmě do pravdy daleko. Třeba gorily jsou nesmírně klidná, mírná zvířata. Za agresivní jsou považovány, protože dospělý vůdčí samec chránící tlupu proti případnému nebezpečí vybíhá ve vzpřímeném postoji, plácá se dlaněmi v prsa a ještě zastrašuje řevem, otevírá tlamu a cení zuby. A to je vše - jenže tak vznikla legenda o agresivitě. Přirom horské gorily naprosto ignorují turisty. Samozřejmě pokud k nim nepromluví nevhodnou řečí gorilího těla - nepostaví se proti nim, nehledí do očí.
A orangutani?
Samotáři. Na první pohled vypadají jako pomalí melancholici, ve skutečnosti jsou neuvěřitelně chytří, zvědaví, vše nové se snaží prozkoumat. A jejich agresivita? Stejná pověra jako u goril.
Zbývají šimpanzi
Šimpanz bonobo je jediný lidoop úplně postrádající agresivní chování. Všechno řeší sexem. U bonobů je možné páření všech věkových kategorií a pohlaví navzájem. Žijí doslova podle pravidla "make love, not war". Právě oni jsou také nejpodobnější lidem z hlediska krevních skupin. Jiný druh šimpanzů je zase člověku nejbližší svou povahou - je cholerik, neobyčejně bystré zvíře. Agresivní chování zná dobře, jsou popsané případy, kdy mezi sebou zcela záměrně válčily šimpanzí skupiny a tento boj vedl až k úplnému vyhlazení jedné z nich. Šimpanzi jsou také jediní z lidoopů, kteří pravidelně loví. Tím, že nejsou vegetariáni, jsou nám ostatně podobní z lidoopů nejvíc. Byl popsán i případ dvou šimpanzích smeček, které lovily v okolí šimpanzí mláďata za účelem je sežrat - čili znají i kanibalismus.
Gorily se nezabíjejí?
Ano, ale v rámci chování, které najdeme i u lvů, orlů, menších druhů opic: když skupinu goril převezme nový samec, starého vyžene a začne zabíjet jeho mláďata. Toto na první pohled velice kruté chování má svůj biologický význam - každý živý tvor má v sobě zakódovanou instrukci rozšířit co nejvíc své vlastní geny. Nový samec by velice dlouho čekal, než by samice odchovaly mláďata vyhnaného předchůdce a než přijdou opět do říje a budou mít jeho děti. Takto čekací periodu zkrátí nebo vynuluje.
Co jejich rodinný život?
O šimpanzí promiskuitě jsme mluvili, orangutani jsou samotáři, kteří se potkají, spojí - a zase rozdělí, na výchově se otec nepodílí. Gorily žijí ve skupinách kolem deseti zvířat. Mají typické harémové svazky. Jsou na rozdíl od šimpanzů věrné - kdyby nedošlo k vystřídání a zavržení samce, pak budou žít věrně polygamně až do smrti.
V Planetě opic gorily podléhaly šimpanzi. Jak funguje vzájemná hierarchie ve skutečnosti?
Máme tu gorilího samečka, u původního majitele byl podřízen chytřejší šimpanzici. Ale jen co ji gorila přerostla. Pak se vztah podřízenosti a nadřízenosti odehrával čistě podle velikostních dispozic.
A nejchytřejší druh? Kdo by měl šanci převzít žezlo po lidech?
Určitě šimpanzi. Vyplývá to i z pokusů naučit lidoopy znakovou řeč. Je sice znám případ gorilí samice, která hovořila 300 znaky, ale nejlépe se vždy učili šimpanzi. Jsou to oportunisté, kteří využívají příležitosti, dokážou žít v rozmanitém životním prostředí, umí využívat velký rozsah potravy. Gorily uměj žít jen v jednom stálém prostředí, a to je pro ně špatné. Však už horských goril zbývá posledních tři sta, nížinných několik tisíc. Orangutani žijí jen na Borneu a Sumatře a rovněž jich není mnoho. Všichni primáti patří k ohroženým druhům, ale šimpanzi jsou na tom početně nejlépe. Žijí od Senegalu na jih a východ přes celou rovníkovou Afriku až po Tanzánii.
Proč se vlastně ve vývoji dostal nejdál člověk, a ne jiný lidoop?
U goril a orangutanů je to jasné, zaměřili se na jedno konkrétní prostředí a způsob života - a taková specializace znamená konec dalšího vývoje. Budou žít, jen dokud bude existovat jejich prostředí. Když se zhroutí, zaniknou s ním i oni. A šimpanzi? Ti před sebou mají ještě velkou budoucnost. Mají největší šanci se dál vyvíjet. Několik set tisíc let - a mohou se dostat na lidskou úroveň. Ale tato doba leží mimo veškeré představy. Když si uvědomíme, co jsou nejdelší státní útvary proti statisícům let...
Přesto. Je tedy teoreticky možné, kdyby člověk zničil sám sebe, že za sto tisíc let nás může nahradit inteligence šimpanzů?
Vyloučeno to není, ale nedovedu si představit, že by se lidstvo zničilo, aniž by vzalo šimpanze s sebou.

Autoři:
Rozstřel: Lukáš Visingr - include | (1:55) | video: iDNES.tv

Česko by mělo zahájit debatu o vlastnictví atomové bomby, říká analytik Visingr

Nejčtenější

Detektivové zadrželi Nagyovou, Fuksu i Tluchoře, zasahují u lobbistů

Sledujeme online

Elitní policisté spustili nebývale rozsáhlé zatýkání politiků a špiček státní správy. Zadrželi ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka a politiky...

Zemřela Anna Julie Slováčková, vedla dlouhý boj s rakovinou

Po dlouhé nemoci zemřela zpěvačka Anna Julie Slováčková. Dceři herečky a zpěvačky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka bylo 29 let. Od roku 2019 se opakovaně léčila s rakovinou. O svém...

Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě

Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v prosinci 2023. „Lenka Šimůnková, maminka Elišky zastřelené vrahem z...

Něco nehraje. Rusové hledali informace o útoku v Německu předtím, než se stal

Rusové vyhledávali na internetu informace o útoku v německém Mannheimu ještě předtím, než zde islamistický útočník pobodal několik lidí včetně kritika islámu Michaela Stürzenbergera. Tvrdí to německá...

Útok nožem v Praze s účastí cizinců: mezi pobodanými je i raper

Tři zraněné si vyžádala v neděli v Praze potyčka mezi čtyřmi lidmi. Dva z nich jsou pobodaní, z toho jeden byl podle záchranné služby v ohrožení života. Třetí člověk má zranění hlavy. Jedním ze...

Právo a zákon nás chránily proti Zemanovým lžím a útokům, řekl šéf BIS Koudelka

Přímý přenos

Šéf civilní kontrarozvědky BIS Michal Koudelka ve Sněmovně řekl, že čelil lžím a útokům ze strany bývalého prezidenta Miloše Zemana. „Jsme službou, která nepodlehla ani tlakům z nejvyšších míst,“...

14. dubna 2025  8:53,  aktualizováno  11:58

Žena pomohla seniorovi s výběrem peněz, s naditou obálkou pak odešla pryč

Obrat seniory se v dnešní době snaží podvodníci zejména přes internet, v Brně si však troufalá šejdířka vyhlédla svou oběť naživo. Osmdesátiletému muži nabídla jménem romské asociace pomoc s výběrem...

14. dubna 2025  11:43

Matka oběti z fakulty kritizovala policii i Rakušana. Chci znát pravdu, vyčítala mu

Lenka Šimůnková byla jedním z prvních rodičů oběti střelby na filozofické fakultě, která otevřeně promluvila k veřejnosti i do médií. Apelovala na to, že chce znát pravdu o vyšetřování události....

14. dubna 2025  11:42

Česko zahalí saharský prach. Udrží se až do Velikonoc, může snížit teploty

Přes Českou republiku projde několik vln saharského prachu, který se v atmosféře udrží až do Velikonoc. Jeho výskyt může zhoršit kvalitu ovzduší a způsobit dýchací potíže, zejména u alergiků a...

14. dubna 2025  11:42

„Podle nás je benefit, že Vás zaměstnáváme.“

{LABEL}

Pokud jste něco podobného slyšeli, zkuste raději mrknout na jobdnes.cz

V Holešovicích vyhořela opravna motorek u nádraží, muž si popálil ruce a obličej

U požáru dílny na opravu motocyklů pod vestibulem železniční stanice v pražských Holešovicích zasahovalo pět jednotek hasičů. Plameny už uhasili, na místě došlo k samovolné evakuaci. Jednoho člověka...

14. dubna 2025  10:15,  aktualizováno  11:26

Nenechte se zaskočit. Jeden z řetězců zavře obchody i na velikonoční neděli

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno během některých svátků. Mezi ně patří Velikonoční pondělí, které letos připadá...

14. dubna 2025  11:23

Splašení koně rozbili tažený kočár o strom, posádka z něho vypadla ven

Neobvyklou nehodu řešili o víkendu policisté na Českobudějovicku. Kočár tažený dvěma koňmi tam v neděli odpoledne havaroval na vyjížďce okolo rybníka Lusný nedaleko Dobré Vody. Podle informací hasičů...

14. dubna 2025  11:13

Detektivové zadrželi Nagyovou, Fuksu i Tluchoře, zasahují u lobbistů

Sledujeme online

Elitní policisté spustili nebývale rozsáhlé zatýkání politiků a špiček státní správy. Zadrželi ředitelku premiérova kabinetu Janu Nagyovou, ředitele správy hmotných rezerv Ondreje Páleníka a politiky...

13. června 2013  9:15,  aktualizováno  14.4 10:57

Podvody za více než 100 milionů. Ze stovek obětí falešných bankéřů viděl spis málokdo

Kriminalisté ukončili vyšetřování gangu falešných bankéřů, kteří volali z Ukrajiny do Česka a lákali z lidí peníze. Navrhli státnímu zastupitelství podat obžalobu proti dvaceti obviněným. Hrozí jim...

14. dubna 2025  10:56

Evropské akcie ožívají. Pomohla výjimka z cel pro mobily a další elektroniku

Evropské akcie zahájily pondělní obchodování růstem. Technologické společnosti těžily ze zprávy o tom, že Spojené státy dočasně poskytly chytrým telefonům a některým dalším elektronickým produktům...

14. dubna 2025  10:51

V přístavech KLDR se rodí něco velkého. Kim chce oživit zastaralé námořnictvo

Severní Korea staví své dosud největší bojové plavidlo. Ukazují to aktuální satelitní snímky z přístavu ve městě Nampcho. Záběry obří lodi odvysílala i statní televize KCTV, přístav opakovaně...

14. dubna 2025  10:31

Mezinárodní rychlík srazil člověka, trať je po čtyřech hodinách v provozu

Mezinárodní rychlík srazil v pondělí časně ráno člověka mezi stanicemi Polom a Suchdol nad Odrou. Provoz na frekventované trati stál zhruba dvě hodiny a cestující vozila náhradní autobusová doprava....

14. dubna 2025  6:38,  aktualizováno  10:13