Bush už nechce žádat o povolení k válce

  • 754
Prezident USA George Bush přednesl před oběma komorami Kongresu tradiční zprávu o stavu Unie. Jeho prioritou je pokračovat v tažení proti terorismu. Obhajoval i útok na Irák. USA nikdy nebudou žádat o povolení k válce, která má zajistit jejich bezpečnost, řekl.

HLASUJTE V ANKETĚ:
Chtěli byste takového prezidenta, jakým je George W. Bush?

V domácí části projevu poukázal Bush na sílící domácí ekonomiku a nabídl řadu programů, které mají pomoci v oblasti energetiky, financí, školství, zdravotnictví, sportu a také vězeňství. - více o ekonomice

Bush, kterého letos čeká volební klání, v němž má obhájit prezidentské křeslo, zdůraznil, že stav unie je "silný" a svět je mnohem bezpečnější než před rokem. "Ale po čase, který uplynul od teroristických útoků z 11. září 2001, nelze podléhat falešnému uspokojení, že terorismus je poražen."

Bránil proto nedávný zákon, takzvaný Patriot Act, který propůjčuje exekutivě některé pravomoci při potírání terorismu, a vybídl k prodloužení těch jeho částí, jejichž platnost příští rok vyprší.

Bush: Terorismus stále hrozí
Bush uvedl, že terorismus stále hrozí a některé státy stále poskytují útočiště teroristům a usilují o zbraně hromadného ničení. "Odmítáme žít ve stínu tohoto nebezpečí," zdůraznil Bush, aniž jmenoval konkrétní státy.

Citace z Bushova poselství o stavu Unie

"Díky vůli a odhodlanosti Ameriky se svět mění k lepšímu."

"Teroristé dále organizují spiknutí proti Americe a civilizovanému světu. Díky naší vůli a naší odvaze bude toto nebezpečí poraženo."

"Aby diplomacie byla účinná, musejí být slova věrohodná a nikdo nesmí pochybovat o slovech Ameriky."

"Dokončíme historický úkol demokratizace Iráku a Afghánistánu, aby tyto dvě země mohly osvítit cestu pro následování."

"Cíl vybudovat nový Irák je těžký a správný. A Amerika byla vždy připravena dělat vše potřebné pro to, co je správné."

"Amerika sleduje na Blízkém východě strategii svobody. Budeme vzdorovat nepřátelům reforem, útočit na spojence terorismu."

"Amerika chce, aby se nejnebezpečnější zbraně nedostaly do rukou nejnebezpečnějších režimů."

Připomněl ale, že útok proti Iráku měl účinek na Libyi, která se dobrovolně výroby zakázaných zbraní vzdává.

V rámci obhajoby útoku na Irák Bush uvedl, že v zemi byly odhaleny "desítky aktivit" spojených s výrobou zbraní hromadného ničení, svá slova však nijak nekonkretizoval. Zdůraznil, že nebezpečí iráckých zbraní hromadného ničení bylo akutní.

"Kdybychom nezasáhli, tak by programy zbraní hromadného ničení pokračovaly dodnes," uvedl Bush. Dodal, že USA a další země "naplnily požadavky OSN" na odstranění diktátora Saddáma Husajna.

Ani po měsících pátrání speciálního týmu Spojené státy v Iráku stopy po zbraních hromadného ničení neobjevily.

Povolení k válce
V další argumentaci Bush zaměřil pozornost na blahodárný vliv svobody a demokracie pro Afghánistán, ale zejména pro Irák a oblast Blízkého a Středního východu.

V narážce na slova odpůrců útoku připomněl, že v případě útoku proti Iráku jde o mezinárodní záležitost, protože pomoc a své jednotky poskytly mnohé země. Mezi nimi zmínil Polsko, ale nikoli Českou republiku.

"Spojené státy nikdy nebudou žádat o povolení, aby zahájily válku, jejímž účelem je zajištění jejich bezpečnosti," řekl poté Bush a dodal, že Spojené státy ovšem nemají přání dominovat ani budovat impérium, nýbrž šířit demokracii a svobodu.

Předvolební témata
V domácí částí projevu Bush soustředil pozornost na témata, která se patrně objeví v předvolební kampani. Především se vyslovil pro vysoké standardy ve školství jako předpoklad pro snadnější získání pracovních míst, která vyžadují čím dále tím větší vzdělání a dovednosti.

Vybídl ke schválení nové energetické politiky a slíbil, že při rozpočtové disciplíně do pěti let sníží schodek státního rozpočtu na polovinu. Schodek odborníci považují za hlavní nebezpečí a za příčinu oslabení dolaru, které ovšem zlevňuje americké zboží v zahraničí.

Bush potvrdil záměr poskytnout ilegálním zahraničním pracovníkům v USA dočasné povolení k práci, aby se "vynořili ze stínu ilegality". Podle prezidenta jde také o to, že se bezpečnostní složky budou moci zaměřit na skutečně nebezpečné osoby.

Sexuální abstinence jako prevence
S nemenší vervou Bush nastínil zlepšení systému lékařské péče a zesíleného boje proti drogám a větší sexuální abstinenci mladých lidí jako prevenci proti přenosným pohlavním chorobám.

Slíbil také stovky milionů dolarů na resocializaci propouštěných vězňů a vybídl sportovce, aby nepoužívali steroidy. - více zde

REAKCE ČESKÝCH POLITIKŮ

Mirek Topolánek (ODS)
Nechci ho příliš komentovat, ale připadá mi, že byl zaměřen hlavně na americké publikum. Byl to možná poslední velký projev prezidenta Bushe před volbami.
Miroslav Kalousek (KDU-ČSL)
Chápu to jako projev imperiálního sebevědomí objektivně nejsilnější země světa, který ovšem jen těžko vyvolá návaly sympatií v ostatních zemích.
Miloslav Ransdorf (KSČM)
Bushovo prohlášení vyplývá z americké zahraničně-politické doktríny, která se vyznačuje bezpříkladným porušením mezinárodního práva. Bush se sice hlásí k respektování lidských práv a blíží se tak k postoji Woodrowa Wilsona, ale v jeho případě je to wilsonismus v maskáčích a bagančatech. Svět by měl reagovat, protože jde o další podminování role OSN, která je jediným nositelem legitimní autority v oblasti mezinárodního práva a při řešení konfliktů mezi státy a v jednotlivých oblastech světa.

Bush proti homosexuálním svazkům
Krátce před vyhrocením kampaně před listopadovými prezidentskými volbami se Bush zmínil o citlivé otázce povolování homosexuálních manželství. Tuto praxi začali podporovat někteří místní soudci a politici, včetně dosud nejvážnějšího demokratického prezidentského kandidáta Howarda Deana. Podle průzkumů ji však odmítá většina Američanů.

"Pokud tribunály budou chtít dále vnucovat lidu svou svévolnou vůli, zůstane jedinou možností ústavní proces. Náš národ musí bránit svatou podobu manželství."

Prezident tak podle pozorovatelů pohrozil ústavním dodatkem s cílem zabránit soudům povolovat homosexuální sňatky, jak se loni stalo v Massachusetts a může se podle probíhajících soudních procesů stát mimo jiné v New Jersey, Indianě a Arizoně.

Ovace i pochybnosti
Bush sklízel za projev nesčetné ovace ve stoje zejména z míst republikánů, méně již od demokratů. Senátora Edwarda Kennedyho televize dokonce snímaly ve chvíli, kdy nad některými pasážemi kroutil hlavou, zatímco senátorka Hillary Clintonová, manželka Bushova bezprostředního předchůdce, tleskala ve stoje pasážím týkajícím se odstranění Saddáma Husajna.

Někteří z nejvýznamnějších představitelů opozice ani na společném zasedání obou komor Kongresu nebyli. Mezi hosty byli šéf irácké vládní rady Adnan Pašaší a další její členové, kteří jsou v USA na návštěvě.

Americký prezident George Bush přednesl před oběma komorami Kongresu tradiční zprávu o stavu Unie. (21. ledna 2004)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video