Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Clinton: Musíme více pomáhat

  0:01
Jako "normální Američan" se při svém pražském pobytu snažil vystupovat bývalý prezident Spojených států amerických Bill Clinton. "Jsem obyčejný občan," zdůrazňoval. Ze stejné pozice se někdejší nejmocnější prezident světa pokoušel odpovídat i novinářům. Na dotazy reagoval na improvizovaných krátkých konferencích - část jich zodpověděl před odjezdem na Forum 2000 před pražským hotelem Hilton, další reakce poskytl později při procházce po nádvoří Pražského hradu.

Vypadá to, že se probouzíme do časů terorismu. Není to moc povzbudivé zjištění, nemyslíte?
Je třeba si uvědomit: jak dlouho lidé spolu bojují, tak dlouho už existuje terorismus. V celé historii konfliktů byli nevinní lidé zabíjeni z politických, ekonomických či náboženských důvodů. Teroristé se snaží, abychom se báli sami sebe, abychom se báli své budoucnosti. Ale to nikdy nefungovalo, a nebude ani teď. Rozdíl oproti minulosti je v tom, že dnes jsme všichni zranitelnější. Protože každý může využívat výhod globální ekonomie, informačních technologií, propojení kultur. USA se cítily nedotknutelné. Jenže dnes žijeme v době, kdy vzdálenosti neplatí. A můžeme se o tom okamžitě přesvědčit v televizi. Ale my se nemůžeme bát sami sebe a budoucnosti. Terorismus nemůže zvítězit, pokud mu k tomu nedáme svolení.

Vy víte, jak se postupujícímu teroru účinně bránit?
Ti, kteří žijí v bohatých společnostech, musí něco udělat s frustrací, z níž se terorismus rekrutuje. Polovina světa žije za méně než dva dolary na den. Chudí lidé, kteří žijí v nedemokratických zemích, často inklinují k terorismu, protože nemají vzdělání, práci. Nemohou být plnohodnotnými občany, nemají šanci řešit své problémy. Je snazší je přesvědčit, že někde jinde na světě jsou USA či Izrael, které mohou za jejich potíže. Proto my z bohatých zemí musíme zmenšit počet potenciálních teroristů - tím, že budeme rozšiřovat okruh možností, v nichž chudí žijí.

Domníváte se, že se některá z příštích generací zbaví strachu z terorismu, že bude žít ve větším klidu?
Vždycky budou místa velkých potíží, kde jsou nevinní lidé zabíjeni z politických a náboženských důvodů. Já věřím, že pokud v následujících deseti letech uděláme správné věci, příští generace už nebude ohrožována globální sítí terorismu. Teď nás čeká možná desetiletá snaha vybudovat obranný systém, rozbít teroristickou síť a přinést naději do zemí, odkud se teroristé rekrutují. Věřím, že to se v několika dalších letech stane. A proto myslím, že mladá generace bude mít možnost vychovat své děti ve větším míru.

Jak hodnotíte kroky republikánského prezidenta George Bushe?
Podporuji to, co dělá. Můžeme mít jen jednoho prezidenta, a moje názory jsou teď irelevantní - jsem obyčejný občan. On se musí rozhodovat a já bych měl stát za ním stejně jako ostatní Američané.

Myslíte si, že nynější útoky v Afghánistánu mohou být úspěšně?
Myslím, že Spojené státy, NATO a jejich spojenci úspěšně dostihli pana bin Ládina a jeho tajné podporovatele. Ale musíme být trpěliví, uvědomit si, že to je teprve začátek.

Neobáváte se dalšího masového teroristického útoku na USA, například prostřednictvím biologických zbraní?
Potenciální nebezpečí tu je už několik let. A už roky se snažíme, seč můžeme, aby to riziko bylo co nejmenší. Až dosud myslím Spojené státy i zbytek světa měly štěstí. Nynější zprávy o antraxu jsou nepříjemné, ale zatím se to netýká mnoha lidí a nejde o tu nejnebezpečnější formu antraxu, pokud vím. Úřady zatím dělají dobrou práci, aby nebezpečí eliminovaly. Je klíčové, aby stejně odhodlaně v boji proti terorismu postupovali i ostatní spojenci včetně České republiky. Dosavadní postoj prezidenta Václava Havla na mě v tomto ohledu velmi zapůsobil.

MUSÍME VÍCE POMÁHAT
(
Zkrácený projev bývalého prezidenta Spojených států Billa Clintona na konferenci Forum 2000)

Nejdříve bych chtěl poděkovat svému dlouholetému příteli, panu prezidentu Havlovi. Děkuji vám za to, že jste se stal hostitelem tohoto fóra, že jste svou účast nezrušil. Dnes je důležitější než kdykoli předtím, když lidé, kteří jsou takovým svědomím světa, se setkávají, a to bez ohledu na to, co se stalo 11. září.

Nebo spíše navzdory tomu... Dovolte, abych nejdříve prohlásil, že cokoli, co zde dnes řeknu, je zapotřebí vnímat v kontextu mého současného postavení. Jsem pouhým občanem své země, obyčejným občanem, který podporuje spojené úsilí našeho národa a jeho spojenců pod vedením prezidenta Bushe čelit současné teroristické hrozbě.

Byl jsem v té funkci, vím, jaké to je. Vím, jaké to je, když vám neustále někdo radí. Nejsem tu proto, abych panu prezidentovi radil, ale spíše abych mu vyjádřil veřejnou podporu. Ale chtěl bych jít ještě kousek dál a pokusit se odpovědět na otázky, které zde položil Elie (americký filozof Elie Wiesel, spoluzakladatel Fora 2000 - pozn. red.). Co se stalo, proč se to stalo.

A chtěl bych asi začít příběhem. 11. září se teroristé zaměřili na New York: pan bin Ládin a jeho lidé. Bezpochyby se domnívali, že to je ohromná věc, když zničí Světové obchodní centrum, ony věže, které považovali za symbol zkorumpovaného materialismu. Žil jsem tam a teď tam zase bydlím...

New York, jejž já znám, představuje veliký krok směrem ke světu, který se většina z nás snaží vytvořit, světu, který rozvíjí lidská práva, globální odpovědnost. Žijí tam lidé ze sto padesáti různých národnostních skupin. Jsou tam lidé, kteří vycházejí z různých náboženských tradic. Jsou tam lidé, kteří žijí a pracují společně... Byl tam jeden člověk, který přijel do New Yorku až z Oklahoma City.

Jeho žena byla zavražděna v Oklahoma City americkým teroristou, jenž vyhodil do povětří budovu federálního úřadu. A ten člověk přijel do New Yorku. Seděl tam a hovořil s pozůstalými, protože věděl, jaké to je, když člověk nemá po takové tragédii s kým promluvit...

Setkal jsem se s rodinami obětí z Evropy, východní Asie, jižní Asie, Afriky, Mexika, Jižní Ameriky, Austrálie a - ano, i ze Středního východu. Ve Světovém obchodním centru zahynulo 11. září i mnoho muslimů. Lidé, kteří přijeli do Ameriky, aby si vybudovali nové životy. Ne, aby tam životy ztratili.

Spojené státy, o tom není pochyb, nemají úplně perfektní rejstřík - často nás kritizují. Ale musíme si uvědomit, že zde máme co do činění se základní bitvou o fundamentální charakter 21. století. Mnozí z nás mají úplně jinou představu než pan bin Ládin a Taliban o tom, jaká je podstata pravdy, hodnota života a obsah pojmu komunita, společenství.

Většina z nás vychází z tradic, které nás učí, že si musíme vážit pravdy a hledat pravdu, ale nikdy nikdo sám nemá celou pravdu, protože jsme jen nedokonalé lidské bytosti. Oni na druhé straně věří, že pravdu znají a že svět je rozdělen na ty, kteří s nimi souhlasí a znají pravdu, a na ty, kteří nikoli.

Tím se dostáváme k úplně jiným závěrům, co se týče hodnoty života. My jsme přesvědčeni, že bez ohledu na naše náboženské, etnické, etické kořeny a politické přesvědčení má život hodnotu a můžeme se vzájemně od sebe poučit. Oni se domnívají, že svět je rozdělen na tři kategorie: muslimy, kteří s nimi souhlasí, muslimy, kteří s nimi nesouhlasí, heretiky, a pak nevěřící.

A ti, kteří jsou v těch druhých dvou kategoriích, jsou legitimními cíli. Jsme přesvědčeni, že součástí naší komunity může být každý, kdo přijímá pravidlo, že všichni lidé jsou důležití, každý si zaslouží dostat příležitost. Máme právo vyznávat rozdílná náboženství, protože víme, že naše společné lidství je důležité.

Oni se domnívají, že komunita je skupina lidí, kteří myslí stejně, chovají se stejně, oblékají se stejně a jejich pravidla jsou vnucována ostatním... Já bych vás teď poprosil, abyste si představili něco, o co vždycky žádám americké publikum.

Představte si, že se toto setkání koná 10. září, den před tím, než došlo k teroristickým útokům, a že se vás zeptám: Jaká je dominantní síla světa jedenadvacátého století? Jestliže pocházíte z bohaté země a jste optimisté, možná, že byste mi odpověděli na jednu ze čtyř věcí.

Možná byste řekli: Globální ekonomika. Moje země na tom zbohatla a také mnoho lidí se zbavilo chudoby díky globální ekonomice. Možná, že byste za druhé řekli: Ne, je to revoluce v informačních technologiích... A za třetí byste mohli říci: Ne, nejdůležitější silou je vědecká revoluce...

Nebo byste možná mohli říci, že nejdůležitější faktor 21. století je exploze demokracie a rozmanitosti... Na druhé straně, kdybyste byli většími pesimisty nebo kdybyste žili v rozvojové zemi, kde nejsou věci tak snadné, možná byste odpověděli asi takto: Globální ekonomika je jeden z problémů, protože je stále hodně lidí, kteří žijí s méně než dvěma dolary denně.

Stále jsou miliardy lidí, kteří nemají nikdy přístup k čisté pitné vodě. Každý čtvrtý člověk ročně umírá na AIDS, na malárii a na další choroby. Anebo byste možná řekli: Ne, hlavním faktorem je krize životního prostředí. Jestliže bude pokračovat globální oteplování, jestli toto oteplování bude rychlejší, než tomu bylo v minulosti, tak přijdeme o celou řadu zemí, ostrovů. Dokonce i kus Floridy zmizí pod hladinou moře.

Budou desítky milionů utečenců, kteří budou prchat před hladem, a na to budou odpovídat pochopitelně teroristé. Nebo byste možná mohli říci: Ne, dřív než dojde k tomuto globálnímu oteplení, nastane krize ve zdravotnictví, všechno bude kolabovat. V současné době máme miliony případů AIDS. Pokud se něco nezmění, budeme mít stovky milionů takto nemocných lidí.

A nejde jen o Afriku, kde se většina těchto případů vyskytuje... Nebo byste možná mohli říci, že největší problém je terorismus. Terorismus, který je způsoben populační explozí, který odráží nejrůznější historické a etnické konflikty, které se teď snoubí s moderními smrticími zbraněmi.

Snažím se říci asi toto: Jestliže vezmete čtyři pozitivní věci, to znamená ekonomiku, lékařský pokrok a technický pokrok, demokracii, rozmanitost a na druhou stranu postavíte čtyři negativní věci, to znamená chudobu, klimatické změny, krizi zdravotnictví a konflikty, které mají své kořeny v etnických a religiózních záležitostech, tak vlastně všechny odrážejí stejnou věc.

Jinými slovy, události z 11. září byly v podstatě opakem, tou druhou stránkou toho dobrého, co se ve světě stalo. Proto jestliže chceme, aby takový svět, který je tak provázaný, byl více pozitivní než negativní, je podle mého názoru naprosto nutné zvýšit práh vědomí mezi vůdčími osobnostmi. Musíme zbavit lidi z chudých zemí té nenávisti, která je v nich živena, a naopak v bohatých zemích se musí lidé zbavit svého krátkozrakého sobectví.

Myslím si, že je potřeba bojovat proti lidské chudobě. Loni, když jsme začali odpouštět dluhy nejchudším zemím, to byl první krok. Ale musíme udělat mnohem více. Musíme se pokusit dostat všechny děti do školy... Musíme financovat lepší zdravotnictví. Generální sekretář OSN, který právě získal Nobelovu cenu, nás žádá - to znamená nás bohaté země -, abychom věnovali sedm až deset miliard dolarů ročně na boj proti AIDS a dalším nemocem.

To musíme udělat. Musíme snížit úmrtnost na AIDS na polovinu. Jestliže se nám podaří v té době ještě vyvinout léky na tuto nemoc, tak se nám možná podaří celou tuto krizi zažehnat. Měli bychom se dále pokusit odvrátit nebezpečí klimatické změny. Amerika by se toho měla zúčastnit... V současné době USA produkují více tzv. skleníkových plynů než zbytek světa.

Pokud nepůjdeme příkladem dalším zemím, může se stát, že Indie a Čína budou dělat to, co dělají Spojené státy nyní, a to představuje obrovské ohrožení...
Nedávno jsem se zamýšlel nad tím, k čemu došlo za mého života. Martina Luthera Kinga zavraždili lidé, kteří stáli proti němu.

Mandela byl několik desítek let ve vězení. Gándhího zabili hinduisté, kteří stáli proti němu. Saddata zabili také jeho vlastní lidé. Rabina zabil také izraelský Žid, protože si myslel, že Rabin není dostatečně dobrý Izraelec... To jsou věci, které nejsou vůbec jednoduché. Jak jsem již řekl, sám jsem si velice dobře vědom, že i my máme svoji vinu... Svět bude vzájemně propojen.

Otázkou je, jestli to bude pro lidi dobré, nebo ne... My v bohatých zemích si totiž musíme uvědomit, že si už nemůžeme dělat právo na něco, co odpíráme jiným. Těm se musíme pokusit vysvětlit, že se nemohou zbavit svého utrpení tím, že způsobí destrukci nám. Pokud se nám podaří některé věci dosáhnout, tak našim dětem dáme budoucnost, budoucnost plnou naděje a snů. Děkuji.

Bývalý americký prezident Bill Clinton se v Praze účastní mezinárodní konference Fórum 2000. Jeho pobyt provázejí přísná bezpečnostní opatření. (15. října 2001)

Autoři:

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

Ozbrojenci vtrhli do domu a svázali podnikatele s rodinou, zřejmě šlo o mstu

12. dubna 2024  9:44,  aktualizováno  15:08

Policisté z Česka i Německa pátrají na Domažlicku po ozbrojencích, kteří v noci na dnešek přepadli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na začátku byl tajný projekt. Jak vypadá stanice metra, kterou nikdy nejel vlak

14. dubna 2024

Premium Nenápadná plechová vrata naproti Úřadu vlády na pražském Klárově skrývají velké tajemství. Praha se...

V Česku se rozmáhá fentanyl. Drogu horší než heroin lze sehnat přes inzerát

19. dubna 2024

Premium Do Česka se valí droga padesátkrát silnější než heroin. Syntetické narkotikum fentanyl, přezdívané...

Jestli měl někdy Putin zájem ovlivnit volby, tak teď, řekla Gregorová

19. dubna 2024  19:15,  aktualizováno  19:58

Téma dezinformace bylo jedním z klíčových při debatě kandidátů před volbami do Evropského...

Končí šéf rozvědky Jan Beroun, Černochová ho odvolá před koncem smlouvy

19. dubna 2024  19:36

Generál Jan Beroun ještě před týdnem jednal s šéfem CIA Wiliamem Josephem Burnsem přímo v sídle...

Přísně chráněná rezidence prezidentů. Fiala v USA bydlel v ikonickém hotelu

19. dubna 2024  19:36

Český premiér Petr Fiala začátek tohoto týdne strávil ve Washingtonu. Hlavním účelem dvoudenní...

Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?
Pylová sezóna: Jak poznat alergii u svých dětí?

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na běžné, obecně neškodné látky v okolním prostředí. Taková látka, která vyvolává alergickou...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...