Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pro mnohé Pákistánce je bin Ládin Bůh

  0:01
Trička a turbany zdobené portréty Usámy bin Ládina s nápisy "Světový hrdina" jdou na tržištích pákistánského hlavního města Islámábádu na dračku. Stejně jako imitace kreditních karet a směnek na padesát milionů dolarů s jeho portrétem a doprovodným textem "Na Usámu spoléháme". Mnohem obtížnější už je zakoupit kazety nebo cédéčka s jeho ohnivými projevy, v nichž mimo jiné říká: "Každý Američan je můj nepřítel."

Ty prý byly totálně vyprodány už pár hodin po brutálním teroristickém útoku na americké cíle, i když jejich cena vylétla na šestinásobek.

Zdá se, že nejhledanější terorista světa a hlavní podezřelý ze zosnování krvavého běsnění v USA už nyní dosáhl více, než si vůbec dokázal představit. Nejenže radikalizoval pákistánské islamisty, jejichž vliv zemi rychle sílí, ale dokázal oslnit i mnohé jinak střízlivě uvažující Pákistánce.

"Je to nakažlivé a nikdo pořádně neví proč," říká vysokoškolský student Azam, který si přivydělává v jedné z islámábádských internetových kaváren. Strefil se do černého. I on, velmi slušný, až uctivý mladík, měl na displeji svého počítače jako pozadí nastavený velký portrét bin Ládina.

"Usáma se stal pro muslimy Bohem," říká jedenadvacetiletý Ismail Chán a mává přitom bílou vlajkou afghánského Talibanu. Před jednou z islámábádských mešit právě probíhá ne příliš početná protiamerická demonstrace. I když cizinec nezná místní jazyk, nerozumí vykřikovaným heslům ani početným transparentům, okamžitě pozná, o co davu bradatých muslimů jde.

"Musíme Ameriku i Pákistán důrazně varovat," tvrdí Ismail Chán, "pokud se pokusí zabít Usámu nebo napadnout naše afghánské bratry, rozpoutáme pronim nelítostnou válku. Jejich krev poteče ulicemi." S nějakou otevřenou nevraživostí se ovšem cizinec, alespoň Islámábádu, zatím nesetkává.

Místní jsou vesměs přívětiví a pokud už mají něco proti Americe, snaží se spíše poklidně vysvětlit své důvody, než je prosazovat silou. Stačí zajít dva kilometry od dějiště protestů, k monumentální Faisalově mešitě, a spatříte islámský svět v jeho tolerantní podobě. Lidé volně posedávají před mešitou, klábosí a usmívají se. A cizince zdraví a podávají jim ruce na uvítanou.

Na druhé straně obava z eskalace napětí je značná. V ulicích znatelně přibylo policistů se samopaly, čas od času projede náklaďák s vojáky, ale jinak zdejší život zatím nijak nevybočuje ze zaběhnutých kolejí.

Ovšem už zítra může být všechno úplně jinak. Včera totiž čekalo zemi první významné měření sil mezi islamisty a stoupenci proamerické politiky prezidenta Parvíze Mušarafa - po celém Pákistánu propukly protesty islámských radikálů pod příznačným názvem Smrt Americe.

Pákistánský samozvaný prezident Mušaraf musí nyní řešit krajně nezáviděníhodné dilema - na jedné straně ho Washington tlačí, aby maximálně podpořil jeho předpokládaný odvetný útok proti Afghánistánu, na straně druhé tak může vyvolat masové nepokoje doma, jež by ho v krajním případě mohly i svrhnout. "Pákistán čelí nejdelikátnější situaci od počátku své nezávislosti," přiznal v televizním projevu sám nejvyšší představitel státu.

Je tomu opravdu tak. Radikální muslimské skupiny vyzývají k džihádu, svaté válce proti prezidentovi, jenž prý rozhodnutím spolupracovat s USA zradil islám. Podle generála, který se zmocnil nejvyššího úřadu ve státě nekrvavým pučem v roce 1999, představují stoupenci islamistů jen asi patnáct procent ze 140 milionů Pákistánců. Pozorovatelé mu však úpěnlivě radí, aby hrozící možnost občanské války nepodcenil.

"Jakýkoli boj proti terorizmu, jehož se Pákistán zúčastní, není útokem proti islámu ani proti afghánskému lidu," pokoušel se Mušaraf zklidnit zjištěnou atmosféru v televizním projevu. "Terorizmus není součástí islámu a je třeba ho vykořenit." Zdroje z tajných služeb nicméně varují hlavu státu, aby se připravila na masivní nepokoje v případě, že USA budou chtít Afghánistán potrestat. Úřady již uvěznily několik nejaktivnějších členů militantních skupin a zvýšily bezpečnost kolem vládních budov a zahraničních ambasád.

Ovšem tisíce madras, islámských škol, v Pákistánu hrozí, že jejich studenti přiloží ruku k džihádu. Plánují blokovat hlavní silniční tahy, továrny a vládní budovy, aby dali najevo svoji nespokojenost s politickou Mušarafa. Ti nejmilitantnější islamisté veřejně vyzývají k vypálení amerického velvyslanectví v Islámábádu.

"Jsme připraveni na džihád, o tom ať nikdo nepochybuje," citoval pákistánský list The Nation Manuvára Hassana šéfa Džamaáte Islámí, jedné z radikálních muslimských politických stran. "Vyjdeme do ulic a dáme Američanům ochutnat, jak se asi cítí ti, jež jsou vystaveni jejich vojenským akcím." O nynějších dnech hovoří někteří pákistánští analytici jako o dnech pravdy. Třebaže Islámábád zůstává relativně klidný, narůstají signály věštící nejistou budoucnost.

"Už tušíme, co přichází," říká Samíra, mladá žena, jež nakupuje poblíž islámábádského supermarketu fazole. "Naše země bude zničena, jenom zatím nevíme kým. Když ne Američany, tak islamisty." Na jedné straně pomyslné barikády stojí mnozí z pákistánských chudých, kteří zoufale živoří a připadají si zbyteční. Východisko hledají v radikálním islámu.

Někteří nesmiřitelní islámští duchovní je podněcují, aby se identifikovali s palestinskými muslimy, s muslimy z Iráku, Kašmíru a dalších koutů světa, kde se stoupenci Mohamedova učení cítí ponižováni USA. Bin Ládin se pro mnohé stal nadpozemským hrdinou, téměř spasitelem. Zejména pro ty, kteří o něm hovoří jako o emírovi. Přes dvanáct tisíc pákistánských rodičů vloni nazvalo své novorozené syny Usáma. Dalších 5700 jiných pojmenovalo své potomky Džihád.

Druhou stranu pákistánského spektra představuje tolerantní menšina, vesměs západně vzdělaná a nábožensky umírněná tak jako prezident Mušaraf. Ti vnímají pákistánskou budoucnost v plné ekonomické a politické provázanosti se Západem.
Pro ně je bin Ládin sprostým teroristou, který ohrožuje stabilitu jejich země i celé planety.

"Musíme mířit směrem ke světu, k otevřenosti, cesta vedoucí do náruče netolerantních islámských režimů, jaké existují v Afghánistánu či Iránu, je cestou do pekel," tvrdí v Islámábádu bankéř Umar Abbaz.

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Írán v noci zaútočil na Izrael raketami a drony

  • Nejčtenější

Írán zaútočil na Izrael. Armáda zachytila většinu střel, pomohli spojenci

13. dubna 2024  20:38,  aktualizováno  14.4 8:54

Sledujeme online Írán vyslal na Izrael desítky bezpilotních letounů a také rakety. Je to odveta za útok na íránský...

Ženu soudí za sex se psem i zneužívání syna a vnuka. Byla to terapie, hájí se

15. dubna 2024  12:28,  aktualizováno  13:33

U Krajského soudu v Ústí nad Labem začalo projednávání případu dlouhodobého sexuálního zneužívání,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusové zničili Ukrajině elektrárnu, Polsko kvůli útokům vyslalo stíhačky

11. dubna 2024  8:15,  aktualizováno  12:37

Sledujeme online Rusko v noci na čtvrtek podniklo rozsáhlý útok na energetickou infrastrukturu ve čtyřech...

Moderní lichváři připravují o bydlení dlužníky i jejich příbuzné. Trik je snadný

18. dubna 2024

Premium Potřebujete rychle peníze, pár set tisíc korun a ta nabídka zní lákavě: do 24 hodin máte peníze na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Z léta opět do mrazů. V příštím týdnu bude i sněžit, varují meteorologové

11. dubna 2024  16:11

Léto se ještě zdaleka neblíží. Upozorňují na to meteorologové a dodávají, že podle všech modelů do...

Babiš mluvil o obludné dohodě k migraci. Eurokomisařka podpořila českou vládu

18. dubna 2024  5:43,  aktualizováno  14:57

Přímý přenos Kvůli migračnímu paktu Evropské unie se ve Sněmovně do vlády pustilo ANO. Předseda opozičního hnutí...

Po napadení v autoservisu v Řepích zemřel muž, druhého policisté zadrželi

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  14:55

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

Když ne vláda, tak my. Slováci vybrali na munici pro Ukrajinu přes milion eur

18. dubna 2024  14:40

Zatímco slovenská vláda se pomoci svému ukrajinskému sousedovi zdráhá, slovenští občané už na...

Čtrnáctiletou Ukrajinku z Tachovska našli policisté mrtvou, zřejmě si vzala život

18. dubna 2024  9:33,  aktualizováno  14:36

Policisté od úterý pátrali po čtrnáctileté ukrajinské dívce, která odešla z bydliště ve Stříbře na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...