Dům gladiátorů byl první, která památka ho bude následovat? ptají se zděšení Italové.

Dům gladiátorů byl první, která památka ho bude následovat? ptají se zděšení Italové. | foto: AP

Italové chtějí zachránit Pompeje, peníze na opravu chátrající památky ale chybí

  • 20
Zhroucení nejlépe zachovalého domu v Pompejích, v němž trénovali gladiátoři, přimělo Italy k radikálnímu kroku. Pro město, ve kterém už dva tisíce let nikdo nežije, hledají starostu. Ten by měl zamezit dalšímu chátrání unikátní památky. Funkce to však bude nezáviděníhodná, Itálie totiž na opravy památek nemá peníze.

Pompeje se zachrání, jen když se hned začne, říkají italští archeologové. "Do pěti, deseti let, pak bude pozdě," naříkal v Corriere della Sera Andrea Carandini, hlavní italský památkář.

"Itálie má za Pompeje kolosální odpovědnost, mají kulturní význam pro celý svět," konstatuje. Navrhuje prostudovat dům od domu, region od regionu a pro důležité památky najít správce. "I Pompeje potřebují starostu", uzavírá Carandini, který dnes hodlá vyhlásit na starostu konkurz.

V Pompejích se zřítil Dům gladiátorů

Nejprve se sesula jedna ze zdí, pak zbytek budovy.

"To je zbytečné," namítá starosta území kolem památky Claudio D’Alessio. "Dejte větší moc tomu, který už tady je," navrhuje. Nelíbí se mu, že peníze od státu mohou jít jen na běžnou správu okolí. "Staráme se o svoz odpadků, o udržování silnic, ale nikdy o památku," zlobí se v rozhovoru pro agenturu Adnkronos.

Památkáři nemají ani na benzin

Památku mají v péči památkáři. Poslední tři roky však jejich zdroje vysychají. Itálie je předlužená a nynější vláda musí jen škrtat výdaje. Stává se, že památkáři nemají ani na benzin, aby vyjeli do terénu.

Zhroucení nejlépe zachovalého domu v Pompejích, v němž trénovali gladiátoři, Italy skutečně vyděsilo. Tento pátek se jedou na Pompeje podívat všichni důležití tamní archeologové.

Čtenáři deníku La Repubblica fotí památky, na jejichž opravu už nejvyšší čas uplynul: prázdné vězení z 18. století na kruhovém ostrově San Stefano o poloměru 500 metrů, ve kterém fašisté věznili politickou elitu země, starobylý hrad z roku 1024 v Casaluce na jihu země, pozůstatky římského města ze třetího století před naším letopočtem v Campobassu, padající zdobené renesanční hradby Padovy, akvadukt v Římě, který slouží jako parkoviště.

Deník zveřejňuje stovky fotek jako "galerii hrůzy, která svědčí o zanedbávání a neschopnosti úřadů". Připomíná, že Itálie až moc často spoléhá na zázrak.

Ale pravda je taková, že Itálie je památkami posetá, až místy lidem chybí místo k normálnímu žití. Jen památek UNESCO jsou v Itálii čtyři desítky. A další stovky jsou těch, které tento punc ochrany nemají. Záchranné snahy jsou tedy marné. Ani tři Německa, ani vzkvétající ekonomika by tolik památek nezvládly opravit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video