Na úspěch nizozemského astronoma upozornil server Exoplanety.cz.
"Vandenbergh zachytil ISS a raketoplán Endeavour. Na tom by nebylo nic zvláštního, podobných společných momentek je na internetu mnoho. Vandebergh měl však to štěstí, že vyfotografoval raketoplán přesně v okamžiku, kdy jeho posádka vypouštěla do kosmického prostoru odpadní vodu," napsal server. Zmrzlé částečky vody budou kroužit po oběžné dráze.
Exoplanety.cz dále upozornily, že se v poslední době amatérským astronomům díky zkušenostem, vybavení, trpělivosti a štěstí daří dostávat se častěji na titulní stránky astronomických webů.
PROČ RAKETOPLÁN VYPOUŠTÍ VODU
|
Misi orámoval noční start i přistání
Po vypuštění odpadní vody zamířil raketoplán k návratu. Během svého předposledního kosmického letu dopravil na stanici ISS šestnáct tun vybavení včetně nového modulu Tranquility a observatoře Cupola. Raketoplán při letu k ISS a zpět nacestoval 9,2 milionu kilometrů. K přistání na ranvej 15 navedl raketoplán kapitán George Zamka.
Dvoutýdenní mise udělala tečku za dovážením amerických modulů do nejdražší stavebnice v dějinách, jak je ISS někdy přezdívána.
Evropská vesmírná agentura zase přispěla observatoří Cupola, která nabídla astronautům na stanici výhled do všech stran. Dosud na stanici byla pouze okénka malá velikostí (ve srovnání s okny Cupoly) i úhlem výhledu. Panoramatická observatoř pomůže posádce například při manipulaci s robotickou paží.
Vůbec poslední, pětadvacátý let Endeavouru je naplánovaný na letošní červenec a srpen. Až raketoplány odejdou do výslužby, zůstanou USA bez techniky, která je schopná dopravit člověka do vesmíru.