Condoleeza Riceová

Condoleeza Riceová - Americká ministryně zahraničí Condoleeza Riceová v turecké Ankaře, kterou navštívila v rámci diplomatického turné po Evropě a Blízkém východě. (6. února 2005) | foto: Reuters

Budou mít USA příště prezidentku?

  • 35
Ve USA ještě žádná strana s ženskou kandidátkou na prezidentský post nevyrukovala, ale rok 2008 by to mohl napravit. Podle výzkumného ústavu Siena College si 42 procent voličů přeje, aby na prezidenta kandidovala současná ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Bývalou první dámu Hillary Clintonovou by v předvolební kampani rádo vidělo dokonce 53 procent amerických voličů.

Ženu by prý ve volbách podpořily celé čtyři pětiny Američanů.

Nakonec proč by se příští prezidentský souboj nemohl nést pod názvem "Clintonová versus Riceová"? Bylo by to možná proti tradicím, ale to je asi tak všechno, co takovému scénáři stojí v cestě. Američané se již psychicky připravují - většina by ženský duel uvítala.

Kromě toho, až po napínavém klání loni na podzim a přesvědčivém vítězství jejich kandidáta si republikánští voliči uvědomili jednu zvláštnost - George Bush nemá žádného jasného nástupce! Jakmile zaznělo jméno loajální prezidentovy spolupracovnice Riceové, problém se zdál vyřešen.

Jenže to má háček. Riceová kandidovat nechce. Alespoň to tvrdí. "Už nevím, jak ještě jinak říci: Ne, nebudu kandidovat. Nechci. Je to dost kategorické?" řekla o víkendu v rozhovoru s televizní stanicí ABC.

Takže konec, vyřízeno. Nebylo to snad dost kategorické? Bylo, takže je vyřízeno. Jenže na jak dlouho? Kandidatura Hillary Clintonové je považována za jistou, přestože manželka exprezidenta vlastně nikdy jasně neřekla: "Ano, budu kandidovat na prezidentku." Naopak, svou kandidaturu ještě před dvěma lety vehementně popírala.

Když se reportér listu Washington Post na Riceovou obrátil, zda je ochotna opakovat slavnou větu generála Shermana "Když budu navržen, nebudu kandidovat. Když budu zvolen, nebudu sloužit", Riceová se usmála a řekla: "To není fér."

Mnoho obdivovatelů Riceové si to však představit umí. Stále více hlasů volá po její kandidatuře na diskusních webových stránkách jako je rice2008.com nebo www.americansforrice. com. Někteří fanoušci Riceové došli až tak daleko, že složili oslavnou píseň na její počest.

Kampaň vlastně v jistém ohledu již začala. Byl založen výbor, který sbírá sponzorské dary, v rozhlase běžely první spoty, prodávají se samolepky "Rice for President" a také "kymácející se hlavy" (figurky).

Že je to pořád spíše folklorní záležitost? I tak se na to lze dívat. Ale co říci na průzkum mezi delegáty nedávné konference Republikánské strany, podle něhož získala Riceová podporu 18 procent účastníků, přičemž Rudy Giuliani získal jen o bod více, zatímco senátoři John McCain a vůdce senátní většiny Bill Frist měli o sedm procent méně?

U republikánů to má Riceová dobré, ale měla by šanci porazit Hillary Clintonovou? Bývalá první dáma je přece jen těžší váha - v politice působí aktivně již dvanáct let a na většinu věcí má dávno vyhraněný názor.

Postoje Riceové jsou sotva znatelné a zatím se ani nedá říci, že by se projevila jako strhující řečník. A jak to takéměla stihnout? Vždyť je v politické funkci tři měsíce. Bylo by vlastně šílené, kdyby po tak krátké době a bez jakékoli zkušenosti s voleným úřadem prohlásila, že se chce stát prezidentkou. A ona přece nechce. Anebo chce?

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video