Zahraniční zákazníci sbírají účtenky

  • 4
Břeclav - Podvodem vydělávají peníze na dani z přidané hodnoty někteří Slováci nakupující v moravských supermarketech. Dožadují se totiž vrácení DPH i u zboží, které vůbec nekoupili. Stačí jen posbírat v nákupních košících účtenky, které v nich nechali jiní zákazníci. „Byli jsme na to upozorněni pohraničními útvary. Kontrolovaná osoba nedokázala předložit deklarované zboží,“ potvrdil Jiří Štáhl, první náměstek ředitele Celního ředitelství v Brně.

Podle novely zákona o dani z přidané hodnoty, která platí od loňského dubna, mohou Slováci za nákup nad jeden tisíc korun požadovat vrácení daně z přidané hodnoty. Pokud mají účtenek od nákupu víc, mohou chtít daň nazpět za každou z nich. Nákup mají přitom jen jeden. „Není problém si takto vydělat až čtyři tisíce za týden,“ pochlubila se břeclavskému týdeníku Moravský Jih žena ze slovenské obce blízko společné hranice.

Důležité je nakoupit nad 1000 korun
Praxe je jednoduchá: ti, kteří si chtějí takto „vydělat“, pořídí si nákup v hodnotě nad jeden tisíc korun. V odpadkových koších nebo nákupních vozících u supermarketů posbírají volné účtenky stejné nebo vyšší a na celnici požádají o potvrzení dokladu pro vrácení DPH.

Se stejným nákupem přejedou ze Slovenska nazpět na Moravu, někdy v jiném autě, a k podvodu využijí další stvrzenky. „Celníci nikdy nepočítají, za kolik peněz a jaký nákup máme, jen se podívají a potvrdí papíry,“ dodala žena.

Podvody nelze zastavit
Celníci tvrdí, že podvodům nelze zabránit. „Není možné, abychom důkladně kontrolovali každé vozidlo do posledního rohlíku. I celní zákon říká, že celník provádí kontrolu jen namátkově, její rozsah si stanovuje podle svého uvážení a zaměřuje se přitom spíš na dražší věci,“ uvedl ředitel Celního úřadu Břeclav-dálnice Stanislav Goryl.

„Doby, kdy byla cestujícím kontrolována při výstupu z tuzemska každá taška, jsou již díkybohu za námi. Prostor pro manipulaci s prodejními doklady vytváří takto stanovená právní úprava,“ namítla Ivana Bednářová, tisková mluvčí Generálního ředitelství cel v Praze.

Rakouský model je lepší
I šéf celnice v Břeclavi na dálnici Stanislav Goryl tvrdí, že by se musel změnit zákon, aby se v budoucnosti podobné podvody už neobjevovaly. Současnou novelu zákona přitom celníci připomínkovali, už když viděli její návrh. Tehdy požadovali, aby se limit na neobchodní vývoz zvedl z jednoho na šest tisíc korun.

„Přijmout by se měl rakouský model se vším všudy. To znamená, že by si lidé nevyplňovali doklad o nákupu sami, ale zodpovídal by za to plně prodejce,“ podotkl Goryl.

Úpravu zákona může navrhnout ministerstvo financí. „Je jen na parlamentu, zda se ztotožní s léty prověřenou praxí našich sousedů, nebo zda se budeme znovu pokoušet o novou vlastní cestu, někdy snad na hranicích lidové tvořivosti,“ podotkla Bednářová.

„Ministerstvo financí nebude do konce volebního období předkládat žádné daňové zákony, pouze jediný: zákon o silniční dani,“ uvedla však Jana Vargová z tiskového oddělení ministerstva financí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video