Protizemanovská hysterie cloumá Prahou, píší zahraniční média | foto: Michal Růžička, MAFRA

Protizemanovská hysterie cloumá Prahou, píší zahraniční média

  • 1167
Jednání prezidenta Miloše Zemana a jeho jmenování vlády Jiřího Rusnoka vyvolalo velkou kritiku pravice a médií. V sobotu to napsal belgický list La Libre Belgique, podle něhož se v Praze rozpoutala protizemanovská hysterie. O české vládní krizi píše také evropský týdeník European Voice v materiálu o evropských vládách v ohrožení.

Belgický list La Libre Belgique líčí vznik krize po pádu vlády Petra Nečase kvůli údajnému zneužívání vojenských tajných služeb a jmenování Rusnokovy vlády, které "mírně řečeno, nevyvolalo jednomyslné reakce..." Nejasnosti v ústavě kolem data, kdy musí být nový kabinet potvrzen parlamentem, přispěly k tomu, že se v Praze rozpoutala protizemanovská hysterie, uvedl belgický list v článku nazvaném Krize bez skutečného řešení.

Půl roku od zvolení Zemana hlavou státu. Oznámkujte jeho počínání

Představitelé odcházející koalice nadále vyčítají Zemanovi, že jim jako prvním nenabídl post premiéra. Bývalý ministr zahraničí Karel Schwarzenberg, který v prezidentských volbách se Zemanem jasně prohrál, ho neváhal přirovnat k Hitlerovi, uvedl belgický list.

Píše také o úvahách, že Rusnokova vláda má především schválit dostavbu jaderné elektrárny Temelín ve prospěch ruského konsorcia. Podle deníku ale Zeman především doufá, že jeho troufalost obrátí vzhůru nohama českou politickou scénu, která je u konce s dechem po 20 letech "čistého parlamentarismu", stálých krizí a příliš slabých většin. Pokud bude Rusnokova vláda potvrzena, bude prezident v silné pozici před volbami příští rok a očekávaném vítězství levice, dodal La Libre Belgique.

Okurková sezona pod taktovkou staromódních skandálů

Bruselský týdeník European Voice píše, že v nynější okurkové sezóně otřásají vládami České republiky, Španělska a Itálie staromódní skandály, které ohrožují vlády už desítky let, jako jsou obvinění z úplatků.

Bulharsko zase zažívá neobvyklou mobilizaci občanské společnosti, která protestovala nejprve proti letošnímu neortodoxnímu jmenování vlády. Nyní však pouliční protesty mají mnohem obecnější charakter a těžko je může využít některá z politických stran.

V České republice vyšetřování skandálů - zneužívání tajných služeb, nákupy hlasů a vliv politických lobbistů - klopýtá. Do popředí se ale dostala ústavní krize, když se prezident Zeman rozhodl ignorovat možnost většinové vlády tří středopravých stran a jmenoval vládu Jiřího Rusnoka. Podle komplikovaných ústavních pravidel může Zeman čekat podle libosti s druhým pokusem o sestavení vlády. Rusnok mezitím může vládnout a poskytnout alternativní středopravé koalici čas, aby se rozpadla, poznamenal týdeník.

Podle European Voice je na letošní letní politické sezóně osvěžující, že vládní krize nejsou tak předpověditelné a nevyhnutelné, jak tomu bylo v případě krizí vyvolaných eurozónou. Politika v Evropě je mnohem nejistější a tedy mnohem zábavnější než dříve, uzavřel týdeník.

A o zábavu se postaral i sám M. Zeman. Podívejte se na jeho slavnou "virózu":

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video