František Dohnal, šéf Nejvyššího kontrolního úřadu

František Dohnal, šéf Nejvyššího kontrolního úřadu | foto: Václav Hubata-Vacek, MF DNES

Zahrada pozemských rozkoší v kontrolním úřadě

  • 8
František Dohnal dosud žil v ústraní pozornosti a jeho jméno nikomu moc neřeklo, přestože zastává jeden z nejvyšších úřednických postů v zemi. Známá je spíš jeho instituce než on sám. Je to Nejvyšší kontrolní úřad.

Ten odhaluje mrhání státními penězi, má hlídat zneužívání dotací, kontrolovat hospodaření úřadů. Čas od času z něj vypadnou zajímavé informace a zprávy popisující, o kolik milionů – či spíše desítek až stovek milionů – nás některý úředník svou špatnou prací či podvody připravil. (Osud těchto zpráv a odhalení bývá bohužel většinou stejný, zapadnou rychleji než pětikoruna do kanálu.)

Nejvyšší kontrolní úřad vybudoval a do své smrti v roce 2003 vedl Lubomír Voleník. Byla to silná osobnost, prakticky celý život bojoval s těžkou vrozenou nemocí, nejtěžší formou revmatismu. Označení "morální autorita" není v jeho případě klišé, za své postoje dostal Řád Tomáše Garrigua Masaryka.

Hledání jeho nástupce trvalo přes dva roky a politické strany se na kandidátovi nemohly shodnout. Není divu, vybírat člověka, který by jim mohl rozkopávat bábovičky, není jen tak. Nakonec Sněmovna těsně vybrala a doporučila prezidentovi k jmenování Františka Dohnala, někdejšího primátora Jihlavy a hejtmana Vysočiny.

Byl to kandidát křesťanských demokratů a jeho působení nás přichází nekřesťansky draho. Třeba kvůli vysokým nájmům, které jeho úřad platí – navíc když Dohnal přestěhoval pobočky ze "státního" do soukromých prostor.

Úsměvný (cynicky řečeno) byl argument při plánovaném pořízení nových limuzín Škoda Superb v nejluxusnějším vybavení: zaměstnanci nemohou přijet na kontrolu unavení z nepohodlného vozu. Naštěstí po zveřejnění úřad od nákupu ustoupil.

Celkově se nicméně výdaje na jednoho zaměstnance NKÚ za posledních pět let zvýšily o šedesát procent. Je správné, pokud mají zaměstnanci takové instituce – včetně jejího šéfa – výrazně nadprůměrné platy a zajištění, aby nebyli lehce zkorumpovatelní. Ale opravdu musí mít František Dohnal na přespávání v Praze státem placený dvousetmetrový byt v soukromém domě, i když NKÚ několik bytů vlastní?

Opravdu musí stát ve vestibulu tohoto úřadu socha za dva miliony? Spíše by tam měla být vytesána slova francouzského filozofa Jeana Jacquese Rousseaua: "Přepych kazí bohaté i chudé, jedny majetkem, druhé chtivostí."

Hospodaření NKÚ teď budou prověřovat poslanci. Na rozmařilé utrácení je upozornili členové vedení úřadu, kteří se proti Františku Dohnalovi postavili. A to je hodně dobrá zpráva – duch Lubomíra Voleníka z této instituce ještě nezmizel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video