Stoupající intenzita harašení vede k tomu, že ženy, jež už dávno šátek odložily, se k němu nezřídka vracejí. Ilustrační foto

Stoupající intenzita harašení vede k tomu, že ženy, jež už dávno šátek odložily, se k němu nezřídka vracejí. Ilustrační foto | foto: shutterstock.com

Zahalování přestává muslimky chránit, čím dál více je muži obtěžují

  • 99
Zahalování je diskriminací žen, říkají západní ochránci práv. Nikoliv, šátek přes vlasy, popřípadě závoj zakrývající celý obličej jsou naopak ochranou ženy, jejího soukromí, kontrují muslimští duchovní. Jakousi bariérou, jež ženu brání před mužským chtíčem.

Jenže se zdá, že ochrana selhává. Arabským světem se šíří sexuální obtěžování jako infekční choroba, konstatovali aktivisté ze sedmnácti zemí na konferenci, kterou tento týden zorganizovali za podpory OSN v Káhiře.

A muži zdaleka neútočí jen na nezahalené ženy a dívky, ale i na ty, které lpí na tradicích a schovávají se za závojem. "Pohvizdoval na mě a pořád se vyptával, jestli s ním nepůjdu na nějaké klidnější místo a jestli mu nedám své telefonní číslo," popsala pro agenturu AP Egypťanka Amal Madbúlíová.

Sama je jednou z těch, jež mají na veřejnosti zakrytou i tvář. "Je to otázka národní bezpečnosti. Mám dvě dcery. Když jdou po ulici, nechci se o ně bát," řekla. Přesné statistiky neexistují. Ale studie ano. A ty varují: nějakou formu sexuálního útoku zažilo devadesát procent jemenských žen. Třiaosmdesát procent Egypťanek. A tak dále.

"Máme co do činění s fenoménem, který omezuje právo žen na pohyb a ohrožuje jejich účast ve všech sférách veřejného života," řekla aktivistka Nihád Abú Kumsanová.

Proč přibývá útoků?

Samozřejmě, harašení není ničím novým. Ale nebezpečný je jeho nárůst, který je v arabském světě otázkou zvlášť posledních několika let.
"Egyptské ulice už nejsou pro ženy bezpečné," tvrdí například káhirská novinářka Šahira Aminová. Útoky jsou na denním pořádku. Ženy je zažívají v obchodech, v práci, ve škole, na úřadech...

Koneckonců, přesvědčí se o tom i každá turistka, která do Egypta, Tuniska, Maroka a dalších zemí přijede. Mladíci propichují ženy rentgenovými pohledy, leckdy nepromarní příležitost k letmému či intenzivnějšímu dotyku.

Jenže to, co turistkám přijde úsměvné, popřípadě otravné, pociťují místní ženy jako opravdový problém. Stoupající intenzita harašení totiž vede k tomu, že ženy, jež už dávno šátek odložily, se k němu nezřídka vracejí. A mnohé z nich z obav před fyzickými i slovními hrubostmi dokonce raději zůstávají doma, v soukromí.

Mladá muslimka u počítače - ilustrační fotoKde však hledat příčinu nebezpečného jevu? Samozřejmě v sociální proměně. Ženy v řadě muslimských zemí dosáhly rovnoprávnějšího postavení. Chodí do práce, vydělávají peníze. Už netráví většinu času vařením a péčí o děti.

"Ekonomický tlak, rostoucí nezaměstnanost, stres ze života v přelidněných čtvrtích, vzestup náboženského fundamentalismu. To vše vytváří v mužích obrovskou frustraci, kterou si vybíjejí na ženách," vysvětluje aktivistka Kumsanová.

Muži se podle ní cítí ohroženi ekonomickou silou žen, a tak je chtějí jednoduše odstranit z veřejného života. Řečeno s nadsázkou, vrátit je do kuchyně. Hrozí, že ženy zase přidou o pracně získanou pozici.

A co proti tomu dělat? První krok je jasný, shodli se účastníci káhirského summitu: sexuální harašení je potřeba postavit mimo zákon. A přesvědčit ženy, že místo zahalování se do šátku mají o problému mluvit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video