Američan John Yettaw přeplaval jezero a zaklepal u Su Ťij na dveře

Američan John Yettaw přeplaval jezero a zaklepal u Su Ťij na dveře | foto: Profimedia.cz

Záhadný návštěvník Su Ťij byl bláznivý aktivista nebo špion barmské junty

  • 6
Před týdnem se John Yettaw rozhodl doplavat do rezidence, kde si disidentka Su Ťij odpykává svůj trest domácího vězení. Kvůli jeho bláznivému kousku nyní držitelce Nobelovy ceny míru hrozí až pět let za mřížemi. Byl třiapadesátiletý Američan z Missouri špionem junty, nebo jen bláznivým aktivistou?

Trest za porušení podmínek domácího vězení vyřkne soudní tribunál nad Su Ťij až v pondělí. Už nyní je ale jasné, že ji do problémů dostal záhadný návštěvník z minulého týdne, který minulý týden zaklepal na její dveře.

PŘÍPAD SU ŤIJ

Barmská disidentka Su Ťij je ve vězení, čelí obvinění kvůli návštěvě Američana

Úřady toho o tajemném plavci a především o motivu jeho návštěvy zatím příliš neví. Podle všeho jde o třiapadesátiletého Johna Yettawa z města Falcon ve státě Missouri.

Majitel opravářské firmy je otcem sedmi dětí. Podle souseda z Falconu Mikea Assella je to přátelský chlapík, který ale nevyhledává společnost lidí.

Tajná návštěva mohla být záminkou pro obvinění

Jméno nenápadného Američana se přesto minulý týden objevilo v médiích po celém světě. Yettaw podle barmských médií přeplaval v noci 3. května dva kilometry dlouhou trasu přes jezero, na jehož břehu sídlo Su Ťij stojí, a pronikl do jejího domu. Na zpáteční cestu se vydal v noci 5. května a následující ráno 6. května ho zadržely barmské úřady.

John Yettaw při schůzce s americkým konzulem

John Yettaw během tříminutového setkání s americkým konzulem.

Příběh ale budí mnoho otázek. V jezeru se totiž nesmí plavat a je nepravděpodobné, aby osamoceného plavce nikdo nespatřil. Podle internetových stránek tharkinwe.com, které se zdají být blízké barmské vládě, Yettaw prohlásil, že si svou plaveckou trasu připravil podle internetového serveru Google Earth.

Dostal se přes vodu k disidentce

Američan přeplaval barmské jezero, aby se dostal k Su Ťij

I kdyby ale plavbu zvládl, tak by podle odborníků jen stěží nepozorovaně proklouzl desítkám vojáků, kteří dům Su Ťij trvale hlídají. Všechny mezery v Yettawově příběhu jen nahrávají spiklenecké teorii o tom, že ho do domu vyslala sama junta, aby získala další záminku pro obvinění a následné věznění nenáviděné disidentky.

Ploutve, se kterými John Yettaw doplaval k Su Ťij

Ploutve, které John Yettaw použil k přeplavání jezera.
(Jeden ze snímků v jeho fotoaparátu)

Další otazníky příběhu visí nad tím, jestli se s disidentkou vůbec viděl tváří v tvář. Podle serveru tharkinwe.com se setkal s matkou a dcerou Su Ťij, které byly jedinými společnicemi disidentky v domácím vězení. O schůzce se samotnou Su Ťij se server nezmiňuje. Yettaw si stěžoval, že je po plavbě unavený, hladový a trpí cukrovkou. Ženy mu prý daly jídlo.

Barmská policie u Američana po zatčení údajně našla prázdný pětilitrový kanystr, který prý používal jako pomůcku pro dlouhou plavbu, americký pas, podle něhož do Rangúnu dorazil 2. května, baterku, kleště, dvě stodolarové bankovky, místní měnu a také fotoaparát.

Američan Su Ťij prý navštívil už loni

Právě z něj prý pocházejí jediné známé fotografie záhadného muže. Soused Mike Assel ho na nich poznal a Yettawův nevlastní syn potvrdil, že otec opravdu trpí cukrovkou.

John YettawJunta teprve tento týden ve středu dovolila schůzku Yettawa se zástupci amerického velvyslanectví. Trvala prý tři minuty a podle CNN se Američanovi daří dobře.

"Nemůžeme to komentovat. Nesdělil nám žádné podrobnosti," konstatoval mluvčí ambasády Richard Mei.

Yettaw, který byl dnes obviněn z nelegálního vstupu do uzavřené zóny a porušení imigračních zákonů, také tvrdí, že třiašedesátiletou Su Ťij navštívil již dříve, a sice koncem roku 2008. Tehdy prý u ní setrval déle.

Mapa Rangúnu

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video