Záhadná hvězda opět vzplála

  • 31
Záhadná hvězda, jejíž výbuch zachytili v únoru čeští astronomové v souhvězdí Jednorožce, opět vzplála v plné síle. Její vzplanutí zaznamenali jako první na světě pracovníci hvězdárny ve Valašském Meziříčí na Vsetínsku. "Naše prvenství potvrdili i odborníci z japonského centra pro pozorování proměnných hvězd," řekl pracovník hvězdárny Ladislav Šmelcer.

Zvláštní chování hvězdy V 838 Mon začali čeští astronomové pozorovat na začátku února. V noci na neděli 3. února zjistili, že začala svítit čtyřicetkrát více než předtím.

Hvězdáři ji začali pozorovat moderní technikou hned z několika míst. Výzkum koordinuje Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka v Brně.

V dějinách astronomie byly podle Šmelcera pozorovány pouze tři podobné zvláštní jevy, poslední v roce 1994 v souhvězdí Střelce. "Nicméně v současnosti nemůžeme s konečnou platností prohlásit, co se na této hvězdě událo nebo jak se bude chovat," dodal. Může podle něj jít například o hvězdu v závěrečné fázi vývoje, kterou experti označují jako červený obr.

"Pokud bychom nahlédli dovnitř hvězdy, zjistili bychom, že v ní začala termojaderná reakce, která vedla k vytvoření rázové vlny. Ta postupně vytlačuje vrchní obal hvězdy, tvořený vodíkem, do prostoru. Díky rozpínání obalu hvězdy V838 Mon okolní prachové částice zřejmě místy tlumí jasnost hvězdy," dodal Šmelcer.

Italský astronom uviděl hvězdu pouhým okem
Záhadnou hvězdu spatřil koncem minulého týdne italský hvězdář Toni Scarmant pouhým okem. Astronom tvrdí, že má hvězda naoranžovělou barvu.

Zvečera ji bylo možné sledovat dalekohledem na východě v souhvězdí Jednorožce, vlevo od výrazného souhvězdí Orion.

Podivnou hvězdu objevili teprve v lednu v Austrálii. Její záření neodpovídalo žádnému dosud známému případu. Čeští hvězdáři zachytili v noci na 3. února její výbuch, při němž se prudce rozzářila. Češi pak informovali o podivném chování hvězdy kolegy po celém světě. To, že byli první, uznalo i centrum pro pozorování proměnných hvězd.

Není jasné, co je to za objekt
"Z fyzikálního hlediska zatím není možné přesně říct, jaký typ objektu vlastně pozorujeme. Z dalších spektrálních měření je potvrzeno, že kolem hvězdy se vytvořila rychle se rozpínající obálka," uvedl jeden z objevitelů Ladislav Šmelcer, podle něhož možné vysvětlení napovídá, že by se mohlo jednat o podobný objekt, který byl pozorován v roce 1996 v souhvězdí Střelce (V4334 Sgr).

Výbuch zaznamenali Luboš Brát, Ladislav Šmelcer, Petr Sobotka a Ondřej Pejcha ze skupiny Medúza České astronomické společnosti.

"S kolegou Šmelcerem z Valašského Meziříčí jsme tu hvězdu viděli úplně první. Telefonicky jsme si ověřili, zda se nemýlíme. Já jsem o objevu elektronicky informoval hvězdárny celého světa," řekl ČTK Brát.

Hvězdu objevil v souhvězdí Jednorožce australský astronom M. J. Brown, který si všiml, že se na jeho fotografických snímcích oblohy nachází hvězda, která tam předtím nikdy nebyla vidět.

Podobným hvězdám astronomové říkají novy nebo supernovy. Detailní rozbor světla této hvězdy však vykazoval rysy, které neodpovídaly žádnému dosud známému případu. Nejednalo se tedy ani o novu ani o supernovu. Astronomové začali hvězdu označovat jako pekuliární - tedy podivnou.

Hvězda se najednou rozzářila

Chování hvězdy, označené jako V 838 Mon, začali tuzemští astronomové pozorovat na začátku února. Během jejich pozorování podivná hvězda v noci na neděli prudce zvýšila jasnost - začala svítit čtyřicetkrát více než předtím. Astronomové ihned zalarmovali kolegy po celé zemi. Dalekohledy mohli sledovat, jak se každou hodinu jas hvězdy zdvojnásobuje. Spolupráci koordinovala Hvězdárna a planetárium Mikuláše Koperníka.

Záhadná hvězda V 838 Mon, jejíž rapidné zvýšenou světelnost objevili čeští astronomové.

Záhadná hvězda V 838 Mon, jejíž rapidné zvýšenou světelnost objevili čeští astronomové.

Záhadná hvězda V 838 Mon, jejíž rapidní zvýšení světelnosti první zaznamenali čeští astronomové.

Záhadná hvězda V 838 Mon, jejíž rapidní zvýšení světelnosti první zaznamenali čeští astronomové.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video