Nejdříve chtěla policie Pavla Eichlera obvinit, nyní se na redaktora obrátila, aby jim události v cele znovu popsal.

Nejdříve chtěla policie Pavla Eichlera obvinit, nyní se na redaktora obrátila, aby jim události v cele znovu popsal. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Zadržení reportéra iDNES.cz už zkoumá inspekce. Nesměl si ani zavolat

  • 245
Chování policistů k novináři iDNES.cz Pavlu Eichlerovi začal vyšetřovat Odbor vnitřní kontroly pražské policie. Reportér skončil v policejní cele poté, co byl zadržen u domu obsazeného squatery. Policie však nevysvětlila, proč ho držela v cele 12 hodin, když se prokázal novinářským průkazem.

Podnět ke kontrole podal náměstek šéfa pražské policie Ivan Smékal poté, co šéfredaktor iDNES.cz Michal Hanák proti postupu policie protestoval. Nyní se tedy policisté obrátili na redaktora, aby jim události v cele znovu popsal. Eichlera požádali o takzvanou "součinnost," tedy poskytnutí informací k chování policistů v cele předběžného zadržení.

Novinář totiž sice po zatčení dostal do ruky poučení o svých právech, kde bylo dokonce zvýrazněno jeho právo spojit se s advokátem a informovat své blízké, praxe byla ale zcela jiná. "Advokáta chceš? Do držky dostaneš!" reagoval policista na jeho opakované žádosti o telefon.

Zážitky reportéra v policejní cele

Advokáta? Do držky dostaneš, slyšel reportér iDNES.cz

Redaktorův advokát Jaroslav Ortman tento týden poslal stížnost na policejní inspekci. "Panu Eichlerovi nebyl umožněn kontakt s osobami blízkými, nemohl kontaktovat redakci, pro níž reportáž zpracovával, nebylo mu umožněno kontaktovat advokáta, jehož účasti se dožadoval. Zacházení policistů jejichž jména pan Eichler nezná, bylo hrubé," píše ve stížnosti Ortman. Podle něj byl celý pobyt novináře na policii nezákonný.

I novinář je "sprostý podezřelý"

Redakci od první chvíle zajímalo, jak je možné, že v cele skončil novinář, který policii ihned ukázal svůj průkaz a navíc ho policisté znali. Při zatýkání ho dokonce oslovovali "pane novináři."

"Byla to netypická situace, na místě nešlo ověřovat, jaké bylo postavení pana Eichlera, a co tam opravdu dělal," řekl iDNES.cz policejní náměstek Smékal. Policisté podle něj postupovali správně. "Novinářský průkaz přece neznamená, že se dotyčný nemohl něčeho dopustit," argumentoval Smékal. Policisté proto Eichlera nejdřív zadrželi a teprve během jeho pobytu v cele si ověřili, co je zač.

Podobně se již dříve vyjádřil pro iDNES.cz také policejní prezident Oldřich Martinů. "Nějaký průkaz má dnes každý druhý. Bylo třeba tuto skutečnost řádně ověřit," řekl Martinů.

Policie zadržení novináře nevysvětlila

Nikdo ale nevysvětlil, proč se policie, kterou údajně tak zajímalo, zda je Eichler opravdu novinář, sama nespojila s redakcí. Vedení iDNES.cz naopak vůbec nemělo šanci zjistit, co se s kolegou stalo. Policisté totiž odmítli sdělit i jakékoli informace o zadrženém. - čtěte Reportéra iDNES.cz odvedla policie a slehla se po něm zem

Pražská policie navíc zadržela Eichlera ve chvíli, kdy uposlechl její výzvy a vyšel před dům obsazený squatery. Na místě mu nasadila pouta. Pak ho obvinila z užívání cizí věci a nezákonného vniknutí na pozemek. Obvinění druhý den zrušila.

Eichlerův pobyt v cele je v Česku první případ, kdy policie zadržela novináře během výkonu jeho služby. Redakce iDNES.cz podala stížnost nejen proto, aby se vyjasnily okolnosti zatčení jejího redaktora, ale aby policie změnila postupy při držení podezřelých v celách. Podle advokáta Ortmana si totiž na podobné zacházení stěžuje většina jeho klientů.


Video