Policie v sobotu zadržela asi 70 sympatizantů squattingu. (12. září 2009)

Policie v sobotu zadržela asi 70 sympatizantů squattingu. (12. září 2009) | foto: Dan Materna, MAFRA

Zadržení novináře je útok na svobodu slova a obnažuje aroganci moci

  • 109
Během vyklízení squatu na Albertově se stalo něco vážného pro demokracii v této zemi. Postup vůči squaterům je patrně ještě uvnitř hranic politické korektnosti, zadržení novináře Pavla Eichlera obnažuje strašidelnou aroganci moci a představuje bezprecedentní útok na svobodu slova.

Doposud NIKDY se za těch uplynulých devět let [co monitoruji demonstrace] se nestalo, aby policie zaútočila, zatkla a obvinila novináře, označené identifikací PRESS, píše Štěpán Kotrba na serveru Britské Listy.

Tvrdý zásah nejen proti squaterům ale i proti jejich příznivcům (včetně zadržení kandidáta zelených Matěje Stropnického), tohle vše je bezvýznamné proti tomu, že reportér celostátního deníku Pavel Eichler zmizel jako v Chile za Pinocheta. Sice jen na 16 hodin, prý je to legální až na 48 hodin. Ředitel listu se pokusil o intervenci, ale z jeho líčení byrokratické hradby mlčení je cítit atmosféra Kafkova Procesu. - čtěte Reportéra iDNES.cz odvedla policie a slehla se po něm zem

Média se po dvaceti letech probouzejí ze sna o svobodě s vědomím faktické bezmoci vůži exekutivě, pokud se rozhodne přestat brát na vědomí imunitu, již poskytuje novinářský průkaz.

A nejen to. Doposud nikdy po roce 1989 se nestalo, aby byl novinář obviněn z obecné trestné činnosti při vykonávání své práce a samo toto obvinění squaterů již velmi připomíná překrucování komunistické justice v případě Plastic People: překvalifikování politického protestu na výtržnictví.

Zrychlené soudní řízení s omezeným odvoláním na 7 dní zase asociuje stanné právo, a kromě toho vzbuzuje pochybnosti, zdali na "pravicové extremisty" platí stejný metr: za obdobné delikty jsou standardně obviněni na svobodě a mají možnost se bránit v řádném soudním procesu.

Podle prvních informací jsem si myslel, že Matěj Stropnický byl zadržen také jako novinář nebo dokonce jako zastupitel Prahy 3. Ne, nejsem Kateřina Jacques, odpověděl na mou první otázku, když jsem se mu dovolal. Podporuju squatery a zajímá mě ten problém, nechci to ale zneužívat ve volbách. Přišel jsem tam jako novinář a protože jsem si nevzal novinářský průkaz, chovali se ke mně jako k ostatním, asi v jednu hodinu v noci na mě došla řada a mohl jsem si zavolat domů. Pavel Eichler z iDNES.cz se svým novinářským průkazem oháněl: nedovolili mu 16 hodin ani jeden ze dvou telefonátů, na který má obviněný nárok, svému advokátovi a svému zaměstnavateli. Když se toho dožadoval, vyhrožovali mu výpraskem.

Politici volají po omezení imunity poslanců, zdá se, že by měli část z ní věnovat novinářům.

Šimon Formánek,
autor je majitelem softwarové firmy

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video