Žádost o byt už nestojí tisíc korun

P r o s t ě j o v - Lidé, kteří si v budoucnu podají žádost o městský byt v Prostějově, ušetří tisícikorunu. Poplatek za evidování žádosti, jenž byl jedním z důvodů, proč okresní úřad na přelomu roku pozastavil městu platnost bytové směrnice, radní na posledním zasedání zrušili. Přitom ještě před dvěma týdny navrhovali, aby město v nové vyhlášce o pronajímání bytů přejmenovalo poplatek na nevratný příspěvek do fondu bydlení. Vyhlášku musí ještě posoudit zastupitelé. Poplatky za podané žádosti o přidělení bytu vybírají všechna okresní města v Olomouckém kraji kromě Jeseníku.

"Dohodli jsme se neriskovat, že nám okresní úřad vyhlášku znovu pozastaví a chtěli jsme se také vyhnout případným soudním sporům. Proto navrhujeme tisíc korun dále nevybírat," zdůvodnil změnu postoje radních místostarosta Alois Mačák (ČSSD).

"Radní se rozhodli zcela v souladu se zákonem. Město se totiž vybíráním tisícikoruny bezdůvodně obohacovalo," přivítala rozhodnutí radních předsedkyně místní organizace Sdružení na ochranu nájemníků ČR Jitka Chytilová. Podle ní by vybírání poplatku bylo v pořádku, kdyby město vybrané peníze ukládalo na účet žadatele, který by je měl po přidělení bytu k dispozici. "Vzhledem k příjmům a sociálnímu složení obyvatelstva na Prostějovsku byla tisícikoruna vysoká částka. Občan, který byt opravdu potřeboval, si o něj nemohl požádat, protože tisíc korun navíc neměl," dodala Chytilová.

Bytovou směrnici přijali prostějovští zastupitelé před pěti lety, aby zprůhlednili systém přidělování bytů. Vybíráním tisícikoruny chtěli zabránit zahlcení seznamu žadatelů. Okresní úřad v Prostějově městu směrnici pozastavil na přelomu roku, kdy jeho právníci uznali připomínky pražské Poradny pro občanství, občanská a lidská práva. Ta namátkově posuzovala bytové směrnice padesáti měst a zjistila, že 31 z nich porušilo zákony a Listinu základních práv a svobod, protože vybíráním poplatků či kaucí diskriminovalo sociálně slabší obyvatele.

Pozornosti Poradny pro občanství neunikl ani tisícikorunový poplatek, který vybírá Přerov. Za jeho vyhlášku se však postavili právníci z okresního úřadu, a proto radní sumu nezrušili. Na města, která se svými pravidly nic neudělala, chce poradna podat stížnost k Ústavnímu soudu. Ta, která vyhlášky upravila tak, že zákony obešla, upozorní a v případě, že ani pak města své směrnice nevylepší, podá ústavní stížnosti i na ně.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video