Ondřej Liška a Mirek Topolánek

Ondřej Liška a Mirek Topolánek | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Žádný úkol týkající se Sazky nám nezadal, brání BIS Topolánka

  • 41
Mirek Topolánek nepožádal Bezpečnostní informační službu o prověření společnosti Sazka. BIS to dnes poprvé oficiálně prohlásila v reakci na tvrzení, podle něhož měl bývalý premiér spolu se svým ministrem školství Ondřejem Liškou na základě informací tajné služby připravovat akci proti Sazce.

"Mohu za BIS prohlásit, že Mirek Topolánek nám žádný takový úkol nezadal," řekl iDNES.cz mluvčí služby Jan Šubert. 

Tajnou službu může úkolovat pouze vláda jako celek a prezident. BIS tak svým vyjádřením pouze potvrdila, že neporušila zákon. "Přijetí úkolu od pana Topolánka by bylo hrubým porušením zákona," řekl Šubert.

Zda takový úkol přišel od celé vlády, odmítl Šubert komentovat s tím, že se jedná o tajné informace.

Zadání úkolu BIS týkajícího se Sazky dnes popřel také Topolánek. "Monitorování loterijních společností je proto běžnou součástí její práce. Problém Sazky řeší již několik posledních vlád," uvedl expremiér.

Topolánek ještě ve funkci premiéra podle serveru Aktuálně.cz zadal civilní kontrarozvědce úkol aktivity firmy sledovat. Liška se zase o Sazku zajímal jako ministr školství.

Topolánek s Liškou se prý snažili zjistit, proč chybí peníze v českém sportu a nakolik za to může management Sazky. Liška dokonce prohlásil, že právě situace kolem loterijních a sázkových kanceláří mohly stát za pádem Topolánkovy vlády.

BIS zřejmě jednala sama

Podle informací iDNES.cz ale BIS nikdo - ani vláda - o zprávu týkající se Sazky nežádal, přesto ministři materiál o firmě dostali.

Služba totiž zřejmě sama zjistila podezřelé informace a na Sazku se zaměřila na základě obecných úkolů, které jí nařizuje zákon. Mezi ně patří také ochrana důležitých ekonomických zájmů republiky.

"Základ účinné ochrany ekonomických zájmů je v dostatečném předstihu signalizovat případné rizikové jevy schopné destabilizovat hospodářskou oblast," píše BIS na svých stránkách.

Podle Topolánka stojí za neschopností Sazky financovat český sport výstavba haly v pražské Libni. "Jsem přesvědčen, že problémy Sazky jsou také daní za neschopnost politické scény vyřešit regulace loterií a hazardu. Osobně se zasadím o to, aby Sněmovna schválila lepší zákon pro řešení problémů v této oblasti," dodal Topolánek.

Sazka se chce bránit

Sazka rezolutně odmítla jakékoli aktivity překračující zákon. "Akciová společnost Sazka jednoznačně vylučuje, že by byla jakkoli spojena s vývojem na politické scéně a politickými aférami v České republice," prohlásil mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

"Informace o zájmu BIS jsme zaznamenali. Nevíme však kdo a kdy podobné kroky, které považujeme za zcela neopodstatněné, inicioval," podotkl Zikmund.

Firma se podle něj obrátí na předsedu vlády, předsedu Poslanecké sněmovny a Stálou komisi pro kontrolu činnosti BIS se žádostí o prošetření, zda aktivity tajné služby mají zákonný podklad a zda nedochází k řízenému úniku neprokázaných informací z BIS.

"Věříme, že za podobnými aktivitami nestojí konkurenční boj a snaha připravit český sport a tělovýchovu o jejich loterijní společnost, což by bylo skandální," uvedl mluvčí Sazky už ve středu. Nepřímo tak naznačil podezření, že za celou aférou může stát konkurence.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video