Žádný další Kursk, tvrdí NATO a Rusko

  • 1
Brusel, Mnichov - Dvanáctého srpna 2000 ztroskotala nejmodernější ruská ponorka Kursk. Všech 116 námořníků zahynulo. Po více než roce je z šedesátimetrové hloubky Barentsova moře vyzdvižen vrak s ostatky. Podobnému scénáři by měla zabránit nová dohoda mezi Ruskem a NATO o spolupráci při záchranných operacích na moři.
Dohodu o společném postupu při dohledávání a záchraně havarovaných podmořských plavidel podepsali zástupci Ruska a NATO počátkem února na mnichovské konferenci o bezpečnostní politice.

Dokument obě strany považují za první, ale důležitý krok k zamezení tragických událostí, jakou havárie ponorky Kursk byla.

Ivanov: Dohoda je prvním krokem
"Spolupráce při záchraně ponorek je jasným příkladem toho, co pro nás vztah Rusko-NATO opravdu znamená," konstatoval při podpisu smlouvy generální tajemník aliance George Robertson.

Dohoda vzešla z pracovních skupin nové Rady NATO-Rusko, kterou 19 členských států a Rusko založili loni v květnu.

KOMENTÁŘ

 Pomoc nemusí Rusko přijmout čtěte ZDE

Ruský ministr obrany Sergej Ivanov ujistil, že smlouva je prvním krokem a zcela jistě ji bude v budoucnu následovat celá řada dalších dohod.

Ve smlouvě se obě strany zavazují, že budou úzce spolupracovat na zvyšování bezpečnosti provozu ponorek včetně výměny informací a výzkumu a v případě nehody především na záchraně posádek havarovaných plavidel.

Rusko se v dohodě zavázalo, že se bude aktivně účastnit společných cvičení, bude standardizovat postupy při dohledávání a záchraně ponorek a vyvíjet nutné vybavení pro záchranné operace.

Už žádný další Kursk?
Experti se shodují, že dohodu je nutné hodnotit obzvlášť pozitivně především po tragické havárii ruské ponorky Kursk v srpnu 2000.

"I když by dohoda mohla kooperaci Ruska a NATO ještě zintenzivnit, nebylo by šťastné ji přeceňovat z hlediska celkové bezpečnosti na moři ani v rámci vztahů aliance a Ruska. Týká se totiž téměř výlučně humanitární spolupráce," komentoval dohodu politolog Petr Suchý z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně.

V průběhu záchranných operací totiž několik členských státu aliance opakovaně nabízelo Rusům pomoc při záchraně potopené ponorky, avšak ruská strana nabídky nejevila zájem.... celý článek na natoaktual.cz čtěte ZDE

Věž ruské jaderné ponorky Kursk ční u plovoucího doku v loděnici Roslajkovo u Murmansku z vody. Vrak plavidla v úterý opustila obří vlečná loď Gigant 4, která havarované plavidlo přivezla z místa nehody v Barentsově moři, 23. října 2001


Video