Pracovníci odklízejí trosky po explozi v Sajansko-šušenské hydroelektrárně na Sibiři.

Pracovníci odklízejí trosky po explozi v Sajansko-šušenské hydroelektrárně na Sibiři. | foto: AP

Žádní teroristé, nehodu v elektrárně způsobil tlak vody, hlásí Rusové

  • 2
Havárii v sibiřské Sajansko-šušenské hydroelektrárně způsobila technická závada. Přesné důvody selhání zabezpečovacích systémů odborníci ještě zkoumají. Jedna z největších tragédií na ruských hydroelektrárnách za poslední desetiletí si zatím vyžádala 71 obětí, další čtyři lidé se ještě pohřešují.

"Elektrárnu zabezpečovaly tři ochranné systémy, které měly při nehodě uzavřít propusti. Ani jeden však v okamžiku nehody nezafungoval," prohlásil šéf státního dozoru Rostěchnadzor Nikolaj Kuťjin.

Přesné příčiny neštěstí chce Rostěchnadzor zjistit do konce září, následně by se měla vypracovat doporučení pro projektování hydroenergetických děl.

Havárii mohlo zavinit prudké zvýšení tlaku v potrubí. Tlak vody potom prorazil strop a stěny strojovny a zatopil části objektu, kde byly asi tři stovky lidí. Tlaková rána se podobala explozi. - o nehodě si přečtěte zde

"Za hlavní důvod neštěstí považujeme překročení mezních režimů obrátek hydroagregátu číslo dvě," upřesnil Kuťjin.

Sajansko-šušenská hydroelektrárna v Rusku.

Sajansko-šušenská hydroelektrárna v Rusku.

Ruské úřady plánují výstavbu obchvatného tunelu pro vypouštění přehradní nádrže, což by mělo usnadnit opravu elektrárny. Dokončení obchvatu plánovali konstruktéři původně na rok 2011, termín se ale kvůli neštěstí přesunul na červen 2012.

Obnovení plného provozu elektrárny bude trvat nejméně tři roky. Podle Kuťjina by zařízení neměly poškodit ani každoroční jarní povodně.

Záchranáři pátrají po 4 lidech, budou je hledat do čtvrtka

Záchranáři dosud nalezli těla jednasedmdesáti obětí nehody. V naprosté většině to byli zaměstnanci elektrárny. "Čtyři lidé se ještě pohřešují, záchranáři po nich chtějí pátrat nanejvýš do čtvrtka," uvedl ministr pro civilní obranu a likvidaci následků živelních pohrom Sergej Šojgu.

K zodpovědnosti za výbuch ve vodní elektrárně se přihlásili čečenští rebelové. Oznámili, že do jedné z hal umístili protitankový granát. Kreml označil jejich tvrzení za nesmysl. Podle ruské prokuratury nebyly na místě nalezeny žádné stopy po výbušninách. - přečtěte si K výbuchu se přihlásili Čečenci. Je to nesmysl, míní Kreml

Nehoda na sibiřské elektrárně patří k největším neštěstím na ruských hydroelektrárnách za poslední desetiletí. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace podle deníku Kommersant už v roce 1998 varovalo, že třicet let stará elektrárna je těžce zanedbaná a není bezpečná.

Také nezávislí experti vyzývali Kreml, aby investoval aspoň část z miliardových příjmů z vývozu ropy a zemního plynu do modernizace infrastruktury ze sovětských dob, která je po technické stránce v katastrofálním stavu.

Oblast, kde se nachází Sajansko-šušenská hydroelektrárna

Mapu zvětšíte kliknutím. Zdroj: Mapy © Google

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue