"Nemáme už žádné rezervy," komentuje neradostnou situaci ředitel divadla F. X.

"Nemáme už žádné rezervy," komentuje neradostnou situaci ředitel divadla F. X. Šaldy v Liberci Martin Otava. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Liberec je kousek od dna. Peníze na divadlo či zoo vydrží jen do září

  • 89
Liberec bude mít v roce 2013 rekordně málo peněz. Pro zoologickou a botanickou zahradu, Šaldovo a Naivní divadlo a kojenecký ústav mu schází padesát milionů korun. Podle ekonomického náměstka primátorky Jiřího Šolce peníze pro všech pět příspěvkových organizací vydrží jen do září.

"Potom peníze buď vezmeme odjinud jako dřív, nebo divadla, zahrady a kojenecký ústav skončí," řekl Šolc (Liberec občanům).

"Ale na druhou stranu - devět měsíců je luxusně dlouhá doba, abychom pro ně padesát milionů korun získali," dodal.

Pokud město peníze někde sežene, tak do zoo v příštím roce pošle 27,5 milionů korun. V opačném případě dorazí z radnice do zahrady necelých dvacet milionů korun. "Museli bychom přejít do útlumu a rušit některé úseky," upozornil ředitel zoo David Nejedlo.

Zahrada zápasila s krizí už letos, na jaře dokonce několik měsíců neplatila faktury. Před pádem na dno ji zachránily dva miliony korun, které jí nedávno město přidalo k původním 23 milionům korun. A zvýšená návštěvnost, o niž se postaralo narození tří bílých tygrů.

Šaldovo divadlo v roce 2010 dotovala radnice 72,5 miliony korun. "Loni jsme snížili výdaje o sedm a půl milionu korun díky vnitřním úsporám, dani z hazardu a sponzorským darům. Ale nic víc už dělat nedokážeme," prohlásil ředitel divadla Martin Otava.

"Letos jsme chtěli šedesát osm a půl milionu korun, radnice nám dala o milion a půl méně. Nemáme už žádné rezervy a stalo se nám, že při čtyřech představeních odešel v Malém divadle pult na osvětlování jeviště. Před dvanácti lety stál šest set padesát tisíc korun. Nevím, jestli seženeme peníze na nový. A podobných problémů s dosluhující technikou hrozí v divadle víc."

Zadlužené město doufá, že pomůže kraj

Při umazávání padesátimilionového manka v rozpočtu pěti příspěvkových organizací spoléhá radnice na pomoc Libereckého kraje. "Všechny přece slouží nejen obyvatelům našeho města," vysvětlil Šolc.

"Například v kojeneckém ústavu je pouze třetina dětí z Liberce a okolí. Ostatní pocházejí z jiných okresů." Kojenecký ústav stojí město ročně dvacet jedna milionů korun.

Rovněž Liberecký kraj však v době hospodářské krize obrací v ruce každou korunu. Jan Korytář, lídr Změny, jež kraji vládne od listopadu společně se Starosty, si však pro dotaci pro město klade přísnou podmínku.

"Liberec se musí chovat jako řádný hospodář a neutrácet zbytečně peníze kvůli nevýhodným smlouvám s technickými službami a dopravním podnikem," dodal Korytář. S vrcholnými funkcionáři města (ČSSD, Liberec občanům, USZ a nezávislí) vede nesmiřitelný boj od jara loňského roku, kdy ho svrhli z křesla primátora. Jeho kolega, bývalý náměstek primátora Jaromír Baxa, vyčítá radnici i příliš vysokou cenu za svoz odpadů.

V době, kdy Liberec ovládala ODS a ČSSD, vyřadilo město z výběrového řízení společnost AVE, která nabízela cenu o 365 milionů korun nižší než vítěz soutěže, firma A. S. A. Pokud by vyhrála AVE, Liberec by ušetřil na likvidaci odpadů desítky milionů korun ročně.

Krajský hejtman Martin Půta (Starostové) není tak radikální jako Korytář. "O přání Jiřího Šolce vím a krátce jsem s ním mluvil. Liberci něco přidáme, ale krajský rozpočet budeme teprve schvalovat, a tak je předčasné bavit se o částce pro městské příspěvkové organizace," konstatoval Půta.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video