Liberecký magistrát

Liberecký magistrát | foto: Michal Klíma, MAFRA

Zadluženému Liberci chybí v rozpočtu peníze, prodává cennou vilu

  • 15
Kvůli díře v rozpočtu nabízí město Liberec k prodeji architektonický skvost - předválečnou Simonovu vilu. Město za ni chce 17 milionů korun. Proti jsou někteří Liberečané i opoziční zastupitelé, kteří se obávají devastace cenného domu.

"S příjmy z privatizace už v rozpočtu počítáme. Jde o zhruba dvacet milionů korun. Pokud je nezískáme, budou nám chybět, což si teď opravdu dovolit nemůžeme," upozornil Jiří Šolc, ekonomický náměstek liberecké primátorky.

Podle Dany Lysákové, zastupitelky za KSČM, by se město svého majetku zbavovat nemělo. Místo toho by se mělo znovu podívat na svůj rozpočet a hledat úspory v něm.

Simonova vila

Simonova vila v Liberci

Vila stojí v Liberci mezi Husovou a Bendlovou ulicí od roku 1928, kdy ji řemeslníci postavili podle návrhu architekta Franze Radetzkého pro policejního inspektora Adolfa Simona.

Poté, co ji stát po válce znárodnil, začala v roce 1953 sloužit jako kojenecký ústav.

Radetzky v ní spojil prvky novoklasicismu s výraznou zdobností meziválečného dekorativismu.

V přízemí byla hala s krbem, kuchyň s přípravnou a také jídelna a obývací pokoj. V patře pak ústřední halu obklopoval hostinský pokoj, pánský pokoj s terasou, ložnice, šatna, koupelna. V podkroví byl pokoj pro služebnou.

"Nechápu třeba, proč si Dopravní podnik coby městská akciovka najímá právníky na vymáhání dluhů, když magistrát má svůj právní odbor," upozornila zastupitelka.

Právě v akciových společnostech vidí velké plýtvání městskými penězi. "Navíc pro bývalý kojenecký ústav by se určitě našlo jiné využití. Třeba by mohla být ve vile mateřská škola," řekla.

Za vilu chce dostat město sedmnáct milionů korun a k prodeji ji nabízí formou výběrového řízení. Do něj se přihlásil zatím jen jeden zájemce. Ještě předtím oslovilo město i technickou univerzitu, zda by se jí vila nehodila. Jenže taková investice by se podle kvestora Vladimíra Stacha až příliš prodražila.

Univerzita vilu nechce

"Byli jsme se podívat, jak vila vypadá. Vzali jsme s sebou i naše architekty a dospěli jsme k názoru, že by kromě prvotní investice bylo potřeba zaplatit rekonstrukci za dalších deset až patnáct milionů korun. To si nemůžeme dovolit," vysvětlil kvestor.

V domě by si nejdříve museli poradit s problémem, který mají u mnoha svých vlastních budov - s chybějící hydroizolací. "Celá spodní stavba je rozmočená, určitě by se musela udělat i nová okna a vymalovat," dodal Stach.

Ostatně investovat do domu nechce ani město, a i to je jeden z důvodů, proč se ji snaží ze svého majetku vyškrtnout.

"Ten, kdo ji koupí, se o ni bude starat. My na to peníze nemáme a na nic ji nepotřebujeme. Ano, pokud by nám každý rok zbývalo v rozpočtu sto milionů, tak proč ne, ale to náš případ není," zmínil náměstek Šolc.

S prodejem domu nesouhlasí také Jaroslav Tauchman z Liberce. "Vila je jedinečnou ukázkou meziválečné architektury v Liberci. A privatizaci památek často provází jejich devastace z důvodu nešetrného zacházení ze strany nových majitelů," podotkl Tauchman.

Šolc kvůli napjatému rozpočtu města dříve navrhl, aby se příští rok zdvojnásobila daň z nemovitosti. O navýšení měli ve čtvrtek rozhodovat liberečtí zastupitelé. K tomu nakonec nedošlo, Šolc bod z programu kvůli nedostatečné podpoře v koalici i opozici stáhnul.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video