Aquapark přišel Bublavu pořádně draho. Kvůli jeho stavbě patří k nejvíc zadluženým obcím v zemi.

Aquapark přišel Bublavu pořádně draho. Kvůli jeho stavbě patří k nejvíc zadluženým obcím v zemi. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Splácíme, co můžeme, píše Kalouskovi akvaparkem zadlužená Bublava

  • 11
Nedokončeným akvaparkem zadlužená Bublava na Sokolovsku si dopisuje s ministrem financí. Od Miroslava Kalouska dostala dotaz, jak hodlá splácet svůj dluh, který by měla umazávat tempem pět milionů ročně. Jenže to lze se čtyřmilionovým obecním rozpočtem dost špatně.

Horská obec patří k nejpředluženějším v zemi. "Co s tím uděláte?" ptá se v listu správce státní kasy.

Od zastupitelstva dostal šalamounskou a jedinou možnou odpověď: "S ohledem na chod obce budeme i nadále umořovat dluh podle možností prodejem nemovitého majetku, zejména pozemků."

Jak aquapark zadlužil Bublavu

květen 1997 - vznikl záměr výstavby
21. 6. 1999 - obec prodala pozemky pod budoucím aquaparkem firmě Hard-Invest (později je vysoudila zpět)
21. 7. 1999 - vydáno stavební povolení
2. 8. 1999 - obec uzavřela s dodavatelskou firmou IPS (později Skanska) smlouvu o dílo na 94,9 mil. Kč
12. 8. 1999 - ministerstvo financí přidělilo první dotaci 17 mil. Kč
30. 5. 2000 - ministerstvo financí přidělilo druhou dotaci 20 mil. Kč
2001 - třetí dotace ve výši 20 mil. Kč od ministerstva školství
2002 - další peníze nepřišly a stavba se zastavuje
2002 - obec má kvůli chybám začít vracet dotace, po odpuštění části pokuty činí dluh 30,6 mil. Kč
2012 - Bublava má zablokovaný majetek, dluh snížila na 20 mil. Kč

Bublava státu dluží přibližně 20 milionů korun. Někdy zvládne splatit ročně 1,5 milionu, jindy jen 800 tisíc. Podle toho, jaký je zájem o obstavené pozemky.

Když se některý podaří prodat, finanční úřad zástavu sejme. Ale tímto tempem bude vesnice živořit dalších dvacet let.

Nežijeme si špatně, ví starosta

"Co jiného máme dělat, když uprostřed vsi stojí pomník megalomanů, kteří chtěli udělat z Bublavy Špindlerův Mlýn? Vracíme státu, co můžeme a takhle žijeme. Nijak špatně. Lidé tu staví rodinné domy, jezdí sem lyžovat, na rekreaci," reaguje na otázky už trochu podrážděně starosta Igor Jirsík.

V podstatě jen udržuje obec s 380 lidmi v chodu. Kvůli zadlužení nemá Bublava nárok na další státní či evropské dotace. Nemůže si ani vzít na úklid nezaměstnané z úřadu práce.

Ale může být mnohem hůře. To když vesnice definitivně prohraje u Nejvyššího soudu spor o 38 milionů korun (včetně penále) s firmou Skanska, která aquapark s rozpočtovanou cenou 100 milionů korun budovala. Tvrdí, že nedostala zaplaceno vše, co prostavěla.

Ve vzduchu stále visí otázka, co s torzem aquaparku. Prodat ho? Vedení Bublavy by souhlasilo. Ale jen pokud by kupec zaplatil za obec dvacetimilionový dluh. Takhle odvážný žádný investor zatím nebyl.

"Občas někdo zavolá, že by měl zájem. Zvu tyto zájemce na úřad, ale nikdo z nich nepřišel," krčí Jirsík rameny.

Jednu šanci už Bublava měla. Před čtyřmi lety jí firma AIK Projekt nabízela 7 milionů korun. Slíbila, že vodní ráj dostaví a pomůže vsi s oddlužením. Zastupitelům se ale nabídka zdála nízká a neurčitá.

Zbourat nebo dostavět?

Podle místostarosty Jiřího Vrtáčka je variant více. Od zbourání po dostavbu i s hotelem.

"Aquapark bez bazénu stejně nebude aquaparkem. Poslední projektová dokumentace počítá jen s dojezdem pro tobogán, nějakými perličkovými koupelemi a kurty na squash. Čekáme, že někdo přijde s nabídkou, jak objekt dostavět a otevřít. Pak se můžeme bavit," nastínil Vrtáček.

Betonové monstrum dál chátrá. Starosta se tam prošel naposledy asi před rokem. "Co bych tam také dělal?" Po občasném řádění zlodějů volá na policii, ta ale nikoho zatím nepřistihla.


Video