Právnička Zuzana Candigliota (5. 11. 2015).

Právnička Zuzana Candigliota (5. 11. 2015). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Policie chtěla po ženě bezdůvodně doklady. Nezákonné, rozhodl soud

  • 3341
Policie nesmí žádat předložení dokladů, aniž by pro to měla zákonný důvod. Vyplývá to z rozhodnutí Krajského soudu v Brně v případu právničky Zuzany Candiglioty, která se ve vlaku odmítla legitimovat, a strávila proto dvě hodiny na služebně. Soudce jednání policie označil za nezákonné. Jihomoravská policie již podala kasační stížnost.

Krajský soud v Brně se zabýval případem z loňského prosince, kdy právnička Zuzana Candigliota cestovala vlakem z Břeclavi do Brna, do jejího kupé vstoupili policisté a požadovali doklady totožnosti. Svoji žádost zdůvodnili pouze tím, že jde o „běžnou policejní kontrolu“. Následně vysvětlili, že probíhá akce „Morava“ ke kontrole nelegálních migrantů. Právnička Ligy lidských práv doklady předložit odmítla. Policie ji poté dvě hodiny držela na služebně a provedla u ní dvakrát osobní prohlídku.

Krajský soud v Brně na konci září rozhodl, že policie postupovala nezákonně a musí žalobkyni zaplatit dva tisíce korun jako náhradu nákladů na soudní řízení. Nelze podle něho vynucovat kontrolu totožnosti s odkazem na to, že se osoba nachází v prostoru, ve kterém mohou být i nelegální uprchlíci, pokud je z okolností zjevné, že osoba není ilegál. Redakce má rozsudek k dispozici.

„Proti rozhodnutí soudu jsme podali mimořádný opravný prostředek - kasační stížnost,“ uvedla na dotaz iDNES.cz mluvčí jihomoravské policie Petra Ledabylová.

Příště by policie mohla chtít nahlédnout do tašky, říká právnička

„Rutinní prohlídky, při nichž musí lidé automaticky předkládat doklady policii, jsou nesmysl. Nic takového neexistuje. Policie musí mít vždy pádný a jasný důvod k tomu, aby mohla občana požádat o doklady,“ uvedla právnička.

Připomněla, že podle zákona o policii může hlídka vyzvat občana k prokázání totožnosti, například pokud je podezřelý z protiprávního jednání, podobá se hledané nebo pohřešované osobě nebo se zdržuje na místech, kde je to zakázáno.

„Nebyl důvod k tomu, aby si policisté podle mého vzhledu, mé mluvy, mého chování mysleli, že jsem uprchlík. Někdo může říct, že když člověk nepáchá protiprávní činnost, tak by měl spolupracovat s policií a neměl by být problém vytáhnout a ukázat občanku. Ale příště policisté mohou chtít nahlédnout třeba i do tašky, neboť slušný člověk nemá co tajit,“ řekla právnička pro iDNES.cz.

Nezákonným postupem je podle soudu také to, že policie sedm hodin otálela s vyhotovením úředního záznamu o provedených úkonech.

Žalobkyně soud nežádala o odškodné. Jen po něm chtěla, aby rozhodl, zda je, či není postup policistů v souladu se zákonem.

Vadilo by vám ukázat policii své doklady bez vážnějšího důvodu?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 neděle 8. listopadu 2015. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 10355
Ne
Ne 10155

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video