Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zacpat nosy, zápach z ropných lagun v Ostravě opět výrazně zesílí

  20:50aktualizováno  20:50
Obyvatelé Ostravy se musí připravit, že zápach z místních ropných lagun v areálu někdejšího podniku Ostramo bude stále silnější. Těžba obsahu nádrží totiž finišuje, což však způsobí, že nejméně do prosince bude zápach výrazně intenzivnější.

Ostravské ropné laguny obtěžují zápachem blízké sídliště. | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

Už minulý týden Ostravu potrápily vysoké koncentrace oxidů síry, které při likvidaci ekologické zátěže unikly do ovzduší. "V pátek mi teklo z očí, kašlala jsem. To všechno kvůli tomu zápachu. Mám panickou hrůzu z toho, že se to bude znovu opakovat," řekla Jana Koudelková z Ostravy-Mariánských Hor (o úniku oxidů síry čtěte zde).

Mnozí z lidí žijících v oblastech poblíž areálu Ostramo se teď bojí toho, že se situace bude opakovat. To podle zástupců sdružení Čistá Ostrava (SČO) a státního podniku Diamo nehrozí.

Těžba ropných kalů se zastavila.

Těžba ropných kalů z lagun

"Během prací asi došlo k pochybení. Zaměstnanci firem, které obsah lagun odstraňují, neměli při činnosti v noci informace o koncentracích oxidů síry v ovzduší. To by se ale už nemělo opakovat. Odteď budou informováni nonstop," říká ředitel ostravského závodu Diama Josef Havelka.

Současně ale podotýká, že nyní, když se finišuje s odtěžováním obsahu ropných lagun, bude i zápach, který z nich vychází, zřejmě o něco intenzivnější než jindy. "Myslím, že intenzivnější bude, ale v rámci limitů," upřesňuje Havelka.

Pach bude horší, upozorňují i inspektoři životního prostředí

Také vedoucí oddělení ochrany ovzduší oblastního inspektorátu České inspekce životního prostředí v Ostravě Radomír Štěrba poznamenává, že pro lidi žijící v okolí lagun intenzivnější vytěžování jejich obsahu znamená i větší pachovou zátěž.

"Každé větší nakládání s lagunami způsobí, že pachový vjem bude bohužel horší," říká Štěrba. Vytěžit obsah nádrží, kde jsou uloženy jedovaté kaly nashromážděné během stoleté historie zdejší chemičky, musí sdružení Čistá Ostrava do konce roku.

Původně to mělo stihnout už do 31. prosince 2010, tento termín mu ale na požádání stát posunul. Byl totiž problém s prodejem paliva vyráběného z obsahu lagun.

Co jsou to ropné laguny

Jedno z nejznečištěnějších míst v zemi. Více než sto let se tu ukládaly ropné kaly z továrny Ostramo. Ta pracovala s ropnými výrobky.

Ten by nyní už měl být podle mluvčího ministerstva průmyslu a obchodu Jiřího Sochora odstraněn. Palivo se podle něj má skladovat na skládce společnosti Celio v Litvínově a spalovat se bude v cementárně Lafarge v Čížkovicích v Ústeckém kraji.

Povolení pro možnost spalování se ale teprve vyřizuje. Podle státu ani SČO nic nebrání tomu, aby se obsah lagun do konce roku vytěžil. O tom ale pochybují třeba někteří politici na Ostravsku.

Obavy z toho, že se nestihne už jednou přesunutý termín pro vytěžení lagun, který je nyní stanovený na konec roku 2011, má například primátor Ostravy Petr Kajnar.

Zajistěte dodržení termínu, napsal primátor Nečasovi

Nedávno kvůli tomu napsal dopis premiéru Nečasovi. "Žádám, abyste se osobně zasadil o striktní dodržení termínů tak, jak jsou uvedeny ve stanovisku ministerstva životního prostředí ze 7. dubna 2010. Současně uvítám, pokud by dokončení realizace odstraňování staré ekologické zátěže proběhlo v předstihu," napsal premiérovi primátor.

Poté, co minulý týden do ovzduší uniklo při vytěžování obsahu lagun mnohonásobně vyšší množství oxidů síry, než povolují limity, apelovali regionální politici na své pražské kolegy znovu.

"Velmi mě rozhořčila zpráva o úniku nebezpečného množství oxidu síry do ovzduší, k němuž došlo v Ostravě při práci na likvidaci ropných lagun v bývalém Ostramu," uvedl ve svém prohlášení náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej.

Ostravské ropné laguny

Ostravské ropné laguny

"Budu požadovat po pracovnících odpovědných orgánů, především po ministerstvu životního prostředí, ale i po celé vládě, která přes protesty města schválila posunutí závazných termínů pro likvidaci lagun, aby celou záležitost nechali důkladně prošetřit," dodal Madej.

Kvůli úniku oxidů síry napsal premiérovi i hejtman Jaroslav Palas. Žádá, aby stát zajistil jednoznačné a důsledné prošetření příčin incidentu z minulého týdne.

Nebývale vysoký nárůst koncentrací oxidů síry, které byly v Česku podle odborníků nejvyšší za 20 let, zřejmě souvisel s tím, že se v areálu Ostrama teď odstraňuje obsah laguny, jejíž složení je nejagresivnější. "Byla celou dobu pokryta olejem a teď přišla jako poslední na řadu," říká Josef Havelka.

Firmě Geosan Group ze sdružení Čistá Ostrava, která vysoké koncentrace oxidů síry minulý týden zřejmě způsobila, teď hrozí až 7 milionů pokuty.

Areál bude zcela vyčištěný až v roce 2020

Ropné laguny Ostramo jsou největší ekologickou zátěží v kraji. Problematické jsou mimo jiné proto, že se nacházejí blízko ostravského sídliště Fifejdy, jehož obyvatele trápí nepříjemným zápachem.

Pokud sdružení Čistá Ostrava dodrží závazek ze smlouvy se státem a vytěží obsah lagun do konce roku, měl by se pak zápach z areálu zřejmě zmírnit. Ne ale úplně ustat. Sanace lagun bude pokračovat i v dalších letech. Kompletně vyčištěný areál má SČO předat investorovi v roce 2020.

Historie

1888: V Přívoze vzniká rafinerie minerálních olejů.
80. léta 20. století: Zpracování ropy v Ostramu stát zastavuje.
1991: Vítězslav Vlček privatizuje ziskové Ostramo za 132 milionů korun, zavazuje se, že se postará o odstranění ekologické zátěže. Firma ale postupně krachuje.
1996: Laguny od Ostrama kupuje za korunu stát.
1997: Ostramo zaplavuje Odra při červencové povodni, továrna už neobnoví výrobu.
2004: Sdružení Čistá Ostrava (SČO) vyhrává na jaře státní zakázku na likvidaci lagun za 3 miliardy korun.
2005: Odtěžování obsahu lagun má začít v roce 2007 a trvat tři roky. Do roku 2013 se mají kaly v podobě paliva odvézt.
2008: Obsah lagun se začíná těžit. SČO tvrdí, že laguny vytěží do prosince 2010. Se zpožděním začíná zkušební výroba ropného paliva.
2010: Vláda na začátku roku schvaluje odsunutí původních termínů o rok. Obsah lagun má být vytěžen do 31. prosince 2011, kaly v podobě paliva mají zmizet do konce roku 2014.
2011: Obsah lagun se těží, v noci z 22. na 23. září během prací uniká do ovzduší extrémně vysoké množství oxidů síry.Hlavní zprávy

Další z rubriky

Stavitel Antonín Zavada v ruinách shořelého dřevěného kostela Božího těla v...
Pojišťovna za zničený kostel vyplatí 20 milionů a pomůže s dalšími náklady

Pojišťovna v případě vypáleného kostela v Třinci-Gutech uhradí zřejmě 20 milionů za zničenou stavbu, i náklady spojené s odstraněním trosek, úklidem požářiště...  celý článek

Uvnitř jednoho z krytů.
Chemička je plná nevyužívaných krytů, při havárii je dnes lepší zmizet

Součástí areálu Unipetrolu v Záluží u Litvínova je třináct krytů. Většina jich pochází z druhé světové války, kdy sloužily při náletech. Dva kryty přibyly pro...  celý článek

Ivan Hanuš obdržel v Pelhřimově certifikát.
Rekordní putování dopisu má pokračování, tentokrát přišel z Ruska e-mail

Příběh nejdéle doručované poštovní zásilky v České republice pokračuje. Ivanu Hanušovi se ozvala neteř ruské lékařky, která před více než 28 lety poslala jeho...  celý článek

Mercedes Třída E 2,0 220d...
Mercedes Třída E 2,0 220d...

r.v. 2016, naj. 10 000 km, diesel
1 021 475 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.