Začnou teď pašerákům zlaté časy?

  • 5
Prvním květnem skončily na hranicích Německa s novými členskými zeměmi EU - Polskem a Českou republikou - systematické celní kontroly. Němečtí experti se obávají, že Evropa bez hranic by mohla znamenat začátek zlatých časů pro pašeráky cigaret a drog i celkový nárůst kriminality.

"Jen loni němečtí celníci zajistili 400 milionů ilegálních cigaret, z nichž 72 milionů pocházelo z Polska. To je ovšem jen špička ledovce," přiznává Wolfgang Böttcher, pracovník celního úřadu Berlin-Brandenburg, který se obává masivního růstu pašování.

"Víme o bandách, kterým rozšíření EU 1. května umožní snazší pašování tohoto zboží do zemí Evropské unie," uvedl vedoucí celního úřadu v Drážďanech Michael Schwarzenberger.

"Pokud se nám podaří zajistit alespoň pět procent pašovaného zboží, můžeme mluvit o úspěchu. Zisky pašeráků cigaret i drog jsou natolik velké, že navíc hrozí velké nebezpečí války mezi bandami a boje o získání pozic na černém trhu v Německu," tvrdí Schwarzenberger.

Lukrativní nikotin
Podle německého celního úřadu v Kolíně nad Rýnem pochází dnes každá dvanáctá cigareta vykouřená v Německu z nelegálního obchodu. Brzy to bude prý každá šestá.

V loňském roce Spolková republika přišla na takzvané tabákové dani o miliardu eur. Pro letošek experti předpokládají únik až ve výši 1,4 miliardy eur.

Pro pašeráky cigaret jsou atraktivní především země s vysokými cenami cigaret. Kromě Německa, kde se cena krabičky pohybuje od 3,30 eura do čtyř eur, jde například o Dánsko, Švédsko či Francii.

Českým vyjednavačům se v Bruselu podařilo prosadit přechodné období na snížené spotřební daně na cigarety, které potrvá až do roku 2007. Cigarety v Čechách jsou (i přes podražení) stále výrazně levnější než v ostatních státech unie. Za krabičku u stánku v ČR zaplatí zákazník kolem 1,70 eura, tedy asi 55 korun. V Polsku nebo na Slovensku je to ještě méně.

Po vstupu do EU zůstává převoz cigaret pro osobní spotřebu přes hranice mezi ČR a sousedními zeměmi i nadále přísně regulován. Například Rakousko se rozhodlo prodloužit současné omezení pro volný dovoz cigaret, a navíc snížilo limit pro množství, které je možné dovézt pro osobní spotřebu.

Bezcelně lze přivézt ze sousedních nových členských zemí unie maximálně 25 kusů. Pro import z ostatních států je limit bez povinnosti placení poplatků stanoven na 200 kusů cigaret. Podobné podmínky stanovilo i Německo, kam lze jako doposud bezcelně dovézt maximálně 200 cigaret.

"Vstupem do EU se Polsko a Česká republika staly součástí jednotného vnitřního trhu Evropské unie. Odpadly kontroly a otevřená Evropa s sebou nese riziko nárůstu pašeráků - od cigaret přes drogy až po lidi," obává se také šéf policejních odborů Wolfgang Speck a dodává, že jeho polští kolegové se bojí i pašování jaderných materiálů ze zemí bývalého SSSR.

Němcům je jasné, že nová rozšířená Evropa není bez rizika. S odbouráním celních kontrol bylo například zrušeno pět ze sedmi celních úřadů v Sasku a Durynsku. Proto musely být posíleny takzvané mobilní kontrolní skupiny, jejichž počet masivně vzrostl ze 48 na 407 spolupracovníků. Němečtí celníci rovněž školí méně placené kolegy z Česka a Polska, ze zemí, kde korupce zůstává velkým problémem.

Pašeráci cigaret zaměstnávají také rakouské celníky. Loni se jim podařilo odhalit rekordní množství 87 milionů kusů pašovaných cigaret. Je to o 12 milionů kusů více než v roce 2001, který byl dosud nejúspěšnějším v historii celnictví. Hodnota zabaveného zboží činí 13 milionů eur.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video