Jaromír Šebesta před nemovitostí, kde se odehrála tragédie. (19. května 2012)

Jaromír Šebesta před nemovitostí, kde se odehrála tragédie. (19. května 2012) | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Případ Roma zabitého kuší už je u soudu, obžaloba sebeobranu neuznává

  • 416
Krajský soud v Ostravě se brzy začne zabývat smrtí Martina Hospodiho, kterého loni v dubnu v Chotěbuzi na Karvinsku šípem z kuše zastřelil Jaroslav Šebesta. Jedna strana žádá posouzení sebeobrany, druhá čin považuje za vraždu. Obžaloba volí střední cestu ublížení na zdraví s následkem smrti.

K čemu se soud přikloní? Martin Hospodi neměl na Šebestově pozemku co pohledávat a zřejmě tam s kumpány šel krást. Jenže Šebesta ho šípem zasáhl do hlavy, když Hospodi už nasedal do automobilu. Devětatřicetiletý Rom i přes okamžitou náročnou operaci hlavy v ostravské fakultní nemocnici těžkému zranění podlehl (více o případu zde).

Co se v Chotěbuzi stalo

Jaroslav Šebesta měl v domku připomínajícím stodolu posilovnu a sklad. Dlouho ho trápili zloději kovů, kteří jednou i vybourali kus zdi, aby se dostali dovnitř.

Ve čtvrtek 26. dubna zaslechl podezřelý šramot a hned u nemovitosti si všiml skupinky Romů. Vyzval je, aby odešli. Když údajně neposlechli, vzal kuš a zaháněl je. Když podle obžaloby odcházeli a nasedali do auta, Šebesta vystřelil a šípem jednoho z Romů smrtelně zasáhl do hlavy.

Krajský soud v Ostravě už obdržel obžalobu. "S prvním veřejným projednáváním počítám někdy v prvním pololetí," uvedl soudce Miroslav Mucha.

Petici podepsalo 1 100 lidí

Obžaloba Šebestovo počínání za sebeobranu nepovažuje. Viní ho z ublížení na zdraví s následkem smrti, za což mu hrozí osm až šestnáct let vězení.

Se Šebestou, který v době vyšetřování zůstal na svobodě, se redakci MF DNES zatím spojit nepodařilo. V minulosti ale vinu odmítal a hájil se tím, že se jen bránil pravidelným nájezdům zlodějů, kteří mu ničili majetek. Romy prý vyzýval, aby odešli, a zaháněl je kuší.

Martin Hospodi, kterého zasáhl šíp z kuše do hlavy.

Na podporu střelce se postavili i lidé nejen přímo z Chotěbuzi. Petice, aby bylo jeho jednání hodnoceno jako sebeobrana, obsahuje zhruba 1 100 podpisů (o petici podrobněji).

Romové považují čin za vraždu

"S Jardou se občas vidím. Myslím, že se z hrozby vězení nijak nehroutí. Chová se normálně. Bere to tak, že není vinen a soud stejně neovlivní," řekl muž z Chotěbuzi, který si však nepřál být jmenován.

Příbuzní zabitého Roma čin považují za vraždu. "Nešli jsme tam krást, jen se dívali po nepotřebném šrotu," tvrdil při pohřbu svého strýce Gabriel Gujda (reportáž z pohřbu).


Video