Málokdo zná městskou policii lépe než František Kropáček. Pracuje u ní od založení sboru.

Málokdo zná městskou policii lépe než František Kropáček. Pracuje u ní od založení sboru. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

Začínali jsme v civilu a koukali na nás jako na šedý mor, vzpomíná strážník

  • 10
Městská policie funguje v Praze 19 let, posledních deset let potom fungují takzvaní okrskáři, kteří mají na starosti svůj "rajon". Jedním z nich je František Kropáček. U městské policie pracuje už téměř devatenáct let a v Praze 6 začínal před deseti lety jako okrskář.

Když se v jednom z dílů kriminálního televizního seriálu Panoptikum města pražského dozvědí pánové ze "čtyřky" o vloupání do obchodního domu Teta, při kterém se lupič dostal do obchodu poměrně zvláštním způsobem, okamžitě vědí, za kým mají jít.

Svůj "rajon" totiž znají jako dokonale, stejně jako zločince v něm.

Stejných místních znalostí dosahují i pražští strážníci. Respektive jejich okrskáři, kteří v letoším roce slaví desetileté výročí své existence. "Měli by navazovat na tradici prvorepublikových četníků," vysvětluje Jan Čihák z tiskového odboru městské policie.

Jednou z lokalit, kde okrskáři začali obcházet ulice jako první, byla městská část Praha 6. Jedenačtyřicetiletý František Kropáček o tom ví své. U městské policie pracuje už téměř devatenáct let a v Praze 6 začínal.

"Pracoval jsem u firmy, která snižovala stavy. V té době začínala městská policie, a když jsem uviděl její leták, tak jsem to zkusil," vzpomíná strážník - okrskář František Kropáček. Do řad strážníků jej lákala mimo jiné i vidina stálého platu a zajímavého povolání.

Chodili kontrolovat taxikáře

Podobně na tom byl i jeho mladší kolega, šestatřicetiletý Martin Sklenář, který v Praze 6 slouží už 8 let. "Zpočátku jsme dokonce sloužili v civilu. Až v roce 1992 se přešlo na uniformy," vzpomíná Kropáček, který v šesté městské části vyrostl a žije tu dodnes.

Strážníci měli podle jeho slov pověření od magistrátu a chodili kontrolovat například stánkový prodej, taxikáře a podobně. "Lidé se na nás tenkrát koukali spíš jako na šedý mor než na policii. Ale to už je dávno," upozorňuje strážník. Od té doby se už mnohé změnilo. "Teď jsou rádi, že nás na ulicích vidí, že na nás mají telefon a mohou nám kdykoli zavolat," přidává se Martin Sklenář.

Ačkoli se lidé podle jeho slov občas nechovají ke strážníkům zrovna zdvořile, nikdy nemusel, na rozdíl od svého staršího kolegy, řešit nějaký konflikt. "Já jsem musel v roce 1993 oprávněně použít služební zbraň," nerad vzpomíná Kropáček. Od té doby se však podle jeho slov nic podobného nepřihodilo.

Přestože hlavní náplň činnosti strážníka - okrskáře spočívá především v prevenci, obcházení svého okrsku, dohlížení na přechody pro chodce a dohlížení na veřejný pořádek, občas se i on nachomýtne k zajímavým případům.

Hosté utíkali z hospody nazí

"Jednou jsem byl na úřadě, kde dohlížíme na sociálním odboru, a přišel tam muž, který dostal na místě epileptický záchvat. Poskytl jsem mu první pomoc a přivolal záchranku," popisuje Sklenář.

Jeho kolega zas před lety pomohl dopadnout lupiče, kteří okrádali hosty v místní restauraci známé jako "žumpa". "Nejen že své oběti okradli, ale i je vysvlékli donaha a oni pak nazí museli utéct," vzpomíná Kropáček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video