Ombudsmanka Anna Šabatová

Ombudsmanka Anna Šabatová | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Dítě u zápisu nemusí být. Škole neříkejte občanství, radí Šabatová

  • 598
Pátek je velký den pro předškoláky a jejich rodiče. Začínají totiž zápisy do prvních tříd. „Nenechte se odbýt. Své dítě nemusíte nechat testovat,“ radí ombudsmanka Anna Šabatová. Rodiče by podle ní měli sdělovat pouze nezbytné údaje, tedy rozhodně ne občanství dítěte, své vzdělání či profesi.

K zápisům do prvních tříd základních škol letos podle odhadu ministerstva školství půjde zhruba 146 tisíc dětí. Zápisy se konají od 15. ledna do 15. února, přesný termín určuje ředitel školy.

Veřejná ochránkyně práv při té příležitosti vydala soubor doporučení, která mají pomoci v nejasných situacích. „Sdělte škole pouze údaje, které jsou nezbytné k rozhodnutí. K těm nepatří údaje o státním občanství dítěte, vašem vzdělání či profesi,“ radí rodičům Šabatová. U samotného zápisu podle ní dítě ani rodiče být nemusí. „Je to vaše právo, nikoliv povinnost,“ zdůraznila.

Rodiče by si podle ní měli předem zjistit kritéria, podle kterých budou ředitelé škol při zápisu rozhodovat. Pokud jim nerozumí, či pokud jsou pravidla netransparentní, měli by se ihned obrátit na školu či na jejího zřizovatele (obec).

Doporučení nemůžeme hodnotit, říká ministerstvo

„Kancelář veřejného ochránce práv svá doporučení s ministerstvem školství nekonzultovala. Text, který se objevil na webových stránkách veřejného ochránce práv, nemůže MŠMT v tuto chvíli hodnotit, je třeba ho posoudit z hlediska legislativy,“ uvedlo ministerstvo v prohlášení pro iDNES.cz.

Ředitelé základních škol, které redakce iDNES.cz oslovila, souhlasí s tím, že by školy měly po rodičích požadovat pouze nezbytné informace. „Požadujeme jenom údaje, které nám povoluje školský zákon. V žádném případě nezjišťujeme zbytečné údaje jako třeba povolání rodičů. Doporučení chápu, protože jsem se v několika případech setkal s tím, že školy chtěly znát věci, které nepotřebují,“ řekl ředitel ZŠ Bezdrevská v Českých Budějovicích Pravoslav Němeček.

S doporučením, aby se rodiče s dětmi zápisů neúčastnili, však ředitelé většinou nesouhlasí. „Chápu, že zápis není přijímací zkouška. Je ale dobré, když se ho dítě zúčastní, je to jeho první krok do systému. Dítě ale nesmí být vystresované, pochopitelně je to pro něj úplně nová situace,“ myslí si prezidentka Asociace ředitelů základních škol Hana Stýblová, která působí na ZŠ Plzeň-Božkov.

Účast na zápisu považuje za užitečnou i proto, že učitelé mohou poradit rodičům v případě, když jejich dítě trpí například vadou řeči. „My jsme v podstatě hlavním článkem, který po dohodě s rodiči doporučuje jít do pedagogicko-psychologické poradny a získat podklady k odložení školní docházky. Musíme z něčeho vycházet,“ dodává Němeček.

Naopak ředitel ostravské ZŠ Šeříková Jiří Bakončík účast na zápisu považuje za zbytečnou. „Dítě by měli znát učitelé v mateřské škole, kteří by měli rodiče informovat, zda je na základní školu zralé,“ říká.

Počet dětí, které jdou k zápisu, letos poprvé klesl

Po dlouholetém růstu, který trval od roku 2009, má letos počet dětí u zápisu klesnout zhruba o dva tisíce. Nejvíce zájemců o místo ve škole bude ve Středočeském kraji, Praze a v Jihomoravském kraji.

Co radí veřejná ochránkyně práv ředitelům

  • Při zápisu postupujte otevřeně. Vytvořte přátelskou a férovou atmosféru.
  • Organizujte zápis tak, aby se před školou ani v ní netvořily nedůstojné fronty.
  • Předem informujte rodiče o kritériích, podle kterých budete rozhodovat.
  • Nikoho ústně neodmítejte. Pomáhejte rodičům s vyplněním žádosti. Je to Váš zákonný úkol.
  • Nepodmiňujte přijetí dítěte výsledkem testu školní zralosti. Zápis nejsou přijímací zkoušky.

Navzdory mírnému poklesu budou mít podle Stýblové ale některé školy zřejmě i nadále potíže přijmout i všechny děti ze spádové oblasti. „Letos a příští rok se s tímto problémem ještě setkávat budeme. Bude to zase regionální. Ve velkých městech se děti dostanou do nějaké školy, i když to nebude ta nejbližší. Je otázka, jak si s tím poradí menší obce například ve Středočeském kraji,“ řekla iDNES.cz.

Šabatová zdůrazňuje, že pokud má dítě hlášen trvalý pobyt ve školském obvodu školy, nemůže být odmítnuto ve prospěch dítěte z jiného obvodu. „Pořadí přihlášky není rozhodující. První přihláška má stejnou hodnotu jako ta poslední,“ vzkazuje rodičům.

Pokud je kapacita školy nedostatečná i pro děti ze spádové oblasti, doporučuje, aby rozhodoval los. „Losování je možná tvrdé, ale v případě nedostatečné kapacity školy nejspravedlivější řešení. Neodmítejte ho, ale žádejte, aby bylo transparentní,“ říká Šabatová.

Doporučení veřejné ochránkyně práv Anny Šabatové, jak přistupovat k zápisům do základních škol.

Obléknout, najíst se a zaplatit v obchodě

O odkladech se rozhodne na jaře

K zápisu musejí letos všechny děti narozené od 1. září 2009 do 31. srpna 2010. Znovu se musejí na vybrané škole zapsat také děti, které loni dostaly odklad. Pokud mají rodiče zájem a doporučí to školské poradenské zařízení, je možné zapsat také dítě, které bude první školní den ještě pětileté.

O případném pozdějším nástupu do školy z důvodu nezralosti, vážnějších logopedických potíží a jiných příčin se rozhoduje až na jaře.

Ředitelé rozhodují nejen o termínu zápisu, ale také o jeho formě. Ministerstvo v reakci na to, že někde byl zápis formalitou a jinde připomínal přijímací řízení, vydalo v roce 2014 nezávazné doporučení o jeho podobě. Sestavilo i desatero, které říká, co by měl prvňáček zvládat.

Dítě by podle ministerstva mělo být dostatečně pohybově vyspělé, mělo by se umět samo obléknout, najíst a zvládat hygienu. Předškoláček by měl být také citově samostatný a zvládat odloučení od rodičů. Měl by již umět mluvit a zvládat jemnou motoriku, například držet v ruce tužku. Budoucí prvňák má také zvládat běžné praktické situace, například vyřídit drobný vzkaz nebo nakoupit a zaplatit v obchodě.

Pokud dítě u zápisu kvůli stydlivosti nebo v reakci na neznámé prostředí nepředvede všechno, co umí, přítomní pedagogové to zpravidla konzultují s rodiči.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video