Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková v ruské vazbě. (5. března 2015)

Ukrajinská pilotka Nadija Savčenková v ruské vazbě. (5. března 2015) | foto: Reuters

Ukrajinskou pilotku soudí Rusové za vraždu. Je rozhodnuto, míní obhájci

  • 735
Ruský soud začal projednávat vraždu novinářů, kterou podle Moskvy řídila Nadija Savčenková. Hrozí jí 25 let vězení. Ukrajinská pilotka je už rok za mřížemi, nepomohlo jí ani zvolení do parlamentu a mezinárodní imunita. Soudce jednání brzy přerušil a požádal vyšší instanci, aby posoudila, zda mu kauza přísluší.

Přípravné řízení v kauze bývalé vojenské pilotky začíná v padesátitisícovém ruském městečku Doněck, jmenovci nedaleké metropole ukrajinského Donbasu. Leží nedaleko Rostova na Donu v těsné blízkosti hranic s Ukrajinou. Tajná služba FSB odtud proto může vyhostit každého cizince, kterého najde.

Krize na Ukrajině

Samotné jednání se odehrálo za zavřenými dveřmi. „Předpokládám, že to udělali, aby byl přístup k soudu pro novináře a světové diplomaty tak obtížný, jak to jen jde,“ řekl před začátkem procesu rádiu Svobodná Evropa obhájce Ilja Nivokov. Obhajoba podle jeho slov k soudu nese důkazy o její nevině, advokát ovšem předpokládá, že odsuzující verdikt je už předem napsaný.

Minulý čtvrtek výběr místa kritizovala i Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě. Omezení transparentnosti procesu pro světové mezinárodní pozorovatele se podle ní „zdá být cílem ruských orgánů“.

Soudce v Doněcku na žádost obhajoby jednání přerušil a čeká, až oblastní soud v Rostově rozhodne, kdo se má případem zabývat. Advokáti Savčenkové chtějí proces přesunout do Moskvy.

Minometčíky prý řídila po telefonu

„Chceme se zabývat velmi důležitými otázkami, například návštěvami u Savčenkové. Ty může v současnosti umožnit jen rozhodnutí soudu. Nejdůležitější ovšem bude termín prvního veřejného slyšení,“ zdůraznil pro ruskou agenturu TASS další z advokátů Mark Fejgin. Soud ve středu povolil, aby Savčenkovou navštívila matka a sestra.

Ten má s obhajobou nepřátel Moskvy bohaté zkušenosti. Zastupoval třeba i členky kapely Pussy Riot poté, co v pravoslavném chrámu předvedly svou píseň „Bohorodičko, vyžeň Putina“ (vše o kauze zde).

Nadija Savčenková byla jednou z prvních žen, které na Ukrajině absolvovaly prestižní leteckou akademii. Jako jediná se navíc účastnila vojenské mise v Iráku. Ukrajinci ji uznávají jako národní hrdinku. Obzvlášť od chvíle, kdy pilotku loni na jaře v Donbasu zajali proruští separatisté.

Pilotku, která na východě Ukrajiny bojovala v batalionu Ajdar, unesli do Ruska. Tam si vyslechla obvinění z vraždy ruských novinářů Igora Korneljuka a Antona Vološina.

Podle obžaloby Savčenková po telefonu velela minometnému útoku na základnu rebelů nedaleko Luhansku, při němž reportér Prvního kanálu a jeho zvukař 17. června zahynuli. Advokáti bývalé letkyně oponují telefonním vyúčtováním. Záznamy prý dokazují, že Savčenková během útoku nikomu netelefonovala. A ani nemohla, neboť ji údajně povstalci zadrželi už hodinu před útokem.

Má alibi, tvrdí posudek z Kyjeva. Nemá, oponuje ruský

Na přesném čase únosu, který je pro alibi Savčenkové klíčový, se ovšem žalobci s advokáty neshodnou. Každá strana si nechala vypracovat vlastní posudek, ale jejich závěry se rozcházejí. Podle Ukrajinců padla do zajetí v 11 hodin dopoledne, podle ruského znalce až hodinu po poledni.

Savčenková na protest proti svému věznění držela přísnou hladovku, 83 dní přežívala pouze díky občasným glukózovým injekcím. Okamžité propuštění dlouhodobě žádá ukrajinský prezident Petro Porošenko, ale i řada západních zemí včetně Spojených států nebo Česka.

Na podzim 2014 Ukrajinci pilotku zvolili do parlamentu a stala se i členkou ukrajinské parlamentní delegace Rady Evropy, což Savčenkové přineslo mezinárodní imunitu. Moskva ji však odmítá propustit, dokud o vině nerozhodne soud.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video