Hlouček debatujících poslanců ČSSD v Poslanecké sněmovně. (Ilustrační snímek)

Hlouček debatujících poslanců ČSSD v Poslanecké sněmovně. (Ilustrační snímek) | foto: Michal Doležal, ČTK

Začíná další kolo boje o reformy. ČSSD v parlamentu vsadí na zdržování

  • 473
Do Sněmovny se vrátily klíčové zákony vládních reforem - důchodové, sociální i zdravotní - a opoziční ČSSD hodlá využít všechny zákonné možností, aby přijetí návrhů co nejvíce oddálila. Může tak dojít na řečnické maratóny k jednotlivým bodům. Koalice chce obstrukci čelit tím, že je ochotna jednat i po nocích.

"ČSSD odmítne reformy. Využijeme všech možností, které nám dává ústava, aby nebyly schváleny," řekl předseda opozičních sociálních demokratů Bohuslav Sobotka. Reformy, které prosazuje vláda, jsou podle něj škodlivé a destabilizují veřejné rozpočty.

Petr Gazdík před jednáním koaličních lídrů (1. června 2011)

"My jsme připraveni jednat tak dlouho, jak bude třeba. Po nocích a klidně až do Vánoc," řekl iDNES.cz předseda poslaneckého klubu TOP 09 Petr Gazdík. Každý den podle něj koalice navrhne možnost, aby se jednalo i hlasovalo až do pozdních večerních hodin. "To si ohlídáme, budeme se střídat s kolegou, předsedou klubu ODS Zbyňkem Stanjurou," dodal Gazdík.

Komunista Miroslav Opálka navrhl, aby se místo nočních hodin jednalo i v pátek 28. října, ve státní svátek. Gazdíkovi se nápad zalíbil - a trumfoval Opálku s tím, ať se tedy jedná po nocích i ve státní svátek. Šéf poslanců KSČM Pavel Kováčik ve špičkování pokračoval. Jednat by se podle něj mělo i v sobotu a v neděli. Prošel Stanjurův návrh, aby se mohlo jednat v noci.

Opoziční ČSSD nemá dost hlasů na to, aby schválení reforem zabránila. Vládní koalice má dostatečnou sílu na to, aby ji přehlasovala. A přes různé vnitřní spory nakonec vždy ODS, TOP 09 a Věci veřejné hlasují společně.

Klíčové vládní návrhy, které se týkají například možnosti spořit si na část budoucí penze v soukromých fondech (podrobnosti zde) či pravidel pro vyplácení sociálních dávek (více zde), by měli poslanci podruhé schvalovat příští týden. Podle Stanjury kvůli tomu začne jednání dopoledne místo tradičních 14 hodin, kdy se v úterý ve Sněmovně obvykle začíná.

Z balíku reformních a úsporných předloh schválil Senát jen jednu. Mění vyplácení dávek zdravotně postiženým lidem. S pozměňovacími návrhy poslal do Sněmovny zákon o zdravotnické záchranné službě a návrh na omezení podpory stavebního spoření. Více než desítku dalších zákonů Senát zamítl.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video