Začíná boj proti agresivním řidičům

  • 160
Za jízdu na červenou tři body. Opilost za volantem za šest a odmítnutí dechové zkoušky za sedm bodů. Kdo bude mít dvanáct bodů, přijde o řidičský průkaz. Tento "ceník" připravilo ministerstvo dopravy pro neukázněné řidiče. Teprve nyní úředníci dokončují novelu takzvaného silničního zákona.

Ten má zabránit stále hrozivějším statistikám dopravních nehod. Novelu má vláda dostat do konce října. "Ledacos se ještě může změnit," říká náměstek ministra dopravy Jiří Kubínek.

"Domnívám se, že i schvalování v parlamentu bude trnitá cesta. Všichni poslanci jsou řidiči a každý rozumí řízení víc než ten druhý." V posledních třech letech nesměli policisté dát vyšší pokutu než dvoutisícovou a nemohli zabavit řidičský průkaz.

A to ani tehdy, když zastavili řidiče opilého namol nebo kvůli jinému závažnému přestupku. Jako například v úterý v Dětřichově nad Bystřicí, kde řidič doslova smetl z krajnice starší paní a dva malé chlapce. Sedmasedmdesátiletá žena na místě zemřela. Muž má u sebe i nadále řidičský průkaz, který mu po zdlouhavých procedurách může odebrat jen soud nebo okresní úřad.

Bodové ohodnocení jednotlivých přestupků vzbuzuje pochyby. Za smrtelné dopravní nehody může rychlá jízda, riskantní předjíždění a vůbec nerespektování základních pravidel - takové přestupky jsou však v návrhu hodnoceny mírně. Naopak méně závažné prohřešky jsou velmi "drahé"

Nejpřísnější tresty budou za alkohol
Od poloviny příštího roku má začít platit nový bodový systém, podle nějž policie vyměří závažnost přestupků. Za dvanáct bodů přijde provinilec o řidičský průkaz.

Co je horší: riskantní předjíždění, nebo zneužití výstražného oranžového majáčku? Ministerstvo dopravy dává v chystaném "bodování" řidičů jednoznačně přednost zneužívání oranžového světla. Zřejmě z tohoto důvodu ohodnotilo tento přestupek ve spolupráci s policií pěti trestnými body, zatímco "myškování" mezi auty má cenu jen dvou bodů.

Takto podivná hodnocení lze objevit v chystané novele tzv. silničního zákona. "Řekl bych, že jednotlivé přestupky jsou dost blahovolně posuzovány," míní soudní znalec Zdeněk Svátek, který se specializuje na dopravní problematiku.

V navrhovaném "žebříčku přestupků" je nejtěžším proviněním například odmítnutí dechové zkoušky nebo jízda bez technického osvědčení. Za to může provinilec dostat až sedm bodů. Když jich nasbírá dvanáct, přijde o řidičský průkaz. Jestliže například soud nerozhodne jinak, nedostane ho zpátky dřív než za rok.

O řidičský průkaz však podle nového zákona může přijít řidič i okamžitě, přímo na místě, kde ho policisté zastaví. To dnes policisté nemohou a často si stěžují, že jsou například proti řidičům, kteří sedají za volant pod vlivem alkoholu, bezmocní.

Nově by bez průkazu měla na místě skončit právě jízda v opilosti. Policisté si budou moci nechat i technický průkaz, pokud bude auto ve špatném stavu. Ani to v uplynulých letech nesměli. Také pokuty se zvýší. Zatímco nyní policie mohla vybírat maximálně dva tisíce korun, má mít možnost požadovat až pět tisíc.

Jenže úředníci na ministerstvu se zatím nedokázali vypořádat s velkým problémem, který policii trápí: když policejní kamera zaregistruje rychle jedoucí auto, nikdo nemá šanci dokázat jeho majiteli, že byl v tu dobu za volantem.

Po zásahu úředníků na tom bude policie zřejmě dost podobně. Nyní sice majitel povinnost ohlásit, kdo seděl za volantem jeho vozu, má, ale netýká se to případů, kdy by musel udat člena rodiny. "Je to výsměch, protože tam v podstatě někdo napsal, že to nemusí říct, když nechce. To je vyložená schválnost," zlobí se na ministerstvo dopravy ředitel dopravní policie Zdeněk Bambas.

"Na tuhle fintu lidé okamžitě přijdou a zase se nic nestane," míní pražský soudce Luboš Vlasák. "Jestliže někdo řekne, že v autě seděl člen rodiny, policie z něj podrobnosti páčit nebude smět."

Zákon pamatuje i na cizince, kteří se na českých silnicích chovají tak, jak by si doma nikdy nedovolili. Když nebudou ochotni zaplatit pokutu, policista může požadovat kauci až do výše 50 tisíc korun. To má být pojistka, že se cizinec dostaví kvůli projednání přestupku na úřad.

Z chystané novely však na poslední chvíli část zamýšlených bodů vypadla, např. povinné celoroční svícení aut nebo zákaz předjíždění pro kamiony při sněhových kalamitách.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video