Žáci si dají pár panáků a jdou do lavic

  • 56
Opilé žáky vídají učitelé čas od času při vyučování v každé čtvrté škole. Že by se alkohol prodával přímo ve škole jako v Pardubicích, to tu ještě nebylo. Ředitele pardubického Sportovního gymnázia Martina Kubrychta čekají potíže.

Pronajal totiž místnost v suterénu školy bufetu, ve kterém se prodává pivo i tvrdý alkohol. Zákazníci "školního baru" přitom sestávají téměř výhradně ze studentů sportovní školy a sousedního klasického gymnázia.

Ministryně školství Petra Buzková, kterou na případ upozornila MFDNES, slibuje, že do školy pošle inspekci. "Ředitel si měl v nájemní smlouvě vymínit, aby se tam alkohol neprodával, jde zjevně o ohrožování výchovy studentů," řekla Buzková.

Pardubický případ je ojedinělý tím, že se alkohol studentům prodává přímo v budově školy. Na tom, že se žáci opíjejí, však není v českých poměrech nic divného.

Pravidelné pití piva a vína přiznala v rozsáhlé studii Psychiatrického centra Praha polovina šestnáctiletých studentů. A přes 17 procent mladistvých uvedlo, že se opíjejí více než třikrát měsíčně.

"Požívání alkoholu dětmi bylo vyšetřováno ve čtvrtině základních a středních škol, které jsme navštívili. Přestože nejde oproti loňsku o výrazný nárůst, je nutné tuto záležitost sledovat," varují ve své výroční zprávě školní inspektoři.

Téměř všichni ředitelé základních a středních škol, které MF DNES oslovila, přiznali, že už problém s opilostí svých žáků řešili. "Vybavuji si případ z předloňska. Tehdy se nám po exkurzi opila skupina dětí. Řešili jsme to tehdy pohovorem s rodiči, víc dělat nešlo, protože se to stalo mimo vyučování," řekl ředitel Základní školy v Klatovech Vlasta Skřivan.

Zákaz prodeje alkoholu dětem a mladistvým do osmnácti let se v Česku porušuje běžně. Nepomáhají ani pravidelné kontroly policistů a městských strážníků. Podle náměstka pražského policejního ředitele Zdeňka Bezouška není chyba v zákoně, ale v tom, že se nedodržuje.

"Kontrolují to hlavně městští strážníci. Ale i policisté to při běžných hlídkách kontrolují," uvedl Bezouška. Prodávání alkoholu dětem se při jejich vysoké spotřebě zjevně vyplácí. Hříšníkovi totiž hrozí jeden rok vězení, až když jde o opakovaný případ.

Napoprvé ho smějí policisté či obec jen pokutovat. "Sazby" činí od pěti do padesáti tisíc korun.

Během polední přestávky je ve školním bufetu plno
Po prošlapaných schodech dolů, doprava a na konci tmavé chodby do dveří nalevo. Cestu do restauračního zařízení s názvem Studentský klub Piha mají pardubičtí studenti, kteří během vyučování zatouží po skleničce alkoholu, "prochozenou".

Sídlí totiž přímo v suterénu pardubického Sportovního gymnázia a obsluha tu studentům, jak sami tvrdí, nalévá, aniž chce vidět jejich občanský průkaz. "Je mi sedmnáct let a pivo mi tam dají kdykoli a bez problémů," popsal zážitky ze školního bufetu jeden ze studentů Sportovního gymnázia, který si nepřál být jmenován.

"Nejčastěji se sem ale chodí 'občerstvovat' studenti z vedlejšího klasického gymnázia. Nikdo je tu nezná, ani kantoři," vysvětlil student. Ve čtvrtek během přestávky na oběd bylo v bufetu plno.

U baru si právě plnými půllitry piva přiťukávali dva mladíci. Ani další návštěvníci bufetu nevypadali na osmnáct let, všem navíc ležely u nohou batůžky s učením. Během následující hodiny, po kterou redaktoři MF DNES situaci pozorovali, se v bufetu vystřídaly dvě desítky studentů.

Obsluha o občanský průkaz nepožádala za celou dobu ani jednoho ze studentů, přestože jim prodávala pivo i tvrdý alkohol. "Pivo si tady dává každý. Když sem jde učitel nebo někdo jiný, kdo by to vidět neměl, tak se sklenice schovají za bar," popsal místní "ochranný systém" jeden ze studentů, který v baru právě popíjel.

Vedle piva je velký zájem i o "panáky" peprmintového likéru. MF DNES pořídila z bufetu sérii fotografií. Jeho provozovatel Ladislav Hák přesto popírá, že by nezletilým studentům naléval alkohol.

"Naléváme jen těm, o kterých víme, že jim je víc než osmnáct. Mladistvým už bych alkohol nikdy neprodal, před dvěma lety jsem s tím měl problémy," tvrdí. Ředitel gymnázia Martin Kubrycht říká, že o ničem neví.

"S panem Hákem máme sepsanou smlouvu, která mu jasně zakazuje podávat alkohol mladistvým. Několikrát jsem to tam byl osobně zkontrolovat, ale asi jsem neměl štěstí a nic takového jsem neodhalil. Jinak bych to samozřejmě netrpěl," uvedl Kubrycht.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video