Situaci dvou kladenských škol řeší strážníci i hejtman Rath. Ilustrační foto.

Situaci dvou kladenských škol řeší strážníci i hejtman Rath. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Žáci dvou kladenských škol si nadávají do „sviní“, musí je hlídat strážníci

  • 225
Napětí mezi školáky dvou kladenských škol narostlo do takové míry, že situaci musí řešit i strážníci. Hlídají společný vchod do budovy, který žáci speciální školy a studenti sousedícího gymnázia používají od února. Děti si totiž začaly sprostě nadávat, padla i oslovení "bílá" nebo "černá svině".

Zátarasy nebo pásky vymezeným koridorem budou vstupovat od příštího týdne žáci do budovy speciální školy v kladenské Pařížské ulici. Vyhnou se tak studentům soukromého gymnázia Educa.net, které sídlí v druhé polovině budovy.

Vedení kraje a škol se tímto způsobem snaží zabránit nevraživosti, která mezi školáky a studenty letos v únoru vyústila v rasistické a vulgární nadávky.

"Většina našich dětí je zdravotně a mentálně postižená a jsou velmi háklivé na jakékoliv vysmívání."

ředitelka speciální školy Hana Tomanová

Studentce prvního ročníku gymnázia následně jeden z žáků speciální školy poplival batoh. U jiného školáka pak kladenští strážníci našli nůž s třiceticentimetrovou čepelí. Nepotvrdilo se však, že by jej žák nesl do školy s úmyslem někomu ublížit.

Městská policie přesto na žádost ředitelky gymnázia každý den ráno a odpoledne u školy hlídkuje, aby neshody nepřerostly v násilí.

"Letos v únoru jsme se s vedením gymnázia dohodli, že naši žáci budou využívat vchod do budovy z jejich strany, protože prostranství před naší školou je v havarijním stavu a děti se tu mohly zranit," popisuje začátky konfliktních vztahů mezi dětmi ředitelka speciální školy Hana Tomanová.

Do té doby sice krajská i soukromá škola sdílely společnou budovu, vchod však měla každá v jiné části ulice.

"Většina našich dětí je zdravotně a mentálně postižená a jsou velmi háklivé na jakékoliv vysmívání. Brání se tím, že samy nadávají, nikomu ale neublížily," hájí své svěřence Tomanová a připouští, že dva středně těžce mentálně postižení žáci školy skutečně nadávali studentům pod okny gymnázia a další z dětí později gymnazistce plivlo na batoh.

"Měla z toho šok, bála se, co mohou udělat příště," říká ředitelka soukromého gymnázia Renata Matoušková.

Gymnazisté, kteří se včera sešli před školou, tvrdí, že jim školáci nadávají a také u nich často žebrají cigarety. "Já se jich teda hrozně bojím. Když jde jeden, tak je to v pohodě, ale jakmile se objeví v partě, dovolují si. Hlavně nám sprostě nadávají," shodují se Adéla se Sabinou z gymnázia.

Strach přiznává i Zdeněk. "My jsme si jich nevšímali, ale když měli řeči a nadávali nám do bílých sviní, odpověděli jsme jim třeba, ať jdou někam," dodává další ze studentů.

Kladenský konflikt přijel řešit i hejtman Rath

Ilona Tancošová naproti tomu tvrdí, že k žádným konfliktům mezi dětmi ze škol nedochází. "Jsem tady každý den a ničeho jsem si nevšimla," říká matka dcery Marie, která do speciální školy kvůli nemoci jezdí jen na tři hodiny denně.

Vedení kraje, který je zřizovatelem speciální školy, se přesto do problému vložilo. V pondělí do Kladna vyrazil hejtman David Rath, včera přijel situaci řešit radní pro školství Milan Němec.

"Během několika dní by měla ředitelka školy provizorně opravit dlažbu ke vchodu tak, aby žáci nemuseli využívat vchod gymnázia. Do nového školního roku už bude prostranství hotovo," říká radní Němec.

Ředitelka speciální školy má podle něj na opravu devět set tisíc korun a kraj je ochoten jí peníze i přidat. "Zároveň jsme dohodli, že obě školy posílí dozor při vstupu žáků a zlepší se kontakt učitelů obou škol," vysvětluje krajský radní.

Sbližování škol by mělo pokračovat ještě víc. "Studenti z gymnázia by se mohli podílet na doučování školáků, mohli by fungovat jakési open hodiny, kdy by žáci speciální školy viděli, jak se učí gymnazisté, a naopak, jak pracují ve speciální škole," plánuje Milan Němec.

"Gymnazisté by měli mít víc rozumu a nevšímat si nadávek. Podle mě to je takové pošťuchování," myslí krajský koordinátor pro etnické menšiny Cyril Koky, který pojede situaci obhlédnout příští týden.

Ředitelka základní školy Tomanová si dokáže představit, jak gymnazisté pomáhají při sportovních hrách třeba v roli rozhodčích. "I já věřím, že teď už bude vše skvělé. Myslím si však, že problém není v dětech, ale personálu, tam se musí začít," doplňuje ředitelka gymnázia.

Společné aktivity se školáky ovšem gymnazisty příliš nelákají. "Myslím, že by se tím nic nevyřešilo," říká gymnazista Honza.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video