Komise hází vinu na mylnou prezentaci případů pražskou záchrankou. Ilustrační foto

Komise hází vinu na mylnou prezentaci případů pražskou záchrankou. Ilustrační foto | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Nemocnice a záchranka nechybovaly, tvrdí Němečkova komise k prodlevám

  • 79
Za prodlevy mezi předáním pacienta od pražské záchranky do některé z nemocnic v metropoli nebude nikdo potrestán. Podle Ministerstva zdravotnictví byly červnové události záchrankou mylně prezentovány. Ministerstvo to řeklo po jednání komise, do které si Svatopluk Němeček pozval zástupce magistrátu či záchranářů.

„Chyby ani na jedné straně nenastaly. Komise naopak vyjádřila respekt ke spolupráci obou složek v náročných a nepředvídatelných situacích akutní medicíny,“ uvedl Aleksi Šedo, děkan 1. Lékařské fakulty Univerzity Karlovy, jenž byl jedním ze členů komise.

Šedo zároveň nevyloučil, že předávání pacienta od záchranářů do nemocnice trvalo i dvě hodiny. Jen řekl, že k pochybením v posuzovaných případech nedošlo a pacienti nebyli ohroženi na životě. „Nemůžeme ale samozřejmě hovořit za všechny případy,“ podotkl děkan.

Ministerstvo zdravotnictví také informovalo, že bude řešit možné navýšení kapacity pražských lůžek pro pacienty s mozkovými příhodami. Právě s nimi záchranka mívá časté problémy.

„Jestli je pacient v ohrožení života, či nikoliv, na to existují standardizované postupy. Pokud zdravotnický personál záchranné služby stanoví, že jde o život, tak se dispečink vůbec s nemocnicí nebaví, ale rovnou jí oznámí, že pacienta veze a nemonice je povinna se o něj postarat, byť by měla stávající pacienty z jednotek intenzivní péče přeložit na standardní lůžka,“ uvedl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček.

Schwarz: Komise nepracovala se všemi našimi materiály

Podle komise záchranka k případům neuvedla správné informace. „Mediální prezentace daných případů neodpovídá skutečnému poskytování zdravotní péče,“ uvedl Šedo.

Například u pondělního případu intoxikovaného muže, který se do Nemocnice Na Bulovce dostal až po dvou hodinách na záchytce, záchranka na začátku neuvedla, že šlo o psychiatrického pacienta. iDNES.cz se toto dodatečně dozvěděl až od pražské policie (více o události čtěte zde). „Šlo o člověka s psychózou, který čtyři roky neužíval léky,“ doplnil ve středu náměstek ministra zdravotnictví Josef Vymazal. Pacient byl v době předávání agresivní a odmítal ošetření, což tvrdila od počátku i pražská záchranka. Právě nemoc a agresivita ovlivnily jeho předávání do nemocnice.

Ředitel pražské záchranné služby Zdeněk Schwarz, jenž nyní kandiduje do senátu, iDNES.cz řekl, že informace o tom, že jde o psychiatrického pacienta, záchranka neměla. Nic by to ale podle něj nezměnilo na faktu, že nemocnice jej měla přijmout.

„Jsem velmi překvapen, že komise situaci vyhodnotila takto, protože podle našich zaměstnanců neslyšela záznamy, které jsme jim dali, protože technici je nebyli schopni pustit. Pokud je neslyšeli, nemohli objektivně posoudit situaci,“ domnívá se Schwarz. „Dodnes navíc nikdo neodpověděl na to, proč nemocnice porušila zákon i nařízení ministerstva zdravotnictví,“ podotkl na adresu Nemonice Na Bulovce, která podle záchranky nedávno nepřijala ani pacienta se zrychleným tepem. Záchranáři jej proto nakonec vezli do vinohradské nemocnice (více o tomto případu čtěte zde).

Záchranka z informování médií neustoupí

Podle ředitele záchranky komise řešila jen dva případy z pěti, které jsou výše uvedené.

„Na tiskové konferenci padly zásadní věc, ale nijak je její účastníci nedoložili. Oni tvrdí, že lžeme, ale já nevím, v čem. Tvrdí, že pacienti nebyli ohroženi na životě, přitom skončil na koronární jednotce, tak proč ho tam dali?“ ptá se ředitel záchranky.

Schwarze také rozezlila slova sekretáře vědecké rady České lékařské komory Pavla Kubíčka. „Magistrát, tedy zřizovatel zdravotnické záchranné služby, by měl kontrolovat její výstupy směrem k médiím,“ uvedl na tiskové konferenci Kubíček.

„Oni to zametají pod koberec a ještě mi vyhrožují. Já to vnímám jako nátlak, kterému neustoupím a považuji to za alarmující,“ reagoval Schwarz s tím, že to vnímá jako útok na demokratické principy společnosti.

Komisi svolal ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Měla deset členů. Kromě ministerstva a lékařské komory v ní byli také zástupci Univerzity Karlovy a IKEM. Ministerstvo k jednání přizvalo také pracovníky z Bulovky a záchranky. Na jednání byli také zástupci pražských fakultních nemocnic (přehled účastníků najdete zde).

Ke kroku Němeček přistoupil poté, kdy záchranka vydala další tiskovou zprávu o tom, že některé nemocnice nepřebírají pacienty.

Pokud se podle Schwarze budou případy opakovat, záchranka vyrozumí dotčené nemocnice, ministerstvo i magistrát či bezpečnostní výbor hlavního města. Její ředitel je pak odhodlaný i nadále o takových případech vydávat tiskové zprávy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Nejlepší videa na Revue