Záchranky jezdí na dluh

  • 14
Záchranné služby mají problém. Nedostávají včas zaplaceno za svou práci. Všeobecná zdravotní pojišťovna posílá peníze s několikatýdenním zpožděním. Nemají tak z čeho hradit běžný provoz. Záchranáři proto musí k pacientům jezdit na dluh.

"Jsme tady od toho, abychom zachraňovali lidi, a ne, abychom dělali administrativu a dohadovali se o úhradě, jak na místě zásahu, tak potom - obojí to je neetické a složité," tvrdí například ředitel pražské záchranné služby a územního střediska Zdeněk Schwarz.

Nejvíc na zpožděné platby doplácejí záchranné služby v menších okresech. "Nemůžeme přestat jezdit. Proto bereme peníze na výjezdy z jiných našich fondů, například z mezd. Pro malé záchranky jsou peníze od pojišťovny existenční částkou," tvrdí Schwarz.

Záchranky mají milionové dluhy
Pražské záchrance, která má z českých záchranných služeb nejvíce výjezdů, chodí platby se zpožděním nad 50 dní. Pojišťovna má přitom ve smlouvě splatnost 20 dní.

"Měsíčně to dělá přibližně 4,3 milionu. Nyní nám pojišťovna dluží něco přes pět milionů. To nám způsobuje ekonomické problémy v hospodaření, a vzniká nám tak velký deficit na účtech," podotkl Schwarz.

Záchranáři: Je to hanebnost
Liberecký kraj se se zpožděnými platbami potýká také. "Dostáváme platby se zhruba patnáctidenním zpožděním. Máme s tím problémy, protože musíme kvůli tomu upravovat platby a přesouvat peníze," upřesnil provozní náměstek územního střediska liberecké záchranky Zdeněk Žďárský.

"Je to hanebnost, ale na to my jsme malí páni a to musí projít ministerstvem a vládou. Tyto platby se zkrátka musí řešit centrálně, protože my na ně nemáme žádné páky," říká šéf územního střediska hradecké záchranné služby Ladislav Žabka.

VZP: Vybíráme méně, než musíme platit
Vedení Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) ale jakoukoli vinu na zpožděných platbách popírá. Podle něj je na vině celkový systém plateb, a tedy ministerstvo zdravotnictví.

"Ovlivnit výdajovou stránku není v rukou pojišťovny. VZP vybírá na pojistném méně, než kolik musí klientům zaplatit. A to je zcela mimo kompetenci VZP," obhajuje pojišťovnu její mluvčí Jiří Suttner.

Chyba je podle něj na straně ministerstva zdravotnictví. "Dějou se už opravdu strašné věci a za vším stojí ministerstvo zdravotnictví. Když dovolí, že zdravotní výdaje jsou větší než příjmy, pak hospodaření samozřejmě nemůže být vyrovnané. My platíme ihned, jakmile máme peníze k dispozici," uvedl Suttner.

Řešením podle VZP je přebudování celého systému zdravotnictví a zdravotního pojišťovnictví.

Ministerstvo chybu přiznává
Ministerstvo zdravotnictví svůj podíl viny na špatném systému plateb přiznává. Zároveň jedním dechem ale dodává, že se chyby snaží urychleně vyřešit.

"To, že VZP překračuje termíny, které má pro splatnost v dohodě stanoveny, je pochopitelně věc systému. Ministerstvo proto připravilo a připravuje další novely zákonů, které se týkají zdravotních pojišťoven," tvrdí mluvčí resortu Mário Böhme.

"Snažíme se hlavně systém stabilizovat, aby peníze neprotékaly černými děrami. Ty teď ze všech sil ucpáváme," dodal.

Chceme být jako policie či hasiči, tvrdí záchranáři
Záchranné služby se shodují v tom, že by jim vyhovoal například způsob, který využívají hasiči či policisté.

"Vyhovoval by nám způsob úhrady, kdy by se ze státního rozpočtu dávala přesná částka na celý provoz za rok, jako to mají hasiči nebo policie. Vůbec záchranné služby nezatěžovat úhradou ze zdravotního pojištění," tvrdí šéf pražského územního střediska Zdeněk Schwarz.

Záchranky by aspoň od začátku věděly, na čem jsou a jak můžou hospodařit.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video