Hejtman David Rath ve Sněmovně prohlásil, že kvůli změně zákona o zdravotnické záchranné službě zemře více lidí. Záchranka totiž bude muset dojet do 20 minut, doba se tak o 5 minut prodlouží.

Hejtman David Rath ve Sněmovně prohlásil, že kvůli změně zákona o zdravotnické záchranné službě zemře více lidí. Záchranka totiž bude muset dojet do 20 minut, doba se tak o 5 minut prodlouží. | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Záchranka bude muset přijet do 20 minut. Zemře víc lidí, tvrdí Rath

  • 639
Balík zákonů zdravotní reformy, proti níž protestovaly v ulicích odbory, protlačila vláda prvním čtením ve Sněmovně. Zatímco ministr zdravotnictví Leoš Heger říká, že se významně zlepší postavení pacientů, stínový ministr zdravotnictví z opoziční ČSSD David Rath prohlásil, že kvůli reformě zemře více lidí.

Rath to dokumentoval na zákonu o zdravotnické záchranné službě, který stanoví, že záchranka bude muset přijet za pacientem do dvaceti minut. Zatím je doba dojezdu sanitky stanovena na patnáct minut.

"Za těch pět minut zemře více pacientů," řekl Rath s tím, že z toho může mít radost jen ministr financí Miroslav Kalousek, protože to bude příspěvek k úsporným plánům vlády.

Ministerstvo zdravotnictví ale předpokládá, že by v budoucnu mělo vzniknout až čtyřicet nových míst, odkud bude záchranka k lidem vyjíždět. "Dojezdová doba je technicky složitá. Zajistit, aby záchranná služba ve všech případech dojela do patnácti minut, je prakticky nemožné," řekl poslancům ministr zdravotnictví Leoš Heger z TOP 09. Těžko je to možné v horských oblastech, zatímco v jiných částech republiky záchranka podle něj v klidu dojede i do deseti minut.

Vládní balíček navazuje na schválené připlácení za nadstandard

Leoš Heger

V balíčku, který Heger do parlamentu předložil, je několik zákonů - základní zákon o zdravotních službách, který stanoví práva a povinnosti pacientů i poskytovatelů péče, o specifických záchranných službách, který se týká takových věcí, jako je asistovaná reprodukce či kastrace, a zákon o zdravotnické záchranné službě.

O umělé oplodnění budou moci požádat ženy do 55 let. Podle navržené novely zákona o veřejném zdravotním pojištění budou moci pacienti měnit pojišťovnu jen jednou za rok, a to k 1. lednu.

Pacienti si budou moci vybírat poskytovatele zdravotní péče a praktický lékař ho bude moci odmítnout, když bude mít naplněnou kapacitu nebo když dojezdová vzdálenost k pacientovi pro něj bude nereálná.

Opozice nedokázala vládní návrhy shodit ze stolu a zabývat se jimi budou parlamentní výbory. Zákon o zdravotnické záchranné službě přitom označili za důležitý i opoziční komunisté.

Série zákonů zdravotní reformy navazuje na to, co už vláda ve Sněmovně protlačila dříve - to, že se zákroky u lékaře rozdělí na standard, který budou mít pacienti hrazený ze všeobecného pojištění, a na nadstandard, za který si budou připlácet. Přímé platby pacientů za úkony ve zdravotnictví se mají podle dohody vládní koalice do roku 2014 zvýšit o pět procent. ČSSD už kvůli chystanému placení za nadstandard připravuje ústavní stížnost.

Poslední část reformy, zákon o zdravotních pojišťovnách, dostanou poslanci do konce roku. Zákon by měl stanovit stejné podmínky pro všechny pojišťovny.

Musí zůstat zachovány soukromé záchranky, shodují se ODS a ČSSD

Přes kritiku, kterou opoziční ČSSD vládní zdravotní balíček zahrnula, se v něčem Rath shodl dokonce i s vládní ODS.

Šéf správní rady VZP Marek Šnajdr.

Poslanec Marek Šnajdr z ODS řekl, že jeho strana bude chtít v zákonu o zdravotnické záchranné službě najít kompromis, aby tuto službu mohli i nadále poskytovat také soukromníci, nejen krajské příspěvkové organizace. Soukromé záchranné služby fungují dobře i podle středočeského hejtmana a stínového ministra zdravotnictví Davida Ratha.

To, že všechny vládní návrhy zdravotní reformy projdou ve Sněmovně prvním čtením, bylo jasné už na začátku mimořádné schůze, když je podpořili zdravotní experti vládních stran, které disponují většinou 115 hlasů.

"Zákony byly koaličně dohodnuty," řekl poslanec Jiří Štětina z Věcí veřejných. Než poslanci zákony definitivně schválí, lze v nich ještě čekat změny. Ale jen takové, které bude podporovat vládní koalice.

Nad jasnou převahou vládní koalice si posteskl poslanec ČSSD Jiří Koskuba. "Ať vám řekneme cokoli, vážení, je to jedno," řekl u řečnického pultíku.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video