Zachrání Motol poslanci? Ne!

  • 4
Motol - Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer si ještě v prosinci myslel, že oprava Motola je nezbytně nutná. Nyní však tvrdí: S opravou lze počkat dokonce několik let! "Rekonstrukce je naprosto nezbytná," říkal ministr ve sněmovně, když poslanci začali jednat o tom, zda stát bude ručit za půjčku 4,5 miliardy korun na opravy. Poté, co v úterý poslanci nezařadili na program své schůze pokračování debaty o garanci, ministr mluvil jinak.

"To je problém, který není nutno řešit v několika měsících," míní Fišer.

Dětská část motolské nemocnice však potřebuje urychleně opravu, jinak se unikátní pracoviště bude muset zavřít. Špatný stav nemocnice přitom uznávají všichni poslanci.

Proč tedy garanci v současnosti nepodporují? Žádný silný argument proti se ve sněmovně neobjevil. Někteří považují nemocnici za jednu z mnoha, která potřebuje peníze, jiným se nelíbí obcházení rozpočtu formou záruky.

"Sněmovna smetla zákon ze stolu, protože jej navrhovala skupina poslanců. Všichni tak už vzhledem k předvolebnímu období propadli panice, že se bude jednat o předvolební plakát, a proto to zařízli," konstatoval Pavel Pešek (US).

Dohady kolem podpory Motola navíc zamotává fakt, že na opravy je vyčleněno šedesát milionů ve státním rozpočtu, a dlouhodobý program Isprofin, spravovaný ministerstvem financí, navíc počítá se dvěma miliardami pro Motol v letech 2003 a 2004. Ani ministerstvo zdravotnictví však netuší, kde se tato částka vzala. Kolik peněz tedy vlastně Motol bezpodmínečně potřebuje?

Vedení nemocnice obhajuje čtyři a půl miliardy s tím, že se tak nebude muset opravovat po částech a dlouhou dobu. "Jinak by se nám špičkové lékařské týmy rozpadly," tvrdil ředitel Motola Miloslav Ludvík.

Například poslankyni Evě Fischerové (ČSSD) se nelíbí, že vedení Motola nepožaduje jen rekonstrukci dětské části, ale i další rozsáhlou modernizaci nemocnice. "V této zemi je podstatně víc nemocnic, které mají problémy. Já shodou okolností také jednu znám. Nemůžeme selektivně vyjmout jednu z nich a postavit ji na piedestal. Zabývat se tím budeme jen v kontextu celého zdravotnictví," připojila se ke kritice Kateřina Dostálová (ODS).

Proti schválení státní garance na opravu Motola mluvilo i to, že stát má již dnes státní záruky za 165 miliard korun.

Proč tedy nebyly investice na opravu Motola zařazeny přímo do státního rozpočtu, jak by si to představoval nejen ministr financí Jiří Rusnok? Protože ministerstvo zdravotnictví se ani nepokusilo do rozpočtu takovou investiční dotaci prosadit. Nemělo se o co opřít, nemocnice totiž ministerstvu včas nepředložila příslušný návrh a projekt.

Poslanec Jan Kasal si přesto myslí, že vláda i ministr zdravotnictví by mohli na opravu Motola čerpat z vládní rozpočtové rezervy.

Nemocnici Motol padá dětská část
Unikátní dětské části motolské nemocnice hrozí krach. Podle posledního vývoje jí nepomůže ani stát. Sněmovna totiž nezařadila do projednávání návrh státní záruky na půjčku 4,5 miliardy, kterou nemocnice na rekonstrukci potřebuje. S největší pravděpodobností tak zákon nestačí projednat. Již letos v zimě byl personál i pacienti zoufalí. Zkolabovalo energocentrum, které zásobuje celou budovu elektřinou a teplem. Děti spaly v čepicích a bundách, nakonec musely být umístěny například do bývalých operačních sálů.

V největší evropské nemocnici tak sice pracují špičkové týmy, jsou však odkázány na zastaralé přístroje. Některá vyšetření se musí opakovat a do toho praskají podlahy, nefunguje topení a na balkony je zakázán vstup, protože by se mohly zřítit. Sestřičky si musí dávat pozor, do které zásuvky strčí rychlovarnou konvici na kávu, protože by se také mohlo stát, že tím vypojí z provozu některý z životně nezbytných přístrojů.

Kdyby poslanci chtěli zákon o státní záruce pro Motol schválit, zařadili by ho podle exministra a předsedy Svazu zdravotně pojištěných Ivana Davida do úterního jednání. Zvláště nyní, kdy již vedení nemocnice předložilo dosud chybějící ekonomickou studii rekonstrukce. "Nemyslím si, že je ještě možné stihnout projednat tento návrh zákona. Důvodem je také boj proti pragocentrismu a některé politické tlaky," řekl David.

Ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík, který je v současné době mimo republiku, se přesto nevzdává. "Budeme se bít do posledního dechu. Jinak nám to tu spadne na hlavu," prohlásil.

Tiskový mluvčí Motola Jaromír Morávek, který už také státní záruce příliš nevěří, nepřiblížil žádné konkrétní řešení krizové situace. "Některá oddělení bychom mohli provizorně přesunout například do pavilonu tuberkulózy, kde je část kapacit volná. Konkrétní postupy ale musíme teprve určit," dodal.

I když sněmovna zákon o garanci neschválí, nebude nemocnice úplně bez peněz. Ještě dříve totiž bylo vyčleněno 60 milionů ze státního rozpočtu, které mají jít právě na  nejnutnější opravy.

 Za současný stav nemocnice může podle všech minulé vedení. Již před dvěma lety byl totiž stav dětské nemocnice prohlášen za nevyhovující. Investice nutné na její rekonstrukci byly přitom tehdy odhadovány na "pouhých" 2,7 miliardy. Ještě nyní nemocnice nesplatila 412 milionů za dřívější úvěr.

Pokus o řešení současné situace pomocí státní záruky, s nímž přišla skupina poslanců, však nebyl nejšťastnější. Schválením tohoto zákona by totiž poslanci vlastně obešli  státní rozpočet, protože podle Buzkové i Davida by si peníze sice půjčila nemocnice, ale splácel by je stát.

Problematická by byla také kontrola toku financí. "Hospodářem by byla nemocnice, která by sama sobě uvolňovala prostředky. Připisovat někomu špatné úmysly je nepopulární, ale naše zkušenost je taková, že lidé, kteří hospodaří s miliardami, pak zpravidla nezapomínají na sebe," konstatoval David.

Za havárie, kvůli kterým dnes trpí personál i nemocní, mohou také  projektanti a stavitelé. Obrovská budova, nevhodně zasazená do svažitého terénu, prosedla základovou desku.

Dětská část se snaží fungovat ještě dnes jedině díky řediteli Ludvíkovi. Rozhodl totiž na vlastní odpovědnost o pokračování provozu. 


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video