Sídlo KDU-ČSL Charitas v centru Prahy na Karlově náměstí.

Sídlo KDU-ČSL Charitas v centru Prahy na Karlově náměstí. | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

Zachrání lidovci sídlo strany? Svoboda navrhl, ať dluh zaplatí členové

  • 173
Zadlužení lidovci, kteří vypadli ze Sněmovny, řeší vážný problém. Mají splatit téměř 60 milionů, za více než polovinu ručí stranickým sídlem Charitas v centru Prahy. "Máme asi 36 tisíc členů, když každý zaplatí určitou částku nad členské příspěvky, můžeme to splatit naráz," řekl iDNES.cz končící předseda Cyril Svoboda, co navrhne své straně.

Do velkých finančních těžkostí se strana dostala poté, co ve volbách získala jen 4,39 procenta hlasů a poprvé ve své historii nebude mít ani jednoho poslance. Strana už začala propouštět zaměstnance, ale řešení největšího problému ji teprve čeká. (čtěte Lidovci poprvé po 91 letech propadli)

Svým sídlem na Karlově náměstí v Praze, jehož odhadovaná tržní hodnota je přes 100 milionů korun, KDU-ČSL ručí za hypoteční úvěr u České spořitelny. Z původního úvěru 66 milionů korun má strana podle výroční zprávy o hospodaření za loňský rok splatit ještě 33,5 milionu korun. Kromě toho musí vrátit úvěr na volby - kampaň na podzim a na jaře lidovce stála okolo čtyřiceti milionů.

Loučení se zaměstnanci v pražské pivnici

"I proto navrhuji, aby byl sjezd ještě teď v červnu, aby nový předseda mohl řešit i tento problém," řekl Cyril Svoboda. Zajímavé je, že i když strana radikálně šetří a propouští, na dnešní večer si naplánovala ústřední kancelář strany povolební večírek do jedné z pražských pivnic a Svoboda si kvůli tomu ve straně vysloužil kritiku.

"Je to nevkusné, aby se konal mejdan ve chvíli, kdy stranu musejí opustit zaměstnanci, protože pro ně nejsou peníze," řekl iDNES.cz jeden ze členů pražské KDU-ČSL, kterého to znechutilo.

Svoboda akci večer hájil. "Rozhodně to není mejdan, ale večeře, na které se chceme důstojně rozloučit se zaměstnanci, kteří u nás končí," prohlásil. Předseda lidovců, který po zveřejnění výsledků voleb mluvil o okamžité rezignaci, zatím ve své funkci je. Na jak dlouho, to ukáže nedělní celostátní konference KDU-ČSL.

Díky volebnímu výsledku neskončila strana úplně "na nule", ale 58 milionů korun, které za čtyři roky dostane za získané hlasy ve volbách plus jako pravidelný státní příspěvek, je pro stranu spíše almužna. I proto se musí pokusit o nějaký manévr, aby alespoň trochu zabodovala v podzimních senátních a obecních volbách.

"Nemůžeme být jen strana katolíků"

Lidovci propadli po nevýrazné kampani a poté, co je oslabil odchod křídla kolem exministra financí Miroslava Kalouska do TOP 09. Stranu čeká ostrý střet už o víkendu. Ambici vést stranu má dosavadní první místopředsedkyně Michaela Šojdrová či bývalý mluvčí strany Jaroslav Orel, který má blízko ke Svobodovi.

Ambice ve straně má i europoslanec Jan Březina. Část KDU-ČSL přišla s výzvou Olomoucké artikuly, ve které požaduje přeměnu ze strany katolíků ve stranu otevřenou všem, kteří prosazují křesťanské a demokratické hodnoty. Situaci lidovců po volebním debaklu označují za klinickou smrt. "Požadujeme obměnu vedení na všech úrovních strany jako přijetí zodpovědnosti nejen za výsledek voleb, ale za celou dosavadní politiku strany," píše se ve výzvě.

Spor u lidovců je teď o to, jestli má být sjezd hned nebo až na podzim, aby na sebe aspoň trochu upozornili před volbami. Četní kritici Svobody chtějí sjezd později, aby na sjezd poslali jiné delegáty, než ty, kteří loni po odchodu Jiřího Čunka podpořili současného předsedu.

Pro dřívější termín mluví zase to, že by strana měla víc času na to, kdyby se chtěla pokusit vyjednat s některou jinou stranou strategické spojenectví. To by si přál právě končící předseda Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video