Zachránce obětí z Titaniku se dožil 104 let

Jeden z posledních svědků tragédie Titaniku zemřel v jihoafrickém Durbanu. Podle listu Daily News skonal sto čtyři roky starý Herbert Johnson klidně poté, co upadl do komatu. Po muži, který bojoval v obou světových válkách, zůstaly tři děti, šest vnoučat, dvanáct pravnoučat a sedm prapravnoučat. Luxusní parník narazil před devadesáti lety při plavbě z Velké Británie do amerického New Yorku na ledovec.

Když bylo tomuto Britovi, který se později usadil v Jihoafrické republice, patnáct, zažil zřejmě největší zážitek svého dlouhého života. Jako člen posádky lodi Carpathia totiž pomáhal zachraňovat přeživší z Titaniku.

Carpathia tehdy do bezpečí dopravila 711 cestujících. Johnston mimo jiné zachránil i devítiměsíční dítě, jehož rodiče mu o jedenáct let později dopisem poděkovali.

Parník
Stavba Titaniku, kterou si objednala společnost White Star Line, zahájila loděnice Harland & Wolff v Belfastu v roce 1909. Titanic byl spuštěn na vodu 31. května 1911. Na svou první plavbu se z anglického Southamptonu do New Yorku vydal v pravé poledne 10. dubna 1912.

Nalodilo se přes 2200 lidí včetně posádky (počty se různí, nejčastěji se uvádí 2228 nebo 2223 osob). Záchranné čluny ale přitom stačily jen pro 1200.

Co se stalo za dubnové noci?
Ve čtvrtý den plavby bylo mrazivé jasné počasí. Posádka dostala asi šest varování před výskytem ledovců. Titanic plul velkou rychlostí 22 uzlů (přes 40 kilometrů za hodinu).

Hlídka sice půl míle před lodí zahlédla temný předmět, těžce manévrovatelný gigant o váze 60 tisíc tun se mu ale nestačil vyhnout. A do kry dvacet minut před půlnocí pravobokem narazil. Dlouhá léta se věřilo, že náraz vytvořil v pravoboku asi 90 metrů dlouhou trhlinu, což během dvou a půl hodiny způsobilo potopení Titaniku.

V září 1985 se ale americkému oceánologovi Robertu Ballardovi podařilo za vydatné pomoci francouzských kolegů vrak objevit a pomocí dvou dálkových robotů vyfotografovat. Leží v hloubce 3810 metrů asi 640 kilometrů od pobřeží Newfoundlandu na 40. stupni a 19. minnutě severní šířky a 40. stupni a 14. minutě západní délky.

Týmy vědců a techniků přišly na to, že po obrovské trhlině není ani památky a že je trup poničen jen málo. Katastrofu tedy zřejmě zavinila velká rychlost lodi, kvůli níž se i malými trhlinami dostalo do šesti vodotěsných komor množství vody.

Nález vraku, který se působením bakterií postupně rozpadá, přinesl také velký byznys v podobě tisíců vylovených artefaktů, které se zachovaly v téměř dokonalém stavu. Zároveň vyvolává vzpomínky na více než 1500 obětí a sedm set přeživších, z nichž poslední muž Michel Navratil (slovenského původu) zemřel loni a poslední žena snad ještě žije ve Spojených státech.

ČEŠI NA TITANIKU

S Titanikem spojilo osud i několik Čechů. Mezi hrdinnými námořníky parníku Carpathia, kteří trosečníky zachránili, byl i Alois Jelitík, který odešel do Ameriky v roce 1907 za prací. Možná pomohl stevardovi první třídy, dvacetiletému Rudolfu Linhartovi z Rokycan. A nebo dvěma mladým číšníkům - Josefovi Kielbasovi a jeho kamarádovi Jožkovi Koszciukovi. Či snad černému pasažérovi z kajuty 903 jménem Viktor Halva?

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video