Sir Nicholas Winton. (20. ledna 2011)

Sir Nicholas Winton. (20. ledna 2011) | foto: Dan Materna, MAFRA

Winton psal Rooseveltovi, aby přijal děti z protektorátu. Odmítli ho

  • 126
Na veřejnost se dostal dopis, jejž v květnu 1939 poslal Nicholas Winton americkému prezidentovi Franklinu Delano Rooseveltovi. Žádal ho o přijetí ohrožených židovských dětí z území bývalého Československa. O nálezu dopisu archivářem informovala stanice CBS.

Dopis, jenž Winton adresoval tehdejšímu americkému prezidentovi Rooseveltovi s žádostí o přijetí ohrožených dětí z Československa, objevil nedávno americký archivář mezi vládními dokumenty. Sir Nicholas Winton právě dnes oslavil 105. narozeniny.

Stalo se tak poté, co americká stanice odvysílala pořad o slavném záchranci dětí před nacisty. Sám Winton se v pořadu zmínil, že tehdejšímu prezidentovi USA poslal písemnou žádost o přijetí dětí nejen v Británii, ale také za oceánem.

Zachránce dětí Winton slaví 105 let, pogratulují Brodská i Janečková

Pořad o Wintonovi tehdy viděl i David Langbart, který pracuje v amerických vládních archivech. Rozhodl se tedy, že se přesvědčí v archivu ministerstva zahraničí, zda tam dopis opravdu je evidován. "A skutečně. Našel jsem originál dopisu prezidentu Rooseveltovi," pochlubil se svým nálezem Langbart stanici CBS.

V dopise z 16. května 1939 Winton psal Rooseveltovi, že "lidé v Americe si zřejmě neuvědomují, jak málo se dělá pro uprchlické děti v Československu". "Je možné, aby se v Americe s tímto problémem něco dělalo? V dopise je těžké celou věc vylíčit dostatečně přesvědčivě, ale spoléháme na vaši představivost, abyste si uvědomil, jak zoufale naléhavá celá situace je," psal Winton.

Langbart také v archívech dohledal osud Wintonovy žádosti. Bílý dům předal dopis ministerstvu zahraničí a to ho dále odeslalo prezidentovu poradnímu výboru pro politické uprchlíky.

V archívech také našel memorandum ministerstva zahraničí, které pověřilo americké velvyslanectví v Londýně, aby Wintonovi sdělilo, že "americká vláda není s to povolit imigraci nad počet stanovený existujícími přistěhovaleckými zákony". Odmítavý dopis amerického velvyslanectví má prý Winton schovaný dodnes.

Před měsícem v rozhovoru pro americkou televizi ale sám Winton řekl, že kvůli tomuto rozhodnutí tehdy necítil vůči americké vládě hněv. "Neměli jsme moc času na to, abychom se chovali negativně," prohlásil. "Byla to škoda, mohli jsme jich dostat ven mnohem víc."

Archivář Langbart k odmítavému stanovisku Washingtonu dodal, že si možná v té době nikdo pořádně neuvědomoval, co se chystá. "Spojené státy otevřely své dveře, jak to umožňoval zákon v té době. Přál bych si, aby to bývalo víc, ale nebylo," poznamenal.

Nicholas Winton zachránil těsně před druhou světovou válkou celkem 669 československých, převážně židovských dětí. O jeho zásluhách ale dlouhé roky nikdo nevěděl. Až v roce 1988 našla záznamy jeho žena a díky nim britská televize natočila setkání nic netušícího Wintona s "jeho" dětmi.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video