Záchranáři v sanitkách se vyzbrojí

  • 13
Napadený zdravotník ze sanitky, která dorazila ke zraněnému, odráží naučeným obranným chvatem útočníka. A následně mu stříká do obličeje slzný sprej. Tak by mohla už za pár týdnů vypadat situace, pokud by někoho napadlo zaútočit v Praze na posádku sanitky.

Množící se napadení záchranářů přimělo ředitele pražské záchranné služby Zdeňka Schwarze k rozhodnutí pořádat pro své podřízené povinné kurzy sebeobrany.

Nemíní totiž jen nečinně přihlížet opakovaným útokům agresivních pacientů na záchranáře a čekat, jak budou situaci řešit politici.

"Zlomená ruka, otřes mozku - to jsou jen vzorky z devatenácti nejvážnějších případů napadení záchranářů, která se ve městě odehrála loni," uvedl Schwarz. Těch, kdy zdravotníci neskončili v dlouhodobé pracovní neschopnosti, je však podle něj mnohem víc.

Kurzy sebeobrany tak bude muset absolvovat každý ze záchranářů ve výjezdových skupinách, celkem se opatření bude týkat zhruba 350 lidí.

"Naučí se, jak reagovat v situacích, kdy jsou ohroženi, a co dělat, aby konflikt nenastal. To je základ," říká ředitel. Na to bude navazovat výuka obranných mechanismů, tedy odvrácení úderů útočníka.

Případů napadení záchranáře je podle něj daleko víc, než o kolika se veřejnost dozví. "My se nechlubíme tím, jak někde někdo dostal přes hubu. To, co se objevilo v médiích, je dílem ostatních záchranných složek," uvedl Schwarz s tím, že se při výjezdech sám setkal opakovaně nejen se slovními výhrůžkami, ale jednou i s pistolí u vlastní hlavy.

Náměstek "vyzbrojené" záchranáře nechce
Podle náměstka primátora Rudolfa Blažka, který má v hlavním městě na starosti bezpečnost, jsou kurzy sebeobrany pro záchranáře dobrým nápadem. Je však proti "vyzbrojeným" posádkám sanitek v ulicích metropole.

"Není na škodu, když členové pražské záchranky absolvují kurzy sebeobrany. To je v pořádku. Ale systémově zbrojit záchranku mi bez jakéhokoliv zlehčování situace přijde nevhodné," uvedl náměstek primátora s tím, že pak by mohli automaticky chtít zbraň třeba všichni zaměstnanci pošty, kteří jsou přepadáváni zhruba jednou do měsíce.

"Jiná věc je ale to, že policie musí být daleko rychlejší než v posledním případě napadení v Kolodějích, kam dorazila po dvaceti minutách. Nemusí být stanovené dojezdové časy na patnáct nebo deset minut, stačí použít selský rozum. Záchranka volala o pomoc a nedočkala se jí. Taková situace se už nesmí opakovat," dodal.

Zásahy, při nichž útočníci napadli a zranili záchranáře

foto28. dubna 2003
Radotínská ulice - Chuchle


Opilý řidič havaroval, narazil do lampy a do stromu. Dva ze tří pasažérů auta napadli záchranáře, kteří je přijeli ošetřit. Útočníci zkopali lékaře tak, že měl rozbitou hlavu, otřes mozku a pohmožděniny. Dalším útokům zabránili až hasiči, kteří na místo přijeli. - více zde

foto10. ledna 2004
Synkovická ulice - Koloděje

Opilý útočník Zdeněk Kovařík nejprve sanitku přivolal ke svému otci. Po příjezdu poškodil sanitku a záchranáře surově napadl. Člen posádky Aleš Rubek skončil s otřesem mozku ve vinohradské nemocnici. Policie na místo přijela pozdě. - více zde


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video