Ohořelá helma

Ohořelá helma - Záchranáři na východě Texasu objevili těla astronautů z raketoplánu Columbia. Jejich ostatky ležely na poli mezi hromadou trosek blízko městečka Hemphill. (2. února 2003) | foto: Reuters

Záchranáři objevili těla astronautů

  • 414
Záchranáři na východě Texasu objevili těla astronautů z raketoplánu Columbia. Jejich ostatky ležely na poli mezi hromadou trosek blízko městečka Hemphill. NASA pozastavila další vývoj raketoplánů a lety do vesmíru, dokud nebude pád Columbie objasněn.

"Potvrzuji, že se našly ostatky těl z raketoplánu Columbia mezi troskami," upřesnila mluvčí policie Karen Steelová. Bližší podrobnosti ale zatím nesdělila.

U pole v Hemphillu se objevilo pohřební vozidlo obklopené vyšetřovateli. Město leží asi 50 kilometrů od Nacogdoches, kam dopadlo největší množství součástek rozpadlého raketoplánu.

Steelová zopakovala varování, aby lidé nesahali na spadané kusy vesmírné lodi. Trosky mohou být potřísněny vysoce toxickým palivem, jež raketoplány pohání. Řada lidí kvůli tomu už musela vyhledat lékařské ošetření.

"Nedotýkejte se a neodnášejte trosky. Mohou být jedovaté kvůli zamoření palivem, které raketoplán používá," varoval ředitel programu raketoplánových letů Ron Dittemore.

Podle mluvčí policie lokalizovala už 70 míst, kam úlomky rakety dopadly.

NASA rozkrývá tragédii raketoplánu
Americká Národní agentura pro letectví a vesmír (NASA) přiznala, že první potíže raketoplánu Columbia odhalila asi čtvrt hodiny před tragédií. Z levé strany lodi neodešla do střediska data o teplotě v hydraulickém systému.

COLUMBIA HAVAROVALA

Dobývání vesmíru stojí za život
Syn zahynul pod WTC, neteř v Columbii
Trosky raketoplánu pokryly Texas
Zvonky se snažily oživit astronautku
Columbia byla často poruchová
Američané vstali do tragického dne
Experti spekulují, co pohřbilo Columbii
Kresba českého chlapce skončila v plamenech
* fotogalerie
* profily členů posádky
* vesmírné tragédie
* přehled misí Columbia
Necelou půlhodinu před katastrofou NASA zaznamenala problémy raketoplánu s teplotou a snímači. "Došlo k nadměrnému ohřevu Columbie," řekl ředitel programu raketoplánových letů Ron Dittemore.

Nadměrnou vnější teplotu doprovodil výpadek tepelných snímačů v hydraulickém systému levého křídla a senzorů snímajících tlak v pneumatikách.

NASA přiznala, že levé křídlo mělo již před šestnácti dny problémy s těsněním, když na ně začal tlačit uvolněný kus izolace z raketového kompresoru.

"Tehdy jsme nevěděli, že problém byl v těsnění. Když jsme analyzovali, nepředpokládali jsme, že je to významný problém," uvedl Dittemore.

Někteří odborníci míní, že důvodem tragédie může být výpadek chladícího zařízení nebo selhání protižárového štítu. Další podotýkají, že Columbia mohla přistávat pod špatným úhlem.

NASA spekulace odmítá. "Je příliš brzy říci přesné příčiny havárie. Snažíme se pochopit, co se stalo," podotkl Dittemore.

K odhalení příčin povede mimo jiné analýza trosek raketoplánu, které jsou rozesety v pásu dlouhém přes 300 kilometrů a zasahujícím státy Texas, Louisiana a Arizona.

Raketoplán Columbia havaroval při návratu z šestnáctidenní mise. Rozpadl se v plamenech 63 kilometrů nad Texasem v rychlosti 20 tisíc kilometrů za hodinu krátce před přistáním.

USA truchlí, svět kondoluje
Nálada v USA po katastrofě raketoplánu Columbie se alespoň vnějškově podobá chvílím, jaké Amerika zažívala po teroristických útocích proti New Yorku a Washingtonu 11. září 2001. Vlajky jsou spuštěny napůl žerdi a lidé prožívají šok, protože si zvykli na rutinu vzletů a přistávání raketoplánů, jakoby šlo o běžný letecký provoz.

Chronologie pádu Columbia

Americká Národní agentura pro letectví a vesmír vydala chronologii událostí kolem katastrofy raketoplánu Columbia. Údaje jsou ve východoamerickém čase, pro SEČ je třeba přičíst šest hodin.

16. ledna
-10:39
: Start Columbie na oběžnou dráhu z Kennedyho vesmírného střediska na Floridě.
1. února
-8:15
: Columbia zažehla brzdné rakety a začala klesat k Zemi. 

-8:53
: NASA přestala dostávat údaje o teplotách na levém hydraulickém systému raketoplánu.
-8:58
: NASA přestala dostávat údaje ze tří teplotních senzorů na levé straně raketoplánu.
-8:59 : NASA přestala dostávat údaje o osmi dalších měřeních teploty a tlaku na vnitřních a vnějších výškových klapkách levé strany raketoplánu. Jedno z měření ale zůstalo na displejích posádky, o čemž posádka informovala.
-8:59 : Poslední rozhovor s posádkou. Řídící středisko informuje: "Columbie, tady Houston, díváme se na vaše údaje o tlaku na výškové klapky a nemáme poslední." Columbia odpovídá: "Rozumím, uh..." Spojení bylo přerušeno.
-9:00 : NASA přišla o všechny údaje a o jakýkoli kontakt s raketoplánem v jeho výšce 62 140 metrů nad zemí.
-9:00 : Obyvatelé Texasu, Arkansasu a Louisiany informují, že zaslechli "velkou ránu" a zahlédli plameny na nebi.
-9:16 : Plánovaný čas přistání Columbie.
-9:29 : NASA vyhlašuje stav nouze.
-9:44 : NASA varuje obyvatelstvo, aby se nedotýkalo na zem spadlých trosek, které mohou být nebezpečné.
-11:00 : Kenendyho vesmnírné středisko spouští vlajky na půl žerdi.
-14:05 : Prezident George Bush oznamuje: "Columbia je ztracena, nikdo nepřežil."

Do USA přicházejí další projevy účasti a povzbuzení z celého světa. S postupujícím dnem zasílají svou soustrast především asijské země, kde v době katastrofy panovala noc.

Mezi prvními byl dnes čínský prezident Ťiang Ce-min, jehož země aspiruje stát se třetí vesmírnou mocností.

Soustrast i rodinám obětí projevil také japonský premiér Džuničiró Koizumi, podle kterého astronauti statečně převzali úkol pokroku lidstva.

Památku astronautů uctil i Izrael, který měl v raketoplánu Columbia svého prvního kosmonauta. Premiér Ariel Šaron prohlásil, že Izrael nepřestane vysílat své astronauty do vesmíru. "Je to daň dobývání vesmíru," řekl.

Ve vesmíru jsou tři astronauté
NASA oznámila, že katastrofa neohrozí osud tří astronautů, kteří nyní jsou na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS). NASA ale zrušila na neurčito všechny lety raketoplánů do vesmíru.

Na ISS jsou dva Američané a Rus, kteří mohou setrvat na místě až do konce června. V neděli má odstartovat z kazašského Bajkonuru k stanici ruská nákladní kosmická loď Progress M-47.

V případě nouze, mohou ISS astronauti opustit na palubě ruské lodi Sojuz trvale zakotvené u stanice. Sojuz pojme pouze tři osoby - proto je na ISS stálá posádka pouze o tomto počtu lidí.

Rusko létat nepřestane
Nějaké výraznější pozastavení startů však nelze očekávat. Hlavním důvodem je potřeba potřeba zásobovat stanici ISS. Rusko mezitím potvrdilo, že hodlá přesně podle plánu vypustit do vesmíru nákladní kosmickou loď Progress M-47 k ISS, a další starty budou následovat.

Mluvčí Ruské kosmické agentury (RKA) Sergej Gorbunov dokonce navrhl, aby po dobu vyšetřování katastrofy byly lidské posádky na ISS dopravovány ruskými moduly Sojuz, které jsou kromě amerických raketoplánů jediné na světě toho schopné. Pokud by tento program byl přijat, byla by to podle prvních ohlasů pro ruskou kosmonautiku trpící stálým nedostatkem financí velká výhra.

Sojuzy jsou zatím využívány k vysílání menšího počtu astronautů na krátkodobé návštěvy ISS a ke stanici je stále jeden modul Sojuzu zakotven jako "záchranný člun" pro posádku v případě nouzové situace na ISS.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue