Záchranáři litovali, že nenašli živé

  • 20
Po necelém týdnu skončilo české pátrání v zemětřesení stiženém Alžírsku. Po kynolozích z organizace záchranných psů IRO se vrátila i mise vyslaná vládou. Třináctičlenný tým přivezl letoun, který na sever Afriky dopravil českou pomoc za 750 tisíc korun. Záchranáři našli dohromady třináct obětí.

"Měli radost, že už jsou doma, ale na druhou stranu jim bylo trochu líto, že se jim nepodařilo najít někoho živého," řekl iDNES mluvčí pražských hasičů Václav Hladík, který byl ráno záchranáře na letišti uvítat.

V Alžírsku pátralo třináct Čechů - devět hasičů-záchranářů, tři kynologové se psy a lékař - jako sedmý mezinárodní tým v pořadí. Celkem se na záchranných pracích podílelo na čtyřicet misí z jedenadvaceti zemí.

"Devět našich mužů jsou špičkoví hasiči, kteří kromě různých zvláštních cvičení plní i běžné úkoly. Poté, co úřady schválily jejich misi, byli během 150 minut na cestě na letiště," připomněl Hladík.

Alžířané chtěli pomáhat
Češi zasahovali ve městě Burdž Mináíl ležícím asi patnáct kilometrů od epicentra zemětřesení. Hodinu po příjezdu do města již byli v akci. Práce stěžovala přemíra snahy místních obyvatel zapojit se.

"Byli velmi neorganizovaní. Je to ale otázka jejich mentality, není to chyba, spíš se s tím musí do budoucna počítat. Vše ale dělali v dobré snaze pomoci," řekl šéf záchranářů Josef Křen.

Češi tak několikrát zažili vypjaté situace. Například ve zbořeném supermarketu pracovala část skupiny v tunelu, asi šest metrů od kraje sutiny. Druhá část týmu operovala s vyhledávací kamerou. Vše se dělo v tichosti, což budilo dojem, že se nepracuje.

"Asi dvacetiletého místního mladíka to velmi rozčílilo. Nemohl se s tím smířit. Pak jej vlastní lidé uklidnili. My jsme mu nemohli vysvětlit, že i když je ticho, tak se pracuje," podotkl Křen.

O druhé misi se moc nevědělo
Zatímco vládní misi se dostalo široké publicity už před odletem, o dalším týmu se novináři dozvěděli až po jeho návratu. Čtyři kynologové odjeli do Alžírska s mezinárodní organizací záchranných psů IRO. - příběh záchranářky si přečtěte zde

Obě skupiny objevily dohromady třináct mrtvých. "Šance objevit někoho živého byly velmi malé. Rovnalo by se to zázraku. Ale i oběti je nutné vypátrat," řekla po návratu pětatřicetiletá brněnská záchranářka Soňa Šabacká.

"Alžírsko vypadá, jako by se jím prohnala válka. Mnoho domů spadlo, lidé nemají kde spát, chybějí potraviny a telefonní spojení neexistuje," vzpomíná záchranářka, která je v civilu obchodní zástupkyní.

Tvrdý život záchranářů
Domů se Šabacká vrátila v noci z neděle na pondělí. Čtyřdenní výjezd do Alžírska byl pro ni a jejího sedmiletého elderteriéra Candyho zatím nejtvrdší zkouškou v záchranářské kariéře.

Pro kynology i jejich psy jsou podle ní v Alžírsku obtížné klimatické podmínky. Přes den se teplota pohybuje kolem 50 stupňů. "Pes potřebuje týden odpočívat," podotkla záchranářka.

Záchranáři jen těžko hledají stín a navíc je všude obtěžuje pouštní písek. "Psům ztěžují hedání i lidé pátrající po blízkých v sutinách," podotkla Šabacká.

Mrtví pod troskami
S českými, rakouskými a slovinskými kolegy pracovala nedaleko hlavního města Alžíru. "Někde to vypadá, jakoby žádné zemětřesení nebylo. Ale stačí zajít za roh a hned člověk najde ulice změněné ve spoušť," uvedla žena, která sama našla tři mrtvé.

Dalších osm obětí objevilo třináct českých záchranářů vyslaných vládou. Pět dospělých a tři děti ležely pod troskami v supermarketu.

"Tým našel i další mrtvé. Ty však už nebylo možné vyprostit, protože hrozilo zřícení budovy," uvedla mluvčí generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru Nicole Křížková.

Vládní mise dohlédne na předání pomoci
Posledním úkolem vládního týmu bylo dohlédnout na předání humanitární pomoci. Do Alžírska ji dopravil český vojenský letoun An-26, kterým se záchranáři vrátili do vlasti.

Praha na žádost alžírské vlády poslala zdravotnické potřeby, stany a přikrývky. "Cena materiální pomoci je asi 750 tisíc. Na celkovou pomoc Alžírsku Česko zatím vyčlenilo dva miliony korun," řekl iDNES mluvčí Černínského paláce Vít Kolář.

Praha poslala tisíc dek, tři obrovské stany a padesát různých druhů léků a dalšího zdravotnického materiálu. "Jde o aktuální reakcí na žádost alžírské strany. Pokud bude potřeba, jsme připraveni jednat i o dalších požadavcích," podotkl Kolář.

Češi v nejpostiženější oblasti
Svou misi záchranáři vyslaní vládou zahájili 22. května. Do Alžírska dorazili následující den. Ve vybavení měli kromě psů kameru pro hledání zavalených, hydraulické zvedáky, elektrocentrálu, horolezeckou výbavu i ženijní nářadí.

Zemětřesení o síle 6,6 až 6,8 Richterovy stupnice zabilo v Alžírsku podle poslední statistiky 2 162 lidí. Dalších 8 965 bylo zraněno. Pohřešuje se přes tisíc lidí.

O domovy přišlo přes padesát tisíc Alžířanů. Postižené oblasti trápí nedostatek pitné vody a hygienických zařízení.

Čeští záchranáři pózují s alžírskou vlajkou po návratu z této africké země, kde pomáhali hledat oběti zemětřesení. (27. května 2003)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Témata: Zemětřesení

Video