Záchranáři hledají v lavině další Čechy

  • 18
Záchranáři vyprostili už pět těl českých alpinistů, které ve čtvrtek zasypala lavina v Kyrgyzstánu. Obětem bylo mezi 28 až 32 lety a jsou mezi nimi dvě ženy. Podle mluvčího ruského ministerstva pro mimořádné situace není vyloučeno, že mezi pohřešovanými jsou ještě tři až čtyři Češi.

Ministerstvo zahraničních věcí zatím nemohlo informaci potvrdit. Na místě neštěstí, kde je i česká konzulka, totiž nefunguje ani satelitní spojení.

Český velvyslanec v Kazachstánu a Kyrgyzstánu Milan Sedláček má pochybnosti. Podle seznamu, který mu poskytl vedoucí dvaadvacetičlenné české výpravy, se potvrdil původní předpoklad, podle něhož pod lavinou zůstalo pět Čechů.

Při sesuvu laviny zahynul ve čtvrtek kromě pěti Čechů také ruský horolezec. Další alpinisté se pohřešují, jejich přesný počet ale nikdo nezná.

Původně se uvádělo, že se pohřešuje jeden Čech, tři Ukrajinci a dva Rusové. Podle nových informací ministerstva je ale nyní ukrajinská výprava kompletní. Některé zdroje uváděly až jednadvacet nezvěstných.

Pátrání ztěžují laviny a sesuvy
Záchranné týmy musely v pátek přerušit pátrání, protože hrozil pád dalších lavin a sesuvy nestabilní půdy. Uvedly to agentury s odvoláním na kyrgyzské ministerstvo pro mimořádné situace. "Situace je velmi obtížná," přiznal mluvčí úřadu.

Do pátrání se zapojili ostatní alpinisté a třiatřicet specialistů ruského ministerstva pro mimořádné situace, o něž požádala Moskvu kyrgyzská vláda.

Lavina zasypala část mezinárodní skupiny horolezců ve čtvrtek v půl šesté ráno místního času. Sami alpinisté našli v lavinovém poli těla čtyř Čechů. Odpoledne ale sjela další lavina, která zkomplikovala další pátrání.

Jeden z Čechů skončil v nemocnici. Má zlomená žebra, klíční kost a množství pohmožděnin na obličeji, jeho stav je ale stabilizovaný.

Konzulka vyrazila do tábora horolezců
Na místo večer odjela z kazašského Almaty česká konzulka. "Je to zhruba deset hodin cesty autem. Musí se postarat o těla, zajistit styk s místními úřady, jednat s policií a prokuraturou," řekl iDNES konzulární úředník Vít Rambousek.

Vrtulník přivezl konzulku až do základního tábora horolezců. "Nejsme s ní ale ve spojení, protože tam nemají signál ani satelitní telefony," uvedl velvyslanec Milan Sedláček.

Převoz těl zaplatí pojišťovna
Konzulka podle něj zajistí převoz těl do kyrgyzského Byškeku. "To je nejblíž, třebaže je to 450 kilometrů daleko. Potom bude jednat o tom, jestli je možné repatriovat těla přímo, nebo je nutné nejprve je dopravit do Almaty," vysvětlil Sedláček.

České úřady se podle něj budou muset obrátit na některou zahraniční leteckou společnost, která do této oblasti létá. "Naštěstí - pokud se dá hovořit o štěstí - horolezci jsou pojištění. Repatriace stojí v řádu stovek tisíc," uvedl velvyslanec.

Diplomaté nyní zjišťují, zda si někdo z pozůstalých nepřeje, aby tělo bylo pohřbeno v Kyrgyzstánu. Milan Sedláček připouští, že není jednoduché zajistit převoz tolika obětí. V oblasti působí devět měsíců a za tu dobu tu žádný Čech nezemřel.

"Je to velká tragédie. Co se týče počtu obětí, v Ťan-Šanu se v posledních deseti letech nic podobného nestalo," řekl velvyslanec. Třebaže nezná přesné počty turistů, Češi si podle něj kyrgyzské hory oblíbili i pro to, že sem nepotřebují víza.

Jak sdělila Světlana Sedina z kyrgyzské cestovní kanceláře, která výpravu zajišťovala, zbývající skupina českých horolezců se v sobotu vrátí ze základního tábora zpátky dolů.

Krále duchů chtělo pokořit 22 Čechů
Neštěstí je největší tragédií českých horolezců v zahraničí od roku 1970, kdy pod Huascaránem v Peru zahynulo při zemětřesení čtrnáct účastníků československé expedice. Ve výpravě k Chan Tengri bylo celkem dvaadvacet Čechů.

Hora, jejíž název v překladu znamená Král duchů, se nachází na severovýchodě Kyrgyzstánu v pohoří Ťan-Šan, které se táhne do Číny. Administrativně leží vrchol v Kyrgyzstánu, ale fakticky se o něj země dělí s Kazachstánem a Čínou.

Hora je často považována za nejsevernější sedmitisícovku. Přestože má pouze 6995 metrů, často se uvádí i výška se sněhovou převějí 7010 metrů.

HORA CHAN TENGRI

Podle horolezce, který v oblasti střední Asie lezl, je výstup na Chan Tengri mezi horolezci prestižní záležitostí. Většinu jejího povrchu pokrývá mramor a sníh. V dobách Sovětského svazu byla považována za pátou sovětskou sedmitisícovku (po Piku Komunismu, Piku Pobjedy a Piku Lenina). Některé údaje ale uvádějí, že hora měří jen 6995 metrů. Při výstupu na Chan Tengri zahynuly už desítky horolezců.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video