Cvičení integrovaného záchranného systému v Chabařovicích

Cvičení integrovaného záchranného systému v Chabařovicích | foto: Martin AdamecMF DNES

Záchranáře čekal při cvičení vlak plný obětí teroru

Muži z policejní zásahové jednotky byli první, kteří se v poledne objevili u výbuchem rozervaného vagonu na nádraží v Chabařovicích na Ústecku. Obklíčili soupravu a nikoho nepustili ven ani dovnitř. Tak začala dlouho připravovaná prověrka integrovaného záchranného systému Ústeckého kraje.

Scénář znalo jen úzké vedení vojáků a hasičů. "Je to obvyklý a logický postup. Nikdo totiž neví, zda uvnitř není další terorista," vysvětlil taktiku elitních policistů krajský policejní ředitel Jiří Vorálek.

Minutu po detonaci - výsledku bombového útoku smyšlené organizace Káfir, zavolal dozorčí z chabařovického nádraží ústeckým hasičům. Pak už se na místo neštěstí, kde ležela desítka hadrových figurín představujících oběti útoku, začali sjíždět záchranáři, policisté, vojáci i psychologové. Měli dva důležité úkoly. Zachránit cestující, kteří byli uvězněni ve vlaku, a odhalit mezi nimi případné teroristy.

Cvičení od ledna plánovalo ministerstvo vnitra s Krajským úřadem Ústeckého kraje. "Předcházelo mu již neplánované nasazení při letošních jarních povodních, dnes však bude voda nahrazena fiktivním teroristou," popisoval krajský hejtman Jiří Šulc.

Záchranáři museli do ústecké nemocnice dopravit skoro třicet zraněných. "Máme tu pětatřicet záchranářů. Pohotovost na všech pracovištích zdravotnické záchranné služby v kraji byla i tak plně pokryta dalšími jejich kolegy," ubezpečil během cvičení šéf severočeských záchranářů Ilja Deyl. Právě v těchto vedrech mají totiž zdravotníci až dvakrát více pacientů než v jiných dnech.

"Všechno je opravdu jako při reálné situaci. I vrtulník záchranné služby létá se zraněnými. Před chvílí tu byli kriminalisté, kteří vzali otisky figurantovi, jehož podezírali, že patří k teroristům," popisovala vedoucí krajského krizového štábu Venuše Kindlová.

O bombovém útoku záchranáři věděli už od úterka. Tuto informaci dostali úředníci krajského úřadu od zpravodajské služby. Netušili však, kde a jak zločinci udeří.

"Dostali jsme informace o tom, že se na území kraje pohybují nebezpečné osoby. Pak se sešel krizový štáb, který vyhlásil stav ohrožení. Integrovaný záchranný systém tudíž počítal s tím, že může dojít k teroristickému útoku," popisoval ve čtvrtek zákulisí cvičení Šulc.

Po sedmdesáti minutách vyprostili záchranáři z vlaku poslední cestující, na místě pak zůstali členové speciálního útvaru, kteří shromažďovali důkazy.

Cvičení nakonec netrvalo do plánované páté hodiny odpolední, neboť i organizátoři chtěli umožnit všem hasičům, vojákům i policistům sledování fotbalového utkání české reprezentace s Itálií.

"Pokud by to bylo doopravdy, byla by policie tady na místě určitě ještě zítra. Ale dneska to, myslím, zvládneme do čtyř hodin," komentoval s úsměvem konec akce Vorálek.

Cestující zachraňovalo přes tři sta policistů, vojáků a zdravotníků. Zda při testu obstáli, zjistí jejich nadřízení z videozáznamů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video