Polámané stromy

Polámané stromy - Zničené lesy ve Vysokých Tatrách. Podle ministra životního prostředí byla páteční vichřice největší přírodní katastrofou na Slovensku za posledních sto let. (22. listopadu 2004) | foto: Pravda - Svjatoslav Dohovič

Záchranář z Tater: Zvířata prchala z hor

Vysoké Tatry postihla ničivá vichřice. Odborníci hovoří o stoleté katastrofě. "Zvířata instinktivně vycítila nebezpečí a utekla v předstihu do podhůří," odpověděl čtenářům Pavol Dajboš z Tatranského národního parku, který byl hostem iDNES.

Pavol Dajboš odpovídal zde

Slovenský ministr životního prostředí László Miklós v neděli řekl, že to, co postihlo Vysoké Tatry, je největší přírodní katastrofou na Slovensku za posledních sto let.

"Je nepředstavitelné, že takových 70 až 80 let v Tatrách neuvidíme les, na jaký jsme byli zvyklí," citovala ho ČTK.

Zároveň ale upozornil, že už nyní je třeba myslet na budoucnost a uvažovat o obnově přírody ve Vysokých Tatrách.

"Kvůli této situaci byla zřízena zvláštní komise, která se tím zaobírá. Kalamita se bude zpracovávat velmi citlivě a s ohledem na charakter prostředí," doplnil k tomu v rozhovoru na iDNES Pavol Dajboš.

Slovenský premiér Mikuláš Dzurinda slíbil maximální vládní pomoc oblastem zničeným páteční vichřicí. Zároveň vyzval všechny Slováky, aby Vysokým Tatrám pomohli. - více zde

"Příroda by si poradila, ale národní park území využívá také jinak, třeba k turismu a koupání, takže je třeba přírodě pomoct," vysvětlil záchranář, proč je třeba jednat.

Zájem, který kalamita způsobila, pracovníky TANAPU nepřekvapil. "Vůbec nás to nepřekvapilo, protože víme, že čeští turisté milují Tatry a my je tady rádi přivítáme," napsal čtenářům Dajboš.

ČTĚTE TAKÉ:
Další články o řádění vichřice v Tatrách


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video