V Antarktidě na Štědrý den uvázla loď, na palubě jsou desítky vědců

  • 29
V Antarktidě uvázlo ruské plavidlo Akademik Šokalskij, na jehož palubě od Štědrého dne čekají na záchranu desítky vědců. Čínský ledoborec Snow Dragon, jehož úkolem bylo loď vyprostit, v ledu v pátek odpoledne uvázl také.

Čínský ledoborec Snow Dragon by měl k uvázlému ruskému plavidlu Akademik Šokalskij dorazit během pátku. Ve vzdálenosti šest námořních mil od lodi, kterou měl vyprostit, však ledoborec uvázl také, potvrdil jeho kapitán Wang Jiangzhong pro CNN.

Kvůli špatnému počasí proto ledoborci může trvat další dva dny, než se k ruskému plavidlu dostane. "Nyní čekáme, až začne vítr odfoukávat led, abychom se mohli dostat blíže. Současný stav ledu nám neumožňuje prorazit dále," uvedl Jiangzhong.

Cílem záchranné akce je prorazit led a osvobodit 74 lidí, kteří na své expedici následovali cestu australského geologa a dobrodruha Douglase Mawsona. Zatímco velká část vědců a turistů na palubě ruské lodi jsou Australané a Novozélanďané, posádka je převážně ruská, sdělila agentura Reuters.

Ruské plavidlo svírá tlustá ledová krusta asi 1 500 námořních mil jižně od města Hobart, hlavního města australského ostrovního státu Tasmánie. Do problémů se loď dostala v úterý, kdy vichřice natlačila ledové kry kolem plavidla, které od té doby není schopno pohybu.

Ve hře je stále varianta, že si čínský ledoborec nedokáže poradit sám a o pomoc bude muset požádat další dvě plavidla, která se pohybují v okolí – francouzskou loď L'Astrolabe a australskou Aurora Australis. Záchranu mohou podle předpovědí komplikovat sněhové bouře a tloušťka ledu, varovala Andrea Haywardová-Maherová, mluvčí Australského úřadu námořní bezpečnosti, který záchrannou akci koordinuje.

Na první pohled dramatická situace, při které by mohlo jít o život, však podle posádky lodi Akademik Šokalskij příliš nebezpečná není. Podle vedoucích expedice Chris Turneyho a Chrise Fogwilla má totiž posádka zásoby na mnoho týdnů.

Vědci pokračují v bádání

Neplánovaná zastávka vědce neodradila ani od pokračování v bádání. Aktuálně tak měří teplotu a salinitu ledu a vody skrze praskliny v ledové pokrývce.

"Tohle si budu navždy pamatovat, to je jisté. Je to úžasné (…). Loď je na tom dobře a mohu říct, že stejně dobře jsme na tom i my," uvedl pro server BBC člen expedice Sean Borkovic. Náladu posádce zvedla také štědrovečerní večeře a předávání dárků.

Cílem expedice je zopakování expedice Douglase Mawsona včetně provedení stejných měření. Výsledkem by mělo být porovnání naměřených hodnot, které by měly dát vědcům obrázek o tom, jak se změnilo klima za posledních sto let.

Douglas Mawson byl slavným australským geologem a polárníkem. Spolu s Roaldem Amundsenem, Roberten Falcon Scottem a Ernestem Shackletonem patří k předním osobnostem ze zlaté doby dobývání Antarktidy.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue